Marcela Březinová nejprve vůči manželovi cítila zlobu za to, co udělal, ale už mu odpustila!

„Po smrti svého muže jsem dva měsíce nemohla dělat vůbec nic. Nemohla jsem zpívat, nevěděla jsem ani, kdo jsem.“

Dva z nejbližších lidí zpěvačky Marcely Březinové (60) odešli ze světa dobrovolně. V mládí se musela vyrovnat se sebevraždou maminky, o řadu let později jí pak nečekaně šokoval její manžel.

Ačkoliv se Marcela Březinová (60) narodila v severozápadních Čechách, konkrétně ve městě Podbořany, vyrůstala v pražských Dejvicích. Část dětství ovšem strávila na exotickém místě, v Libyi, která tehdy nebyla válečnou zónou jako dnes. Tatínek Marcely byl zubař, maminka letuška a oba tam našli uplatnění.

Také vás může zajímat ...

Dětskou sestrou se nestala

Od osmi do jedenácti let chodila Marcela v Libyii do klášterní školy. Ta patřila Američanům a budoucí zpěvačka tam získala dobré základy angličtiny, které si pak udržovala celý život. Díky svému otci si Marcela už v dětství vypěstovala dobrý hudební vkus.

Poslouchala z gramodesek slavné zahraniční jazzové zpěvačky. Poctivě také cvičila hru na klavír, i když ji cvičení pod kontrolou maminky příliš nebavila. Otec si přál, aby se z Marcely stala lékařka, určitě neplánoval, že by jeho dcera měla dělat kariéru v zábavním průmyslu.

Marcela proto studovala na střední zdravotnické škole, souběžně s tím ovšem chodila i na Lidovou konzervatoř. Dětskou sestrou se nakonec nestala, zpěv dostal přednost. To, co kdysi vystudovala, si ovšem Marcela pamatuje a první pomoc by dokázala poskytnout bez problémů. Na píchnutí injekce by si ale prý už netroufla.

Maminka už její slávu nezažila

Kariéru zahájila zpěvačka ve skupině OK Band. Tu pomáhala zakládat a její vedoucí, hudebník Vladimír Kočandrle (59) byl nějaký čas i jejím přítelem. Jako zpěvačce se Marcele dařilo, krutá rána ale přišla v soukromí. V jednadvaceti letech se musela vyrovnat s tím, že její maminka spáchala sebevraždu.

Důvod dodnes Marcela nezná. Konstatovala jen, že to byl nějaký náhlý zkrat. „Do hlavy druhého nikdy úplně nevidíte, a nedovedu si to vysvětlit,“ řekla. Možná za dobrovolnou smrtí stály partnerské neshody, protože jak Marcela přiznala, otec míval trochu despotické sklony.

Mohla za tím být i nevěra, ale to už budou navždy jen spekulace. Každopádně zpěvačka přišla o jednu z životních jistot – a maminka tak neviděla, jak se v oblasti hudby její dceři stále více daří. Když už byla Marcela hodně populární, rozhodla se osamostatnit a vydat se na sólovou dráhu.

Její desky se dobře prodávaly. Nové možnosti se pak otevřely po listopadu 1989, kdy bylo možné pracovat v zahraničí. Zpěvačka toho využila a s kolegou Leškem Semelkou (74) jeden čas zpívala denně na zaoceánské lodi. Jednalo se sice o náročnou práci, na druhou stranu jí to ale přineslo neopakovatelné zkušenosti.

Výhodou bylo, že mohla zpívat i vlastní skladby. „Naprosto jsme vlétli do svobody, která u nás tehdy byla ještě v plenkách, a upravili si sražené sebevědomí, které jsme měli z tehdejších komisionálních zkoušek a textových komisí,“ vzpomínala Marcela.

Televize ji přesvědčila

Svého manžela Zdeňka Švarce (+57) poznala Marcela v 80. letech v Československé televizi. Pracoval tam jako asistent režie. Bezvadně si rozuměli jak po pracovní, tak po soukromé stránce. O svatbě proto dlouho nepřemýšleli.

