Luděk Sobota – Prý měl na tisíc milenek!

Sobota (75) se narodil v Praze a celé svoje dětství prožil na Žižkově. Už odmala byl třídním bavičem, což ho provázelo celou školní docházku. Na přání rodičů vystudoval dopravní průmyslovku, ale stále pokukoval po umělecké dráze. Rozhodl se podat si přihlášku na DAMU a na druhý pokus se tam skutečně dostal. Fakultu, byť s přemáháním, vystudoval. Hrál vážné role, ale lákala ho komika.

Jeho profesor Ota Sklenčka (†73) ho ale nabádal, že seriózní úlohy zvládá dobře, tak proč chce dělat humor. Porozumění našel u Miloše Nedbala (†76), který jeho postoj chápal. Po absolutoriu nastoupil do angažmá ústeckého Kladivadla a dva roky poté putoval do pražské Ypsilonky, kde pod vedením Jana Schmida (82) mohl pilovat své nadání baviče.

Také vás může zajímat ...

Od roku 1973 působil v pražském Semaforu, kam si ho povolal Miloslav Šimek (†63). Dlouhé měsíce sledoval jeho výstupy a představení, než mu nabídl, aby nastoupil k němu do dvojice místo Jiřího Grossmanna (†30), který předčasně zemřel na Hodgkinovu nemoc, což je zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin.

Tady se setkal i s dalším výrazným komikem Petrem Nárožným (80).

Nenávistné dopisy

Začátky v Semaforu neměl úplně jednoduché. Obecenstvo ho jen těžko přijímalo jako náhradu za vynikajícího Grossmanna. Dostával desítky nenávistných dopisů, ale se svou povahou se nad ně dokázal povznést, až si nakonec na něj lidé zvykli. V Semaforu pak zažil svou zlatou éru komiky. Scénky psal společně se Šimkem a každý měl právo veta.

Pokud by se jednomu z nich nápad moc nezdál, mohl ho odmítnout. Svůj talent a zkušenosti z divadla Sobota zúročil i na stříbrném plátně. Jeho první celovečerní filmy Jáchyme, hoď ho do stroje z roku 1974 a Zítra to roztočíme drahoušku, který natočil dva roky poté, se zapsali do dějin televizní zábavy.

Ve druhém snímku si tehdy vymínil, že bude moci na place improvizovat, a nechal si to dokonce napsat do smlouvy. Hereckým kolegům, jako Iva Janžurová (77) nebo Miloš Kopecký (†73) to nevadilo. Ba naopak. Po tomto úspěchu byl obsazován i do dalších hlavních rolí, kde nejčastěji spolupracoval se svým divadelním parťákem Petrem Nárožným.

Společně si zahráli na říklad v komedii Já to tedy beru, šéfe, nebo v muzikálu Jen ho nechte, ať se bojí.

V devadesátých letech pak napsal scénář k veselohrám Ještě větší blbec, než jsme doufali nebo Nebát se a nakrást, které u diváků i kritiky zcela propadly.

Vážná role po letech

Po roce 1989 začala jeho hvězda pohasínat. Nějakou dobu vedl vlastní Směšné divadlo, kde byl hercem, režisérem i autorem zároveň. Pro nedostatek financí a úbytek publika ale divadlo nakonec musel zavřít. Po krachu svého podnikání se objevil v několika seriálech, věnoval se dabingu a psal. Do divadelní podoby například převedl svou knihu Dvě facky a jeden pohřeb.

Pak v roce 2010 režiséři Jan Prušinovský (39) a Jakub Kohák (44) točili seriál ze sportovního prostředí Okresní přebor a nabídli mu roli předsedy klubu Václava Orla. Po dlouhých letech si tak Sobota mohl opět sáhnout na vážnou roli. Úlohy se zhostil skvěle a mnohé překvapil. Včetně Ondřeje Vetchého (56), který hrál Jirku Luňáka. Zprvu totiž nechtěl o Sobotovi ani slyšet.

Když pak viděl jeho výkon před kamerou byl tak překvapen, že mu poděkoval, a dokonce se skamarádili.

Životní zklamání

Poprvé se ženil v osmnácti letech. A nebylo to ani tolik z lásky, jako že spíš musel. Jeho o téměř čtyři roky starší dívka Jana totiž za ním přišla a že čeká dítě. Sobota se tehdy zachoval, jak se na tehdejší dobu slušelo, a vzal si ji. O pár let později ale zjistil, že syn Pavel není jeho. Prozřel ve chvíli, kdy se jim v roce 1964 narodil druhý potomek Robert (54).

Herec byl zaskočený, že je mu mladší z chlapců tolik podobný, zatímco ten první ani trochu. A tak na Janu uhodil a ta se ke všemu přiznala. Sobota byl tenkrát velmi zklamaný a zničený, že ho Jana celou dobu tahala za nos. Nakonec se rozvedli, ale i po rozvodu na Pavla platil alimenty dokud nedospěl.

Uvědomoval si, že syn za nic nemůže, a dál se choval jako by byl jeho vlastní.

Ke čtyřicítce se usadil

O ženy ale nouzi nikdy neměl a sám se jednou přiznal, že měl stovky milenek, třeba Dádu Patrasovou (62) a pletky měl dokonce i s Marií Rottrovou (76). Pak mu v roce 1979 zkřížila cestu teprve osmnáctiletá Adriena Vlasáková (57). Potkal ji během natáčení filmu Hodinářova svatební cesta korálovým mořem, kde čerstvě zletilá dívka dělala klapku.

Vyhlášeného proutníka mladinká Adriena zaujala natolik, až se jí začal dvořit. Seznamovali se prý pozvolna a po dvou letech známosti se pak vzali. Nyní jsou spolu už pětatřicet let a stále jim to klape. Adriena občas se smíchem řekne, že si ji Sobota vychoval k obrazu svému, byl přece starší a moudřejší. Kromě toho mají mnoho společných názorů, zálib a koníčků.

Dokonce i stejný smysl pro humor a jeden vůči druhému jsou tolerantní. Bydlí ve vile na pražském Smíchově, kde spolu vychovali syna Ladislava (30), nyní trenéra tenisu a fitness. Láďa se vzhledem podobá spíš mamince, lásku ke sportu ale zdědil po tátovi.

Sobota hraje s nadšením tenis a ještě občas běhá.

Zeman ho vyznamenal

V loňském roce Sobota převzal státní vyznamenání, které mu předal prezident Miloš Zeman (74). Tehdy mu prý pošeptal, že je také takovým bavičem. Herec k tomu říká: „Mám to v regálu. Velmi si ho vážím, ale já na ty ceny moc nejsem.“ Co ho prý překvapilo bylo, že někteří jedinci, které chtěl Zeman vyznamenat, si cenu nepřevzali. „To mně připadá jako ignoranství.

Dostat vyznamenání od prezidenta republiky, to už něco znamená,“ řekl. A jiného prezidenta než Zemana si představit ani nedovede.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...