Lubomíra Lipského celý život obcházela smrt a brala mu jeho blízké!

„I když vám někdo zemře nebo máte osobní problémy, na jevišti jde všechno stranou. V tu ránu na všechno zapomenete.“

Celý život rozdával Lubomír Lipský (+92) lidem dobrou náladu a smích. Jemu samotnému ale často osud přinášel spíše smutné okamžiky. Už v mládí přišel o milovaného bratra a postupně se musel rozloučit i s dalšími milovanými lidmi!

Nezapomenutelný herec a komik Lubomír Lipský (+92) se narodil v Pelhřimově v rodině cukráře, jako nejstarší ze tří bratrů. K herectví ho přivedl kupodivu tatínek. Ačkoliv měl cukrárnu, byl velkým fanouškem ochotnického divadla – v pelhřimovském amatérském spolku dělal režiséra, herce i předsedu.

Také vás může zajímat ...

„Postupně zapletl do divadelních sítí celou naši rodinu včetně babičky a nás tří bratrů,“ vzpomínal Lubomír. „Otec byl vedoucí a hlava rodiny, matka tou hlavou hýbala.“

Poprvé tak stál na jevišti už ve dvanácti letech. Pro herectví přitom neměl tak úplně vhodnou povahu. Nepatřil k dětem, které se rády předvádějí.

„Já byl strašně poslušný, asi i proto, že jsem byl jako správné cukrářské dítě oplácaný chlapeček, zkrátka mírně obézní, a spolužáci se mi smáli,“ prozradil herec. „Takže jsem byl takový spíš zakřiknutý.“

Se čtyřmi chodil, pátou si vzal!

Lubomír odmaturoval na gymnáziu a pak šel studovat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Vybral si obor divadelní věda a estetika.“ Bohužel jsem toho po čtyřech letech nechal, protože jsem se mezitím oženil, měl jsem děti a musel je živit. Ale tím pádem jsem musel na vojnu,“ uvedl herec.

Do manželství vstoupil v roce 1948, vzal si tanečnici Věru Kittlerovou (+76). Postupně spolu měli dceru a syna. Zajímavé bylo, že před svatbou chodil Lubomír postupně se čtyřmi dívkami – a každá z nich se také jmenovala Věra!

Dlouhá léta byl pak Lubomír členem Městských divadel pražských. Zahrál si v desítkách filmů a zařadil se mezi skutečné legendy. Zajímavé je, že už od mládí ho potkávaly role starých „dědků“.

Toho úplně prvního dostal ještě v době školní docházky, ale jednalo se vlastně jen o pohádkového děda Vševěda na jedné besídce.

Nejslavnějšího dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě hrál v době, kdy mu bylo třicet osm let. Jeho seriálový syn Jan Skopeček byl jen o dva roky mladší a vnuk František Trojan pak o pouhých devět roků.

Skvělý byl Lubomír také v ženských převlecích. Jeho výkony ve filmu Šest medvědů s Cibulkou nebo ve slavné divadelní Charleyově tetě rozesmávají diváky dodnes.

Osudové sedmičky

Zatímco v kariéře se Lubomírovi dařilo, během svého života se musel postupně smířit s několika nečekanými a krutými ztrátami. Začalo to už u jeho nejmladšího bratra Dalibora (+16).

Dramatický byl už jeho příchod na svět. „Narodil se dva dny před Štědrým dnem, ale my s bráchou jsme nic netušili,“ líčil Lubomír. „Tatínek nám to zatajil a maminčinu absenci odůvodnil tím, že je v nemocnici. Na Štědrý den otevřel tajuplně dveře obýváku, kde ležela na pohovce matka s Borkem v náruči.“

Bratrovi, kterého sám velký herec označoval jako nejtalentovanějšího z rodiny, ale bohužel nebyl dopřán dlouhý život. V červenci roku 1947 se koupal v rybníku Stráž u Pelhřimova, když ho zabil blesk. Úmrtí bylo poznamenáno číslicí sedm: stalo se tak sedmý den v týdnu, v sedmnáct hodin a Dalibor chodil do septimy, tedy sedmé třídy.

Lubomír tehdy točil film v pohraničí, kde ho zastihl telegram. Chtěl okamžitě jet domů. Režisér mu to samozřejmě dovolil. Dalibor byl pochován na hřbitově v rodném Pelhřimově a jeho náhrobek má tvar blesku.

Syn umrzl na horách!

V roce 1983 zemřel Lubomírův tatínek. Sledoval u jeho bratra hokejový zápas Československa a Sovětského svazu. „Chtěl vínem zapít naše vítězství. Vzal vývrtku a než vytáhl špunt, zemřel,“ popisoval herec odchod svého otce.

Tři roky nato mu smrt vzala i druhého z bratrů. Oldřich Lipský (+62), se moc těšil, že bude režírovat televizní seriál Cirkus Humberto. Toho se ale už bohužel nedočkal. Během práce na jiném filmu se mu udělalo špatně a po převozu do nemocnice zemřel. Různé zdroje se liší, co se týká příčiny Oldřichovy smrti.

Některé uvádějí, že se jednalo i infarkt, jiné, že měl rakovinu žaludku. Lubomír na svého bratra vzpomínal: „Byl o čtrnáct měsíců mladší než já, ale vyrůstali jsme spolu jako dvojčata. Měli jsme podobné názory na umění a humor, což nám zůstalo po celý život.“ Ta nejtěžší tragédie ale na herce ještě čekala.

V roce 1991 totiž zažil to, co nechce prožít žádný rodič na světě: přišel o svého syna. Jmenoval se Lubomír (+40), stejně jako jeho slavný otec a věnoval se režii. Den před Silvestrem byl na horách a vydal se na večerní procházku. Nevrátil se, a když po něm bylo vyhlášeno pátrání, našli ho mrtvého. Patrně ho zradilo srdce: dostal infarkt a venku umrzl.

Jeviště místo léků

Pokaždé, když Lubomíru Lipskému někdo zemřel, měl v daný den představení. Bylo to tak i tehdy, když přišel o matku nebo o syna. „Pravda je, že jsem nikdy nechtěl v takové chvíli záskok,“ konstatoval v jednom rozhovoru. „Pro toho diváka je to přece vedlejší, co se vám stalo.

Zaplatil si lístek a chce se bavit, a tak hrajete s dýkou v srdci.“ Na jevišti ale prý herci zapomínají na své trápení, které nechají někde v šatně. Jsou prostě v jiném světě a divadlo bylo podle Lubomíra vždy lepší útěchou než uklidňující léky. On sám si v pokročilém věku také prožil několik zdravotních dramat, i když se udržoval v dobré kondici.

Do svých 88 roků dokonce řídil auto! Nejprve v roce 2004 po kousnutí klíštětem prodělal lymskou boreliózu. V roce 2010 ho pak postihla mrtvice doma ve spánku. „Ráno jsem se probudil pod postelí, kde mě našel vnuk,“ popisoval. „Asi měsíc a půl jsem pak byl v nemocnici a půl roku trvalo, než jsem se z toho dostal.“

Musel se tehdy mimo jiné znovu učit chodit. Smrt, která celý život kolem herce obcházela a brala si jeho blízké, si pro Lubomíra přišla v nemocnici, kde byl po prodělaném zápalu plic. Zemřel milosrdně ve spánku, poté, co se mu zastavilo srdce.

Jeho bratrovi vděčíme za spoustu oblíbených filmů!

Mladší Lubomírův bratr Oldřich byl jedním z našich nejlepších režisérů. Stačí připomenout nesmrtelné komedie jako Jáchyme, hoď ho do stroje!, Ať žijí duchové! nebo Marečku, podejte mi pero!

Byl to on, kdo v posledně jmenovaném filmu poprvé obsadil Tomáše Holého (+21). Pomáhal i zakázaným hercům: v komedii Srdečný pozdrav ze zeměkoule vybojoval hlavní role pro dvojici Milan Lasica (80) a Július Satinský (+61). Ti předtím nesměli ve filmech vystupovat – a po natočení zákaz dál trval.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...