Stali se rodiči dvou dětí a odstěhovali se z Prahy. Ze zchátralé budovy poblíž Kutné Hory si zrekonstruovali rodinné sídlo. „Když jsem poprvé vstoupila do toho polorozpadlého stavení a dostala se až na půdu, našla jsem tam starou televizi,“ prozradila.

„Jmenovala se Marcela. A o úžasném místě bylo rozhodnuto! Samo si mě přitáhlo.“ Občas se Marcela zmínila o rozvodu, ale to byla jen žertovná nadsázka. Zdeněk totiž točil i její hudební klipy a byl dost nekompromisní.

Chtěl třeba po své ženě, aby cupitala v šatičkách v sedm hodin ráno, protože bylo dobré světlo – ovšem venku pouze několik stupňů nad nulou.

Stalo se to bez vysvětlení

Odvážně se Marcela postavila k finančním problémům, které ji zastihly na konci tisíciletí. Nafotila tehdy odvážné obrázky pro pánský magazín. Kupodivu z toho byl jen malý veřejný skandál a zpěvaččinu kariéru to nijak neohrozilo. Jedinou nepříjemností bylo, že se všechny dluhy nepodařilo vyřešit.

Přesto to Marcela se Zdeňkem nějak ustáli, protože drželi při sobě. Jenže pak přišel šok, který naprosto všechno změnil. Zdeněk tehdy odešel na obchodní schůzku, ale z té se už nevrátil. Dospělo to až do bodu, kdy po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

V té době byl už manžel Marcely bohužel mrtvý. Jeho tělo našli o několik dnů později v Roztockém háji v pražském Suchdolu. Podruhé v životě tak musela Marcela čelit sebevraždě velmi blízkého člověka, navíc provedené tím samým způsobem.

A opět nevěděla, proč se to vlastně stalo. Zdeněk totiž po sobě nenechal žádný dopis na rozloučenou, takže se mohlo jednat o momentální zkrat. Jednou ze spekulací bylo také to, že měl vážné zdravotní problémy, se kterými se jen velmi těžko vyrovnával. Čekala ho operace žlučníku a možná si myslel, že je nevyléčitelně nemocný. Nic takového se ale neprokázalo.

Posílá písničky do nebe

V den, kdy se dozvěděla, že je její manžel mrtvý, měla Marcela naplánované vystoupení, které nezrušila. Dokázala sebrat sílu a zazpívala publiku, ale následující dva měsíce nemohla dělat vůbec nic. „Nevěděla jsem ani, kdo jsem,“ konstatovala.

Její smutek byl znásoben tím, že se ztratil Zdeňkův snubní prsten, který prý měl na ruce v době smrti, ale Marcela ho nedostala. Další ranou bylo špatné datum narození na manželově smutečním oznámení.

Chybně tam uvedli den, kdy se narodila Marcela. V těžkých chvílích byly Marcele oporou obě její děti. Prohlásila o nich: „Držíme se navzájem, jsme dobrá trojice.“

Ví, že v ní ten šok bude do konce života a nikdy se s tím úplně nevyrovná. „Můžete jen obrousit hrany, ale ten bolestivý kráter v srdci nikdy nezmizí,“ prohlásila zpěvačka. Když zpívá, pravidelně posílá poděkování i písně „nahoru“, do nebe, pro maminku i pro manžela.

Nechce být tchyní, ale „přítelkyní manželů“

Z dcery Vandy, kterou má Marcela se Zdeňkem, vyrostla krásná mladá žena. Ze své slavné matky navíc udělala nedávno tchyni. Vzala si totiž svého dlouholetého přítele. Marcele se označení „tchyně“ moc nelíbí, raději by prý říkala „přítelkyně manželů“.

Své dceři pomáhala s výběrem místa i svatebních šatů nebo pokrmů pro svatební hostinu. Dopadlo to všechno skvěle, včetně počasí. Marcela měla strach, že se během svatby spustí déšť, ale pršelo pouze den předtím a den poté.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama