Malta je ráj pro milovníky slunce

Slaná vůně moře, chuť šťavnatých rajčat a velkolepá panoramata skalnatých útesů. Tyhle tři věci vám zůstanou z cesty na Maltu už navždy v hlavě! A strategická poloha ostrov předurčila také k bohaté historii

Také vás může zajímat ...

V případě Malty platí známé přísloví, že co je malé, to je pěkné. Tenhle ostrov ve Středozemním moři se vám bude určitě líbit. Je to takové velké město. Vesnice a města tu na sebe navazují a splývají dohromady. Malťané svůj ostrov vychvalují v mnoha směrech. Spousta věcí na ostrově má přívlastek nej. Většinou ale jde to typický projev malého národa. Malta však za návštěvu stojí.

Překvapením pro vás tady může být jízda autem vlevo. Bývalá britská kolonie si tento zvyk ponechala i poté, co získala samostatnost. Pokud tu budete trávit dovolenou, zamiřte na severozápad ostrova k vesnici Cirkewwa. Odtamtud totiž odjíždí trajekt na sousední ostrov Gozo.

Zelený Gozo

Gozo je sice malý ostrov, rozhodně však stojí za návštěvu. Je čistější než Malta a díky větší vlhkosti půdy je zelenější. I samotní Malťané připouští, že ovoce a zelenina tady vypěstované chutnají lépe. Hlavním městem je Victoria (Rabat). Městu dominuje na kopci postavená citadela s obrannými hradbami, které chránily před nájezdy Turků. Zamiřte také do města Xaghra.

Najdete v něm megalitické chrámy Ggantija Temples. Chrámy jsou nejstarší volně stojící neolitické chrámy na světě, pocházejí z doby 3 500 před naším letopočtem. Další podobné chrámy najdete u vesnice Orendi. Na Gozo se určitě vydejte k pobřeží k místu Dwejra a jeho tzv. Azurovému oknu.

Můžete tu ležet a opalovat se, popíjet kávu, vyrazit na moře nebo nasednout do malé loďky na krátkou prohlídku jeskyně a skal podél pobřeží.

Výlet do Mdiny

Bývala kdysi hlavním městem Malty. Dnes je to krásné tiché městečko. Najdete zde karmelitský klášter a mniši vám v něm ukáží, jak dříve žili jejich předchůdci. Nahlédnout můžete do jejich kuchyně i do pokojů. Atmosféru kláštera pak nechte doznít v tamní příjemné kavárně. Dnes je hlavním městem Malty Valletta, založená před 500 lety maltézskými rytíři.

Dlouhé ulice jsou tu postavené paralelně jedna vedle druhé a připomínají ty v americkém San Fancisku. Vydejte se do zdejších zahrad Upper Barrakk Garden, z nichž budete mít jako na dlani přístav i část města. Nedaleko od parku stojí Katedrála sv. Jana, kterou používali maltézští rytíři jako hlavní kostel.

A jestli chcete vidět, jak vypadá a žije moderní rytíř Řádu maltézských rytířů dnes, navštivte vallettský dům Casa Rocca Piccola ve stejné ulici, kde je katedrála. S manželkou tu žije markýz De Piro a nemovitost otevřel pro veřejnost.

Tip

S čím musíte počítat?

Malta je zařazena mezi země s nízkým rizikem nákazy. Cestující, kteří budou přijíždět přímo ze zemí, které maltská vláda označila za bezpečné pro cestování na Maltu a z Malty (patří mezi ně ČR) nemusí do 14denní karantény. Budou však požádáni, aby čestně prohlásili, že se poslední 2 týdny před cestou nacházeli v některé z povolených zemí.

Osoby, které přijedou na Maltu, budou ihned po příjezdu podrobeni screeningu tělesné teploty. Všichni cestující budou požádáni, aby vyplnili formulář, který by zdravotním úřadům v případě potřeby umožnil je lokalizovat.

Stále je povinná zvýšená hygiena a sociální odstup

Dovolenou na 8 dní letecky s polopenzí ve tříhvězdičkovém hotelu pořídíte již od 12. 190 Kč.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama