Ljuba Hermanová – Luběnka byla dáma s ďáblem v těle

O skandálech a milostných avantýrách největší divošky první republiky se vypráví dodnes. Bála se jen stáří. Proto cvičila, jedla zdravě a stala se průkopnicí plastické chirurgie.

Když zemřela, bylo jí oficiálně třiaosmdesát let. Ve skutečnosti byla ale o pět let starší. Její kolegyně Luba Skořepová (†93) na ni v pozdějších letech prozradila že už v mládí si vyběhala na úřadech změnu data narození.

Také vás může zajímat ...

Říkalo se jí „holka s ďáblem v těle“ podle její nejslavnější filmové role z roku 1933. O milostných avantýrách Ljuby Hermanové kolují dodnes po Praze legendy.

Když se jí chtěl některý muž zalíbit, musel být o hezkých pár pátků mladší než ona. Čtyři manželé její zběsilé životní tempo neustáli. Život ani práci nebrala vážně a milence by prý nespočítala ani ona sama.

Pravdou bylo, že se jí dařilo udržet si do vysokého věku skvělý vzhled i lásku sexy koloušků. A kdo viděl její akrobatické kousky v televizi, které předváděla ještě v osmdesáti letech, ten musel uvěřit , že Ljuba je snad nesmrtelná.

Čertice z Neratovic

Nenapravitelná divoška se narodila v Neratovicích a dostala jméno Luběnka. Tatínek pracoval jako úředník u dráhy a maminka byla nadšená ochotnice, proto její dcerka odmalička účinkovala v ochotnických představeních a učila se také hrát na housle.

Bylo to kvítko z čertovy zahrádky. Luběnka lezla po stromech a prala se s kdejakým klukem. Ve čtyřech letech se podhrabala vrátky a vydala se na cestu do světa, která naštěstí skončila šťastně. Herectví jí učarovalo.

Po maturitě na gymnáziu, kde pochopila, že na studia není, úspěšně složila zkoušky na Pražskou konzervatoř. Nakonec ale do školy nenastoupila, protože dala přednost angažmá ve smíchovské Aréně.

Sváděla V+W i s Ježkem

Stejně nestálá, jako v lásce, byla i v angažmá. Prošla snad všemi pražskými operetními divadly a kabarety i řadou mimopražských scén, chvíli účinkovala dokonce i v Bratislavě a ve Vídni.

Několik sezon strávila na jevišti Divadla Oldřicha Nového (†83). A spolupracovala také s legendární dvojicí Jiří Voskovec (†76) – Jan Werich (†75) v Osvobozeném divadle.

„Myslím, že jsem se Werichovi líbila, ale mně se líbil spíš jemnější Voskovec. Ovšem randila jsem s oběma. Později jsem se dozvěděla, že si to v šatně řekli,“ přiznala Hermanová po letech.

Také Ježek prý pro ni napsal hit Život je jen náhoda. Ale to samé tvrdila i její kolegyně Hana Vítová (†73), se kterou společně píseň nazpívaly.

Parťačka na mejdany

Nerozlučnou kamarádskou dvojici tvořila Ljuba s Adinou Mandlovou (†81). Pravidelně šňupaly kokain, pořádaly divoké večírky, střídaly milence jednoho za druhým, Ljubin kamarád, muzikant Vladimír Truc (88) kdysi vyprávěl: „Jednou uprostřed noci Ljuba vyběhla do hotelu Šroubek koupit něco pro dobrou náladu. Měla na sobě jen kožich a jinak nic.

Tenkrát mi řekla: Nemysli, že láska mezi ženami je něco špatného. Je to hezká věc!“ Slavný prvorepublikový Grandhotel Šroubek je dnešní Grand hotel Evropa na Václavském náměstí.

Populární herečka pouze v kožichu tenkrát předvedla kousek, za který ji mohli klidně sebrat strážníci. Film a slávu brala pouze jako zpestření života. Nikdy se prý necítila být filmovou herečkou.

Přesto jsou její postavy ve filmech nepřehlédnutelné. Stala se ideální představitelkou koketních, temperamentních dívek. Zlatá třicátá léta vystřídala však léta válečná. A ta byla pro poloviční Židovku Hermanovou více než smutná.

V cihelně

Během druhé světové války pracovala jako pomocná síla v Lucernabaru. Na konci války už ale úřadům neunikla a prošla půlroční internací v podbabské cihelně „Pamatuju si, jak mi volal režisér Lamač, jestli bych nechtěla hrát ve filmu, který právě točí.

Zeptala jsem se: A nevadí, že jsem poloviční Židovka?Ještě jsem to ani nedopověděla a na druhém konci slyším: cvak. Zavěsil,“ vzpomínala Hermanová na toto nešťastné období.

Po osvobození se vrátila na jednu sezonu do Divadla Oldřicha Nového, a pak se stala jednou z hlavních hvězd Hudebního divadla Karlín. V padesátých a šedesátých letech vystupovala na estrádách, v různých vzpomínkových televizních pořadech. Zpívala a tančila až do devadesátých let.

Čtyři svatby jí stačily

Poprvé se provdala ve dvaadvaceti letech za mistra republiky v boxu Edu Hrabáka. Manželství dvou populárních osobností dlouho nevydrželo. Po válce se vdala podruhé za gentlemana Miroslava Lorence, který ji naučil vybraným způsobům.

Divokou Ljubu ale nedokázal ovládnout a jejímu zběsilému životnímu tempu nebyl schopen se přizpůsobit. Jejím třetím manželem se stal architekt Jiří Dvořáček. Ve svých pamětech Ljuba přiznala, že rozchod nebyl z její strany fér.

„Onemocněl a půl roku byl v nemocnici. A já se projevila jako ženská velmi nehodná.“ Naposledy se vdávala ve dvaašedesáti letech a ženichovi Karlu Šmídkovi bylo třiatřicet. Manželství dlouho nevydrželo.

Na plný plyn až do konce

Muži Ljubu Hermanovou zajímali víc než cokoli jiného. Milenců by se nedopočítala, děti ale neměla. V mládí nebyla výraznou kráskou, krásněla s přibývajícími lety.

„Jak se tak na ni dívám, má takové kvality jako víno; je z velice dobré úrody, z velice dobré sklizně,“ prohlásil o ní Jan Werich. Až do vysokého věku o sebe důsledně pečovala a k mladšímu vzhledu jí pomáhaly i plastické operace. Byla jednou z průkopnic plastické chirurgie.

A jistě na jejím vzhledu a elánu zapracovala spousta zeleniny a pravidelné cvičení – ještě po osmdesátce vystřihla‘ na jevišti hvězdu. Její nejdůležitější devízou byl ale nakažlivý humor.

Fanoušci ji nepřestávali milovat a zdálo se, že je paní Ljuba nesmrtelná. Přesto odešla nečekaně 21. května 1996. Odpočívá na pražském Vyšehradě v hrobě, zřízeném nadací Život umělce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...