Můj kousek štěstí

Máme se bát koronaviru?

Máme se bát koronaviru?

Koncem ledna se z Číny rozšířila nová mutace nebezpečného koronaviru, který podobně jako chřipkový způsobuje horečku, kašel a problémy s dýchacími cestami. V některých případech končí nákaza i úmrtím.

I přes přijatá opatření se tento virus bohužel záhy rozšířil i do ostatních států včetně Evropy. Do konce ledna se jím celosvětově nakazilo téměř 9700 lidí, z nichž 213 zemřelo. Ačkoliv u nás se zatím žádná nákaza neprokázala, i tak je třeba se mít na pozoru.

Zákeřný virus Koronavirus má inkubační dobu dva týdny, během níž už je nakažený infekční, zatímco sám ještě nemusí žádné příznaky pociťovat. Onemocnění se šíří se jako ostatní virové nemoci kapénkami, drobnými slinami, které se dostanou do okolí třeba při kýchnutí, mohou ulpět na rukou a šířit se dál při dotyku.

Proto je při kašli nebo kýchání důležité nepoužít k zakrytí úst ruku, ale raději rukáv. Stejně jako u chřipky jsou nejohroženější lidé s chronickým onemocněním, senioři a malé děti. Opatření proti šíření Mnohé státy úplně zrušily lety do i z nejvíce zasažené Číny a přímo na letištích se snaží potenciální nemocné zachytit.

I u nás začala platit určitá opatření, podle kterých musí pracovníci letišť poskytnout cestujícím informace o nákaze. Cestující, kteří mají příznaky, mají vyhledat stálou lékařskou službu, která je tam k dispozici, a nesmějí letiště opustit.

Ti, kdo v posledních týdnech cestovali do problémových oblastí zejména Asie a později se u nich objevily problémy s dýchacími cestami, by okamžitě měli vyhledat lékaře a v žádném případě nemoc nepřecházet.

A to i kdyby šlo „jen“ o klasickou chřipku (ostatně ta má u nás na svědomí mnohem více životů). V pohotovosti je specializované oddělení těžkých infekcí v pražské Nemocnici na Bulovce, kde mají k dispozici vyšetření, které dokáže nebezpečný virus během několika hodit potvrdit, nebo vyloučit.

Ministerstvo zdravotnictví také ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem spustilo speciální info linku pro veřejnost. Jak se můžeme sami bránit? Protože jde o zcela nový typ viru, který se dosud u člověka nevyskytl, je o něm zatím jen málo informací.

Vědci se urychleně snaží ho prozkoumat a zjistit, jak nemoc léčit – konkrétní lék zatím není, proto je tak důležité dbát na prevenci. Pro tu platí stejné zásady jako při chřipkové epidemii. Tedy pokud možno vyhýbat se místům, kde je větší koncentrace lidí – na nějaký čas si prostě odpustit návštěvu kina, divadla, obchodních center a podobných prostor.

Důkladná hygiena, zejména umývání rukou mýdlem je samozřejmě základ. Pokud jezdíte městskou hromadnou dopravou nebo jste se dotýkali věcí, na které sahá větší množství lidí (kliky u veřejných WC, v obchodech apod.

), případně po styku s nemocným člověkem použijte na ruce dezinfekční roztok. Kolečko Dobré rady - Na telefonním čísle 724 810 106 vám od 9 do 21 hodin zodpoví dotazy ohledně koronaviru. - Noste s sebou antibakteriální gel a použijte ho vždy po rizikovém kontaktu.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden