Moje chvilka pohody

Má váš pes citlivé zažívání?

Tuto diagnózu má stále více psů. Citlivé zažívání se projevuje například tím, že se pes nadýmá, kručí mu v břiše, má průjem nebo naopak zácpu.

Důležité je, umět dobře rozeznávat již první příznaky, abychom mohli psovi včas pomoci. Zaměřit byste se však měli také na prevenci a kvalitní složení stravy, které je pro dobré zažívání velmi podstatné.

Klíč k celkovému zdraví

Aby váš pes zůstal zdravý, musí jeho zažívání fungovat co nejlépe. Sedmdesát procent imunitních buněk organismu psa se totiž nachází právě zde, v zažívacím traktu, kde chrání tělo před toxiny a vytváří bariéru zamezující vstupu škodlivých mikrobů z vnějšího světa. Zažívací trakt zároveň hraje klíčovou úlohu při vstřebávání živin z potravy.

První příznaky

Tak jako u lidí, i u psů se může objevit občasné podráždění, které se projeví třeba průjmem. Takovýto průjem a měkká stolice jsou přirozenými příznaky nerovnováhy střevní mikroflóry a nejedná se o nic, z čeho byste si měli dělat těžkou hlavu.

Pokud pes nevykazuje žádné jiné problémy, střevní mikroflóru dokáže upravit i vhodně zvolené probiotikum. Jestliže však k nadýmání nebo průjmu dochází opakovaně a často, může být důvodem intolerance jedné nebo více složek krmiva.

Veterinární vyšetření

Abnormální reakce na krmivo může být dvojího druhu: neimunologická (potravní intolerance) a imunitně zprostředkovaná. Běžný páníček tyto dva typy od sebe nedokáže rozlišit, jelikož příznaky jsou téměř stejné: bolest břicha, nechutenství, průjem nebo zácpa a také zvracení nebo plynatost.

Proto, jestli máte podezření, že váš miláček dlouhodobě trpí citlivým zažíváním, je nutné navštívit veterináře. Ten podle stavu zvířete, rozboru krve, případně dalších vyšetření stanoví diagnózu.

Změna krmiva

Po důkladném vyšetření veterinářem pak přesně víte, co váš pes může a čemu se spíš vyhnout. S ohledem na to pak budete vybírat krmivo, které by mělo pejskovi sednout. Speciální receptury lehce najdete třeba pod názvem mono dieta, jednodruhové složení, mono protein, grain free (bez obilovin), nebo třeba hypoalergenní složení.

V případě, že váš pes trpí těžší formou alergie, kterou se nedaří ani bedlivým sledováním složení dostat pod kontrolu, veterinář doporučí speciální dietu.

Postupný přechod

Jakmile najdete to správné krmivo, postupně na něj psa zvykejte, vyhněte se náhlým změnám. První dva dny snižte podíl stávajícího krmiva v krmné dávce zhruba o 10 procent a nahraďte ho novým krmivem.

Obě krmiva jednoduše smíchejte. Během následujících dní postupně ubírejte více dosavadního krmiva a přidávejte více nového. Pokračujte tak sedm až deset dní, dokud dosavadní krmivo úplně nevyměníte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden