Libuše Šafránková kdysi ukázala prstem na Josefa Abrháma a řekla: toho si vezmu!

V poslední době se celý národ bál o zdraví své milované herečky!

Je jen málo hereckých párů, které by byly tak moc oblíbené, jako Josef Abrhám (75) a Libuše Šafránková (62). Jsou spolu už opravdu hodně dlouho a jejich popularita za tu dobu nijak neklesla. A stejně tak pevně drží i jejich vztah, plný vzájemné úcty a podpory.

Když přišla Libuše Šafránková v první polovině 70. let do Prahy, měla velké štěstí. Dostala angažmá ve vynikajícím divadle – v Činoherním klubu. A právě tady si našla i svého osudového životního partnera.

Také vás může zajímat ...

Okamžitě zaujali jeden druhého

Josef Abrhám byl Moravák jako ona (pochází z Kunovic), o třináct let starší a v uvedené době i zadaný. Měl vztah se zpěvačkou Naďou Urbánkovou (76). Ta si dokonce přála mít s ním dítě, ale to Josef zatím odmítal. Krásná mladá Libuška mu padla do oka hned.

„Zahlédl jsem jí na zkoušce hry, ve které jsem nehrál a řekl jsem si: tady tedy pozor, tahle holka nedělá chyby,“ komentoval svůj postřeh později. Stejně tak on zaujal jí. Říká se, že na něho ukázala prstem a prohlásila, že si ho vezme. Vedla k tomu ale dlouhá cesta. Jeden na druhého se chodili dívat, když měl představení.

Společně v žádné hře dlouho nehráli, poprvé to bylo až v komedii Poprask na laguně. V té době si ještě vykali. Nakonec Josef uvedl události do pohybu: pozval mladou kolegyni na večeři.

O tom, že ji opustil, se pak Naďa Urbánková dozvěděla až jako poslední – od své kadeřnice!

Tatínek ho poznal po letech

Nebylo snadné se tajně scházet, naštěstí nechtěně pomohl další herecký kolega, Pavel Landovský (+78). Ten Libušce sehnal byt díky svým schopnostem jednat s dámami na úřadech. Určitě na ni měl také zálusk a netušil, že tím vlastně pomáhá i Josefu Abrhámovi. Samozřejmě, že se to pak dozvěděl a dost ho to prý nadzvedlo.

Vzal to ale jako chlap, jen si pak nezapomínal Josefa dobírat, že by mu měl platit nájem. Jakmile se vztah stal oficiálním a Libuše přivedla svého nápadníka domů na Moravu, dočkal se překvapení její tatínek. Ten si vzpomněl na to, jak počátkem 60. let jel jednou ve vlaku a setkal se tam s hrozně smutným mladíkem.

Důvodem jeho truchlení byla smrt blízkého člověka: v pouhých 26 letech mu na leukémii zemřela sestra.

Ten mladík, kterého si otec dobře zapamatoval a dokonce o něm Libušce vyprávěl, byl právě Josef Abrhám!

Facka nebyla v plánu

Herecký pár měl v roce 1976 svatbu v kostele. Nedlouho nato se jim narodil syn Josef (38). Libuši to stálo jednu důležitou roli ve slavném televizním seriálu, ale role matky je samozřejmě vždycky významnější. Místo ní jsme tak v Nemocnici na kraji města viděli jako doktorku Čeňkovou její kolegyni Elišku Balzerovou (66).

Libuše ale rozhodně neměla o dobré role nouzi a v řadě filmů nebo televizních inscenací si zahrála i s Josefem. Protože byli sehraným párem z „civilu“, nemuseli před kamerou nic předstírat. Určitě si pamatujete například skvělou komedii Svatební cesta do Jiljí. Natáčela se v létě, mimo divadelní sezónu a oba herci si udělali nezvyklé pracovní prázdniny.

