Lenka Kořínková – Zádumčivá víla z příkopu bývala slibnou herečkou

Zahořklá, zatrpklá. Tak působí Lenka Kořínková, talentovaná herecká hvězda. Díky značnému nadání, zejména komediálnímu, byla přijata do Prahy na konzervatoř.

Rýsovala se před ní slibná kariéra, taková, o které se jejím vrstevnicím ani nesnilo. Záhy se objevovala v Semaforu či v Divadle E. F. Buriana, neméně si ji oblíbila i filmová kamera.

Také vás může zajímat ...

V roce 1974 se objevila ve slavných Holkách z porcelánu režiséra Juraje Herze (†83), což byl mimochodem i první film Dagmar Havlové (65), která ho obrečela, protože si musela nechat ostříhat a obarvit své nádherné vlasy, sahající tehdy až do pasu. Měla vzniknout tmavá blond barva, ale nakonec byla spíš rezavá – což Dagmar, tehdy ještě Veškrnovou, zarmoutilo.

Lenka Kořínková zde oslnila publikum coby mladičká Maruška Koudelková, vlastně ještě takové naivní děvčátko. Natáčelo se v Žatci, scény z továrny se točily v Klášterci nad Ohří. A pozor, stačilo málo a roztomilý snímek skončil v trezoru.

Režisér později prozradil, že při schvalování se cenzoři rozčilovali, že z dělnické mládeže udělal lehké ženy, protože jedna má nemanželské dítě a druhá říká: No co, hlavně že je zdravé.

Nakonec se to tedy vyřešilo tím, že se scéna vystřihla.

Zničený život?

Nejvíc šokující je ovšem to, jaký názor na film má samotná představitelka Marušky Koudelkové. Snímek přinesl dívence neobvyklou popularitu a téměř neomezené možnosti dalšího profesního růstu. Nic z toho světlovláska neocenila. Spíš hovoří o tom, že Holky z porcelánu odstartovaly její neřešitelné celoživotní trauma. „Ačkoli si lidé myslí opak, tenhle film mi zničil život,“ překvapuje Kořínková.

Podle ní mohou Holky z porcelánu za to, že propadla závažné poruše příjmu potravy, bulimii. To, co jí všechny holky záviděly, znamenalo pro Kořínkovou jen samé útrapy. „Stala jsem se obrovskou obětí těch keců, že jako herečka musím být štíhlá a mít ty rozměry.

Jenže bohužel místo toho, aby mi můj tatínek řekl, že to je blbost, že mám být taková, jaká jsem, tak i on mi říkal, že už si nesmím ten druhý karbanátek dát, čímž mi to absolutně zhnusil,“ postěžovala si po letech. Kromě toho těžce nesla, že kvůli Holkám z porcelánu skončila v šuplíčku hereckých naivek.

„Mně to ruinovalo partnerské i sociální vztahy,“ domnívá se zatrpklá umělkyně.

Jak svět přichází o herečky

Nezapomenutelná byla rovněž v Létu s kovbojem, kde hrála patnáctiletou rozmazlenou slečinku, i když jí v té době bylo už dvacet. Naposledy před svou emigrací se objevila ve filmech Buldoci a třešně a Jak svět přichází o básníky. Slibně rozjetou kariéru ale ukončil její odchod do Austrálie.

Po porevolučním návratu dala najevo, že kvůli tomu, že její herectví už patří minulosti, slzy ronit nebude: „Na svou filmovou kariéru nevzpomínám, bylo to podivné období, které mě většinou nebavilo a neoslovovalo. Dělala jsem to čistě jako práci a docela u toho trpěla. Role, do nichž jsem byla obsazována, mě nebavily.“ Ať už se skutečně další kariéře vyhýbala, nebo prostě už na role neměla štěstí, živila se jako autorka kuchařek zaměřených na dělenou stravu, tedy, jak říkala, na kytičkové a zvířátkové dny.

Za všechno může herectví

Alkohol byl jejím prokletím odjakživa, i za ten, jak tvrdí, mohou filmy, které natáčela v dětství a mládí. Bulimie prý způsobila, že přes den dokázala udržet v žaludku jen kávu a šampaňské, zejména toho prý udržela v žaludku spoustu. Alkohol ji provází celý život, údajně již od šestnácti.

„Alkohol v mém životě fungoval v těch sedmdesátých letech jako potlačovač frustrací,“ prozradila představitelka něžné Marušky Koudelkové. V roce 2005 se tak opila, že se uložila ke spánku v příkopu u silnice v Jesenici u Prahy, což bohužel pro ni dokumentují fotografie. „Můžu si chlastat, jak chci,“ vysvětlila to odbojně.

Nyní se živí jako učitelka angličtiny anebo módní poradkyně, což zní trochu kuriózně, protože se obléká tak nápadně, že se o ní píše jako o „pestrobarevném přízraku“. Její manželství s fotografem Davidem Holasem (45) skončilo před lety krachem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...