Londýn, barevné město na Temži

Londýn je historické, ale také dynamické velkoměsto. Téměř 9 milionů obyvatel britské metropole tvoří pestrou směsici a to samé platí o pozoruhodnostech, na které tu narazíte. Architektonické výstřelky, památky, móda, fotbal, hudební kluby… Má prostě vše!

Odpolední střídání stráží před Buckinghamským palácem se koná každý sudý den a je to podívaná!

Uznávaným centrem Londýna je náměstí Trafalgar Square s vysokým sloupem a sochou admirála Nelsona, kde najdete také britskou Národní galerii s fantastickým množstvím výtvarných děl od starého Egypta až po současnost. Od náměstí se v docházkové vzdálenosti nachází různými směry další skvělé věci.

Také vás může zajímat ...

U Buckinghamský paláce, sídla královny Alžbětu II., se pokocháte malebnou palácovou stráží v chlupatých „medvědích“ čepicích. Kousek odtud je Baker Street a půvabné muzeum Sherlocka Holmese. O pár ulic dál leží Britské muzeum s veškerými poklady impéria a na dohled pak velkolepá katedrála sv.

Pavla, kde se vdávají britští princové a korunují panovníci.

Pravé srdce Londýna, slavné Trafalgar Square i s majestátní kašnou.

Jděte do podzemí

Projeďte se metrem, jehož síť je nejhustší v Evropě (chce to plánek). Když dojedete na stanici Tower Hill, ocitnete se poblíž slavného Toweru, původně královského paláce, pak vězení. Právě tady nechal dle pověsti zloduch Richard III. udusit polštáři dva nedospělé následníky trůnu, kteří pak zmizeli beze stopy.

O pár ulic dál je Whitechapel, čtvrť, kde vraždil před 139 lety povětrné ženy nikdy neodhalený Jack Rozparovač. Z úzkých uliček vám do tváře zavane čerstvý vzduch u starobylého Tower Bridge, mostu dvou věží, který zvedá svá dvě ramena, aby tudy mohly proplout parníky.

Odplout můžete do Docklands, bývalých doků, dnes čtvrti supermoderní architektury s věží Canary Wharf Tower.

London Eye neboli Oko poskytne super výhledy. Trvá to ale možná na dlouho.

Jeďte do nebe

Po Temži lze dojet i k London Eye, Londýnského oku. Jde o gigantické kolo, které vám umožní prohlédnout si Londýn pěkně z výšky. Odtud stačí přejít most a jste u velkolepé budovy parlamentu, a hned vedle uvidíte krásnou budovu Westminsterského opatství. Fandové Beatles tu mohou sednout na metro, sjet do stanice St.

John´s Wood a na blízké Abbey Road se vyfotit při přecházení jako kdysi John, Paul, George a Ringo. Milovníci kultury zamíří do čtvrtí jako Soho a Covent Garden, kde se koncentrují divadla, hudební kluby, módní obchody a dobré restaurace. Na závěr se nechte vyvézt na špici nejvyššího mrakodrapu Shard of Glass neboli Střep. Vyhlídka z 72.

patra je neskutečná!

Projížďka po Temži ukáže mnohé, Tower Bridge v popředí i stavbu zvanou Okurka (v pozadí za ním).

Londýnská kuchyně

Anglická snídaně (Full English Breakfest) je mezinárodní pojem. Skládá se z opečené slaniny, párečků, míchaných vajec nebo volských ok, žampionů, fazolí a křupavého toustového chleba, někdy vám k němu přinesou i masový pudding, což je něco jako kolečko jitrnice nebo tlačenky.

Angličané bývají dost zaměstnaní, a tak je typickým obědem, jež by mohl vyhovovat i turistům, polévka (často masový vývar s brambory a zeleninou) plus různé druhy sendvičů. Delší, zato ovšem tradičnější oběd jsou známé fish and chips neboli smažená ryba s hranolkami. Typická anglická večeře obsahuje maso a dva druhy zeleniny.

Vepřové, hovězí, nebo jehněčí maso bývá podáváno s bramborem, mrkví, květákem či zelím.

Kdo ale má rád pestré chutě, může do Londýna na kuchyni italskou, pákistánskou, čínskou, indickou, indonéskou aj., nejlépe do čtvrti Camden Town, kde je exotických restaurací nejvíce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...