Lipové květy patří do každé domácí lékárny

Lípa je od pradávna posvátný strom Slovanů. Když v době kvetení postojíte pod její košatou krorunou, můžete se opájet medovou vůní a nepřetržitým bzukotem včel. A také si domů odnést její léčivé květy.

V květnu a v červnu se můžete vypravit pro voňavě květy lípy srdčité. Pokud si jich nasušíte dostatečnou zásobu, rozhodně nebudete litovat.

Také vás může zajímat ...

Skladujte v papírových sáčcích

Květy by neměly být v plném květu, naopak. Sklízejte ty méně rozvité, které se teprve budou otevírat. Aby vám lipové květy nezvlhly, skladujte je v dobře uzavřených papírových sáčcích nebo ve sklenicích. Lipový květ sušte ve stínu nebo v teplé místnosti, kde teplota nesmí přesáhnout 35°C. Použít můžete i sušičku.

Správně usušený květ si zachovává svoji barvu a příjemnou vůni a nebojte, sušením se chuť lípy neztrácí Vyvolává pocení a snižuje horečku Lipové květy jsou vynikajícím přírodním mlékem při nachlazení, vyvolávají pocení, snižují horečku a léčí průdušky. Dále jemně ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil.

Lipový čaj je také velmi účinný při močových a ledvinových potížích.

Navíc je vhodý i pro děti, protože posiluje imunitní systém.

Připravte si čaj nebo lipové víno

Úplně nejjednodušší způsob, jak využít jejich účinků, je konzumace lipového čaje. Stačí, když 1 lžičku sušených lipových květů přelijete šálkem vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Pak scedíte a můžete popíjet. Lipový květ je vhodný i k výrobě vína na uklidnění nervů.

Smíchejte 1 lžíci lipových květů, 1 lžičku chmelových šišek, 1 lžičku květů heřmánku a 1 lžičku kořene kozlíku a pak bylinky přelijte 1 l kvalitního červeného vína. Vše nechte 14 dní louhovat.

Nesmíte zapomenout denně protřepávat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...