Levná a krásná Kalábrie

Kus poloostrova na samém jihu Itálie zvaný Kalábrie nabízí krásu a pohodu se stovkami kilometrů pláží omývaných Jónským a Tyrrhénským mořem. A tuhle romantickou lokalitu turisté teprve objevují!

Z metropole Reggio Calabria na jihozápadě tohoto kraje je na dohled Sicílie. Jako jiná jihoitalská města je prastaré, zdejší památky pamatují řeckou kolonizaci. Z pobřežní promenády Lungomare, lemované gumovníky, palmami a magnoliemi je krásný výhled na moře. V místním Museo Nazionale jsou skvělé archeologické exponáty, zejména nadživotní bronzové sochy řeckých válečníků staré 2 500 let!

Také vás může zajímat ...

Za vidění stojí i velkolepá katedrála na ulici Corso Garibaldi, přestavěná v románském stylu po zemětřesení v roce 1908, a zřícenina hradu aragonských králů z 11. století na Piazza Castello.

Vyplatí se odsud vyrazit vlakem, dráha poctivě obkružuje celé kalábrijské pobřeží a výhledy jsou super.

Kalabrijci mají rádi tanec i zpěv. Takhle se vyrojili odpoledne na hlavní třídě městečkaIrizema.

Pláže, kam se podíváš

Nejenže jízda vláčkem poskytuje za cenu jízdného krásné výhledy, každé místo na pobřeží je krásné. Tropea u Tyrrhénského moře, ležící asi 60 km nad Reggio Calabria, se tyčí na vápencovém útesu, pláže jsou několik desítek metrů pod ním. Nebo blízké Capo Vaticano, skalnatá výspa s jednou z nejkrásnějších pláží světa Groticelle.

Na jónském pobřeží městečko Copanello s antickými ruinami anebo Sibari, v antice nejbohatší město v oblasti, s archeologickým nalezištěm dvacetkrát větším než v Pompejích (zatím odkryto 1 procento).

Bílý písek, čistočisté moře, bohaté na jód a léčivě působící na dýchací a kožní potíže, a v restauracích výborné pokrmy z ryb…

Travnaté kopečky národního parku Sila spásají stáda ovcí, a tak je pomáhají udržovat.

Jedeme do vnitrozemí

Nádherný park Sila na severu Kalábrie leží téměř 2000 metrů nad mořem, což přispívá k tomu, že tu byl zjištěn nejčistší vzduch v Evropě! Na náhorních plošinách najdete jeden z posledních evropských pralesů a v něm opět vlky, ale navíc i jeleny, muflony, daňky a vzácné černé veverky. Zároveň tu jsou i čistočistá horská jezera, koupání ovšem jen pro otužilce.

Špička italské boty nad Reggio Calabria je hornatá a skrývá národní park Aspromonte, na jehož lesnatých náhorních plošinách a údolích žijí vlci, ale zejména draví ptáci: sokoli, orli, jestřábi a výři. Výlet po stezkách mezi skalami, jimiž protékají horské říčky bohaté na různá zákoutí s vodopády, je prostě skvělý.

Potkáme se tam?

Capo Rizzuto na podpatku italské boty střeží starý aragonský hrad.

Kalábrie na vašem talíři

Kalábrie dodává kromě darů moře do italské kuchyně ostré chutě. Na trzích vidíte trsy červených, zelených i žlutých papriček, které tu přidávají téměř do všech pokrmů. Další typickou pochutinou jsou kalábrijská červená cibule, pikantní klobása, červené víno (i bílé odrůdy greco bianco a trebbiano) patřící k evropské špičce a sladké dezerty dolci.

Určitě vyzkoušejte kalábrijskou rybu zvanou baccala, což je silně prosolená treska. Z polévek kalábrijskou cibulačku a houbovku. Grano alla marinara, vařené obilné kroupy s osmaženými mušlemi, krevetami a rajčaty, přelité olivovým olejem s česnekem. Lilky smažené v oleji a zapečené s rajčaty, mozarellou a parmezánem. Abbaccio, jehněčí zapečené s bramborem, cibulkami, olivami a bylinkami.

Dobrou chuť!

Pláž Tropea na západním pobřeží ohraničují vápencová skaliska
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...