Madla padla do oka i Miloši Kopeckému

Co ukončilo filmovou kariéru české Sophie Loren? Veliká láska, svatba s cizincem a stěhování do Vídně.

Už odmalička věděla, že chce být herečkou. Základní předpoklad pro to ostatně Marie Drahokoupilová měla. Byla krásná. Tak krásná, že zamotala hlavu všem mužům, kterým chtěla. V době největší slávy jí přezdívali česká Sophie Loren.

S oblibou říká, že kdyby se narodila dnes, bylo by to opravdu „in“. Její rodiče byli totiž v době jejího narození v takzvaném požehnaném věku. Možná i proto býval zvlášť tatínek, stavební inženýr, malinko konzervativní. Své holčičce sice po většinu života plnil, co jí na očích viděl, ale jak šlo o její budoucnost, nebyla s ním pořádná řeč.

Také vás může zajímat ...

Herecké geny získala po mamince

Když Marie Drahokoupilová (*1941) jednou nahlas prohlásila, že by chtěla studovat herectví na DAMU, řekl jí, ať napřed laskavě vystuduje normální vysokou školu, a pak si může třeba hrát i divadlo. Oporu měla, jak to u hereček bývalo obvyklé, u maminky, vášnivé ochotnice. Lásku k divadlu malá Madla získala po ní.

Jak se ta holka bude jmenovat?

Když jsme u Madly, to je tajemství, které malou Marii provázelo vlastně od narození. „Tatínek si tehdy moc přál, abych se jmenovala Marie po mamince. Ta ale zase chtěla mít Magdalenu,“ rozplétá zdánlivě zamotané klubko herečka. Nakonec rodiče zvolili oboustranně přijatelný kompromis. Dceru pokřtili na Marii a říkali jí Madlo.

Mohli jsme ji vidět i v mysteriózním dramatu Morgiana

Doktorku jsem si nikdy nezahrála

Když se přiblížila chvíle rozhodnutí, co se životem, splnila současně přání oběma rodičům. Podala si nakonec přihlášky na dvě vysoké školy najednou. Upřednostnila DAMU a v záloze měla ještě medicínu. Osud tomu chtěl, že ji napoprvé na herectví vzali.

„Paní doktorkou jsem se tudíž nikdy nestala a ani jsem si ji, pokud si dobře vzpomínám, nikdy nezahrála,“ vzpomíná s láskou na chvíle, kdy se rozhodovalo o její budoucnosti.

První slavný milenec pro ni napsal hru

Prvním, kdo jako první propadl kouzlu krásné začínající herečky, byl spisovatel Pavel Kohout (*1928). Ten pro ni a jedenáct spolužaček a spolužáků z DAMU napsal úspěšnou hru Dvanáct. Je asi zbytečné dodávat, kdo v ní dostal hlavní roli. Nebyl to zdaleka poslední kus, který jí její přítel napsal doslova na tělo. Jenže rolí dostávala vycházející hvězda filmového plátna víc a víc.

A současně se o její přízeň ucházely davy ctitelů.

Šarmantní Plzák se dočkal pochvaly

Mezi těmi, kdo úspěšně prošli hereččiným náročným sítem, byl i znalec lidských duší, sexuolog Miroslav Plzák (1925–2010). „Mirka jsem poznala, když ještě nebyl mediálně známý, a stejně jako o Pavlu Kohoutovi o něm můžu říct jen to nejlepší,“ pochvalovala si své milence. „Byl to velice chytrý člověk. A k tomu šarmantní a zábavný,“ dodávala.

Stýskalo se mu po pacientech

S odborníkem na partnerské vztahy žila okouzlující herečka několik let. Vzpomíná na ně ráda. Třeba na to, jak se jí uprostřed léta svěřil, jak je rád, že mu končí dovolená. Těšil se na své pacienty. „Vzápětí se mi omlouval, že je se mnou samozřejmě daleko radši než s nimi,“ smála se herečka profesionálnímu přemýšlení svého dlouholetého partnera.

S Miroslavem Horníčkem v televizní inscenaci Věra nevěra

Zbožňoval ji i Horníček

Ale zájem projevili i další kolegové z herecké branže. Například vyhlášený milovník krásných žen, herec a komik Miroslav Horníček (1918–2003), který pro ni napsal báječnou roli ve hře Věra–nevěra. A dokonce padla do oka i nejproslulejšímu českému sukničkáři. Herci Miloši Kopeckému (1922–1996).

Zbytečné varování před Kopeckým

Před prvním společným natáčením se na ni doslova vrhly zkušenější kolegyně. „Jestli mu nepadneš do oka, tak ti věru nezávidíme,“ říkaly varovným hlasem. Jenže oblíbenému Mildovi se půvabná kolegyně moc líbila. „Asi jsem mu do oka padla, protože jsme spolu proseděli dlouhé hodiny v maskérně a on mě celou dobu parádně bavil.

Byly to tenkrát nezapomenutelné chvíle.“

Desítky utajených ctitelů

Tajuplný úsměv, dokonalá postava, velké hnědé oči a melodický hlas ovšem přitahovaly i muže, kteří neměli s herectvím nic společného. To, kolik má ve skutečnosti ctitelů, se ale krásná Madla dozvídala oklikou. Přesněji řečeno od upovídaných fanynek. „Často jsem potkávala ženy, které mi říkaly, že mě jejich muž miloval. Mně to ti chlapi ale nikdy neřekli.

Chápete to?“ stěžovala si naoko na zdejší muže česká Sophie Loren.

Štěstí ji opustilo v nejhorší chvíli

Říká se, že kdo v životě moc vybírá, nakonec přebere. A platí to i pro takové krásky, jakou byla Marie Drahokoupilová. „Vždycky jsem měla štěstí na muže,“ říkávala sice. Vzápětí ale dodávala, že ono štěstíčko ji jednou zradilo. Ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebovala. Když se osudově zamilovala.

V historickém filmu Poslední královna hrála Elišku Rejčku

Na svatbu si musela pár měsíců počkat

Svého manžela, rakouského obchodníka Ervina Neuharta, potkala na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Byla to láska na první pohled. Jenže se vyskytly nečekané problémy. Na úřadě, kam přinesla už vyplněné papíry, jí sdělili, že teď hned se vdávat nemůže. Minimálně čtvrt roku musí na snubní prstýnek počkat.

„Prý tak dávají šanci českým ženám, aby si sňatek s cizincem ještě rozmyslely,“ vzpomíná herečka.

Ve 39 letech poprvé před oltářem

Nenechala se odradit. Vždyť ji od vytouženého manželského štěstí dělily pouhé měsíce. A tak se jedna z nejkrásnějších žen českého filmu ve svých 39 letech skutečně provdala. Vzápětí oficiálně oznámila konec herecké kariéry a odstěhovala se za svou láskou do Vídně. Vrátila se vlastně až za 13 let. Tak dlouho trvalo její první a poslední manželství.

Po 13 letech přišel rozvod

O rozvod požádala ona a od chvíle, kdy se coby znovu svobodná žena vrátila do rodné země, se o život svého bývalého manžela nezajímala. Říkala, že to už je její minulost. A s tou že nechce nic mít. Ostatně celý život se koukala do budoucnosti. Tak proč na stará kolena dělat výjimky?

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...