Spousta hlášek, které si v tomto televizním filmu vyměňují, jako by prý vypadla přímo z jejich domácnosti. Manželskou dvojici si zahráli i v kultovní komedii Vrchní, prchni! Jedině Libuše si mohla dovolit jednu neplánovanou scénu.

Pokud si vzpomínáte, jak Josefa Abrháma přijde představit soused Zdeněk Svěrák (79) jako „inženýra Králíka“, určitě víte, že vzápětí Josef dostal od Libušky facku.

Ta ve scénáři nebyla!

SvatebnŪ cesta do JiljŪ, komedie o humornżch ěivotnŪch zŠěitcŪch dvou mladżch adeptý maněelstvŪ, venku na skŠle u Ýeky leěŪ AbrhŠm Josef se äafrŠnkovou LibuöŪ
SvatebnŪ cesta do JiljŪ, komedie o humornżch ěivotnŪch zŠěitcŪch dvou mladżch adeptý maněelstvŪ, venku na skŠle u Ýeky leěŪ AbrhŠm Josef se äafrŠnkovou LibuöŪ

Vyhráli nad pomluvami

Každý manželský pár musí občas překonat nějaká horší období. Jak říká Josef Abrhám: „Víte, je velmi jednoduché podlehnout krizi, důležité je zvládnout ji a vydržet. Životním zkouškám se nevyhnete, je jen na vás, jak v nich obstojíte a jak se rozhodnete.“ Ví, o čem mluví. Po listopadu 1989 se jako mnozí další vrhl na podnikání. Odešel kvůli tomu dokonce z prestižního angažmá v Národním divadle.

Jeho rodině totiž patřila celých dlouhých sto let cihelna v Kunovicích. Josef se v roce 1993 rozhodl, ještě se dvěma příbuznými, že ji znovu uvede do provozu. Stálo ho to miliony korun. Snaha trvala devět let a konec bohužel nebyl radostný. Podnikání zkrachovalo a cihelna skončila v konkursu.

Později musel Josef vystupovat na obranu své ženy, když jí bulvární novináři neprávem nařkli z alkoholismu. „Kdyby to alespoň napsali o mně,“ naštval se. „Netajím, že si rád dám dobré červené.

Ale o mojí ženě, do které dostanu sotva dvě deci?“ Za nepravdivé pomluvy se deník musel omluvit a manželům navíc přišla záplava dopisů od fanoušků na jejich podporu!

Jsou slavní, jsou oblíbení a mají se rádi. Který další pár to může říct?
Jsou slavní, jsou oblíbení a mají se rádi. Který další pár to může říct?

Porazila zákeřnou nemoc!

V poslední době měl Josef společně se všemi příznivci sympatické Libuše o svoji ženu strach. Důvodem bylo vážné onemocnění. Všichni se hodně vyděsili, když nestárnoucí herečce zjistili nádor na plicích. Musela se podrobit operaci a psalo se, že to znamená konec její kariéry. Pesimisté jí dávali jen pár roků života. Pravda je ale prý jiná a mnohem lepší.

Libuše se uzdravuje, nabírá síly a ke hraní se znovu vrátí.

Třeba i k nějaké další pěkné roli po boku svého manžela!

Slavná herečka musela nedávno svést krutý boj se zákeřnou rakovinou!
Slavná herečka musela nedávno svést krutý boj se zákeřnou rakovinou!

Jsou i báječnými prarodiči!

Libuše Šafránková si umí užívat i své vnuky. Patří rozhodně k nejhodnějším babičkám, i když při pohledu na její tvář to slovo zní neuvěřitelně. Oběma malým klukům před spaním četla pohádky. Nebylo to vždy snadné, protože ty od Boženy Němcové jí připadaly pěkně strašidelné. Musela i měnit slova, třeba místo „maminka zemřela“ řekla, že „maminka usnula“.

Když už si nevěděla rady, musel nastoupit Josef Abrhám, ten prý pohádky vnoučatům uměl vymýšlet spatra.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...