Lenka Holas Kořínková – Za své knihy získala miliony, které propila

Lenka (62) se narodila v Opavě. Už během studií na Pražské konzervatoři hostovala dva roky v divadle Semafor a v Divadle E. F. Buriana (†55). Po maturitě v roce 1976 zpívala profesionálně ve skupině Petra Hanniga (72) a tři roky nato založila vlastní skupinu Ges.

Bylo jí sotva osmnáct, když si ji režisér Juraj Herz (†83) vybral do filmu Holky z porcelánu, kde ztvárnila prostou a trochu neohrabanou Marušku Koudelkovou.

Také vás může zajímat ...

První velká role

Natáčelo se v Žatci a v Klášterci nad Ohří a Lenku, která tehdy ještě studovala, málem kvůli časté absenci z konzervatoře vyhodili. Naštěstí se tak nestalo a začínající herečka s dívčí tvářičkou a bujným dekoltem na sebe přitáhla obrovskou pozornost. Tahle její teprve druhá filmová role jí odstartovala kariéru. Lenka ovšem zapadla do škatulky prsatá naivka a už se jí nikdy nezbavila.

Nabídky na natáčení se hrnuly a Lenka se hojně objevovala jak v televizi, tak ve filmu. Většinou ale hrála samé prostinké a sexy holky, jako například ve filmu Léto s kovbojem, kde vystupovala jako teprve patnáctiletá fiflena, ačkoli jí tehdy už bylo dvacet. Zdálo se, že byla šťastná a bezstarostná, ale skutečnost byla jiná.

Režiséři Lence jiný typ role prostě nenabízeli a to ji uvnitř hrozně trápilo a frustrovalo. Dokonce to ruinovalo i její partnerské a sociální vztahy. Kam přišla, tak ji brali jako hloupou holku s mocnými vnadami, na kterou by si muži nejraději sáhli.

Když zpívala na pódiu, všichni jí prý zírali jen na prsa.

Holka v pasti

V duchu si říkala, nečumte na mě a poslouchejte, jak zpívám. Začala kvůli tomu nosit široké, neforemné šaty, aby svoje přednosti zakryla. Pak se střetla s názorem, že začíná být už moc oplácaná a začala řešit svoji linii. Její tatínek dokonce začal hlídat, co jí. Jestli si náhodou nedala o jeden karbanátek navíc.

To byl začátek její bulimie a brzy se přidal i alkohol, který měl všechny frustrace zahnat kamsi do kouta. Na vrcholu kariéry, kdy měla za sebou dvacet filmů a televizních inscenací, se Lenka seznámila s hudebníkem Karlem Klusákem.

Vzali se a v roce 1982 spolu emigrovali do Austrálie.

Útěk k protinožcům

Peníze zpočátku vydělávali vystupováním po barech a restauracích, když bylo ale kšeftů málo, bývalá úspěšná herečka musela pracovat jako pokladní v obchodě. Do vlasti se manželé vrátili až po sametové revoluci. Diváci na Lenku ale nezapomněli, protože i během jejího pobytu v zahraničí většinu snímků, kde hrála, televize vysílala. Přesto se ale nejednalo o nějaký velký comeback.

V nových společenských podmínkách bylo těžké se znovu prosadit. Klusákovi se tady nelíbilo a v manželství narůstalo napětí. Pak Lenka dostala svou první a dosud i poslední vytouženou charakterní roli ve filmu Corpus delicti. Po dokončení prací na filmu se manžel chtěl vrátit zpátky do Austrálie. Lenka ale chtěla zůstat. Vztah se rozpadl a následoval rozvod.

Další pracovní nabídky na natáčení ale už Lenka dostávala jen sporadicky. Do toho si přivodila těžký úraz banálním pádem a po třech operacích jí hrozila amputace ruky. Psychicky zraněná a osamocená se propadla do hlubokých depresí. Útěchu a obelhání sebe sama hledala v alkoholu. Nakonec skončila v Bohnicích a jeden z lékařů jí doporučil, aby podstoupila tříměsíční protialkoholní léčbu.

Brala to jako další prázdniny, ale léčebné metody vydržela sotva týden. Prý i hrozilo, že ji zbaví svéprávnosti. Podepsala proto reverz a odešla.

Touto zkušeností prý ztratila důvěru v klasickou medicínu.

Kariéra spisovatelky

Pomocnou ruku ale hledala dál, a tak se obrátila na alternativního lékaře, kvantového homeopata doufajíc, že najde podstatu svého smutku. Svého démona se jí podařilo překonat. Zatím. Když se vyléčila, slavila úspěch jako autorka knih o dietách a zdravé výživě, kde zúročila léta pokusů a omylů na sobě samé.

Vše o jídle nastudovala ještě v Austrálii, vymyslela termín Strava podle Lenky Kořínkové a na trh předložila specifickou dietu v tu nejlepší dobu, kdy téměř každý řešil svůj jídelníček. Celkem napsala pět teoretických knih a čtyři kuchařské. A zase začala pít A všechny se náramně prodávaly. Vypadalo to, že nadměrné pití má pod kontrolou.

V tomto úspěšném období poznala o sedmnáct let mladšího fotografa Davida Holase a po krátkém vztahu si ho vzala. Dva roky spolu cestovali po Americe a Austrálii, kde Lenka zažívala pocity štěstí a naplnění. Když se vrátili do republiky, nastala i v tomto vztahu manželská krize. A Lenka začala znovu pít. Její alkoholové dýchánky ale Holas nerozdýchal, a tak se odstěhoval.

U Lenky se znovu objevily deprese, pocity osamění a nenaplnění. Kdo ji ovšem neopustil, byl přítel alkohol. Ten uměl její mysl dokonale otupět.

Manželé se nakonec v roce 2012 rozvedli.

Role lektorky

Z mnohamilionového výdělku z prodeje statisíců knih už dnes Lenka nemá ani korunu. Nemá ani mnoho přátel, chybí jí láska a občas propadá hlubokému rozčarování a zoufalství. Lidé nechápou její postoj k životu ani to, že vyjadřuje city naprosto bez zábran. Co chce, tak i udělá. Od okolí očekává bezvýhradnou toleranci, ona sama ale už tak tolerantní není.

Má ovšem dar znovu povstat jako Fénix z popela. Teď občas zpívá a vydělává si jako lektorka anglického jazyka podle vlastní metody. Sestavila přesný, a přitom jednoduchý manuál anglické gramatiky, podle kterého učí a není prý student, který by ji nakonec nepochopil. Na herectví nezanevřela, ale hrála by jen tehdy, pokud by dostala kvalitní filmovou roli.

Partnera pro život si hledá a jako vždy srdcem. I teď se jí líbí mladší muži. Někdy bývá opilá a někdy střízlivá a stále se obléká do těch nejpozoruhodnějších modelů. Barvy prý jsou tady od toho, aby se nosily. Svými šaty dává najevo svoje momentální rozpoložení. Když pobývala v New Yorku lidé si její extravaganci spojili s tím, že musí být určitě módní návrhářkou.

Její kreace v Česku dokonce nafotil do svého módního editorialu i jeden lifestylový magazín.

Lenka zůstává svá a rozhodně se nechystá ani v nejmenším slevit ve svobodě myšlení ani projevu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...