Lubomír Kostelka – Nikdy nenašel tu pravou

Tatínek přerovského rodáka Lubomíra Kostelky pracoval jako strojvedoucí na dráze, maminka byla v domácnosti, ale měla koníčka, a jistě nepřekvapí, že jím bylo ochotnické divadlo. Mladý Lubomír se, jak se říká, nějakou dobu hledal. Před válkou začal studovat obchodní akademii, ale vyloučili ho.

Za války se vyučil elektrikářem a v Brně pak, když studoval průmyslovku, potkal Vladimíra Menšíka (†58), toho času taktéž studenta průmyslové školy. Stali se z nich nerozluční kamarádi, nezapomenutelná dvojice Ládin a Lubin, která se uměla opravdu důkladně podívat na dno džbánku.

Také vás může zajímat ...

Průmyslovou školu dokončili v roce 1949, poté se společně zapsali na brněnskou konzervatoř, z níž se v padesátých letech stala proslulá JAMU. Od roku 1953 Lubomír Kostelka krátce působil v divadle v Českém Těšíně, odkud ho vyhodili, protože se jednou opil opravdu přespříliš. Mladíček Kostelka žil tehdy bohémským životem, ostatně po boku Vladimíra Menšíka to jinak ani nešlo.

Následně přestoupil do Divadla bratří Mrštíků v Brně. A hned jeho první rolí byl roku 1954 sám doktor Galén v Čapkově Bílé nemoci. Menšík, který hrál v Kostelkově životě nemalou úlohu, ho pak přemluvil, aby spolu dobyli Prahu. V padesátém šestém roce mu domluvil setkání s Janem Werichem (†75), ten ho přijal do Divadla ABC, kde řediteloval.

Na počátku šedesátých let se Lubomír Kostelka přeorientoval na televizi a film, protože, jak ho poučil Vladimír Menšík, u divadla jsou houby peníze. Kostelka účinkoval ve stovkách filmových a televizních rolí.

Už v roce 1957 se objevil ve snímku Škola otců, v dalších letech se uplatnil buď v komediích, jako byl film Přísně tajné premiéry, nebo v detektivkách jako Kde alibi nestačí anebo Sázka na třináctku.

Jediná hlavní role

Jedinou hlavní roli vytvořil ve filmu Případ pro začínajícího kata. Zajímavé je, že si ve filmu zahrál i Kostelkův tehdy desetiletý syn Martin. Snímek byl ale bolševickými „znalci umění“ označen za kontroverzní a následně skončil na dvacet let v trezoru. Lubomír hrál i ve slavném snímku režiséra Vojtěcha Jasného (92) Všichni dobří rodáci.

Celou jeho kariéru provázely víceméně epizodní úlohy různých číšníků, rádců, učenců, lékařů, režisérů, reportérů zejména ve filmu, od poloviny šedesátých let i v televizi.

Televizní děda

Lubin Na přelomu tisíciletí vyfasoval v televizi práci, která ho zaměstnávala dalších třináct let. Jednalo se o úlohu dědy Lubina v dětském pořadu Kouzelná školka. Možná si ho pamatujete také ze snímků Kdo chce zabít Jessii, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Pane, vy jste vdova, Jak utopit doktora Mráčka, Trhala fialky dynamitem, Babí léto či Babovřesky.

Se svým pověstným humorem se sám divil své dlouhověkosti, a sice z toho důvodu, že v mládí i později vedl typický „herecký“ život, který má se zdravou životosprávou pramálo společného. Nejspíš měl velice tuhý kořínek. „Žil jsem přece jen trošku bohémským životem, zvláště na JAMU,“ přiznal se, když slavil devadesáté narozeniny.

„S Láďou Menšíkem jsme měli rádi legraci, pivínko, vínečko a samozřejmě slivovici, hruškovici, meruňkovici, to nás oblažovalo. Víc nocí jsem neprospal, než prospal,“ smál se. Tehdy zavzpomínal také na to, jak se lstivě vyhýbal seriálům či filmům, kterým říkal rudé. „Neodmítal jsem je, ale mazaně jsem odjel na Slovensko,“ vysvětlil.Pracoval tam pro dětskou redakci v Bratislavě.

Láskou k dětem se netajil, když natáčel Kouzelnou školku, chodily mu od nich stovky dopisů.

Některé děti psaly, že by ho chtěly mít za dědečka.

Syn je jeho chlouba

Hercovo první manželství zkrachovalo, tehdejší žena se nechtěla stěhovat kvůli manželově práci z Moravy do Prahy. Ani druhé manželství se nevydařilo, syna Martina (60) si herec musel vzít k sobě, manželka ho totiž vychovávat odmítla. Někdejší bohém a lehkovážný umělec najednou vařil, pral, uklízel a žehlil. Na syna byl patřičně hrdý. „Ten se mi vydařil jako nic v životě,“ prohlásil o něm.

Martin vystudoval medicínu, pracoval v pražské vinohradské i motolské nemocnici, dále působil v Anglii, Americe a dnes je z něho světová kapacita v oboru dětské kardiochirurgie.

Pracuje jako primář v německém Lipsku. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama