Marcela Březinová se už nikdy nedozví, proč její nejbližší spáchali sebevraždu!

„Po smrti svého muže jsem dva měsíce nemohla dělat vůbec nic. Nemohla jsem zpívat, nevěděla jsem ani, kdo jsem.“

Dvakrát se musela Marcela Březinová (58) vyrovnat s nečekaným odchodem někoho blízkého. Poprvé to byla maminka, podruhé manžel. Nejhorší na tom bylo, že oba zvolili dobrovolnou smrt!

Ze svého dětství vzpomíná zpěvačka Marcela Březinová nejraději na dobu mezi osmým a jedenáctým rokem. Tehdy totiž strávila tři roky na exotickém místě, na severu Afriky, v Libyi. Otec byl zubařem a pracoval tam na soukromé klinice, maminka zase na pobočce Českých aerolinií v Tripolisu.

Také vás může zajímat ...

Budoucí hvězda populární hudby se tam naučila dokonale anglicky, díky tomu, že v Libyi chodila do americké klášterní školy. Tehdy se psal konec šedesátých let, včetně osudového srpna 1968. Rodiče prý váhali, jestli nemají využít situace a emigrovat. Protože bylo jasné, že už by pak nikdy neviděli své blízké, nakonec se do Československa vrátili.

„Je senzační vycestovat a zkonfrontovat si své názory, a je celkem jedno kolik vám je let,“ pochvaluje si Marcela i po téměř půl století. „Tehdy mi bylo dost na to, abych vnímala, co se kolem mě děje. Byla to velká změna a navíc k lepšímu.“

Na injekci už by si netroufla

Ačkoliv do oblasti hudby zasvětil Marcelu tatínek, rozhodně netoužil po tom, aby se jeho dcera jednou živila jako zpěvačka. Nejraději by býval byl, kdyby pokračovala v rodinné tradici a stala se také lékařkou. Marcela sice poslechla a šla studovat střední zdravotnickou školu, zároveň ale chodila i na Lidovou konzervatoř, kde získala základy pro techniku zpěvu.

Na lékařskou fakultu se pak už nepřihlásila a nešla ani dělat sestřičku do nemocnice. Dodnes si Marcela řadu věcí ze školy pamatuje, takže by dokázala poskytnout první pomoc, ale kdyby měla třeba píchnout injekci, už by váhala.

Místo toho, aby oblékla bílý plášť, zkoušela Marcela dál prorazit v hudbě a když jí bylo dvacet let, nabrala její kariéra ten správný směr.

Na talentové soutěži v Jihlavě, kde se zrodila spousta hvězd nejen 80. let, skončila v roce 1980 druhá. Všimli si jí muzikanti, mimo jiné hudebník Vladimír Kočandrle (58). S tím na čas spojila i svůj osobní život – důležité ale bylo, že se stala zpěvačkou skupiny OK Band, kterou založil.

Smutek ze sebe vyzpívala!

Radost z toho, že konečně prorazila, vystřídal šok. Marcelu potkalo něco, co by nechtěla prožít žádná dcera na světě. Její maminka spáchala sebevraždu. Otázka, proč to udělala, zůstane už navždycky nezodpovězená. Možná za tím stály neshody s otcem, možná nevěra; skutečný důvod se nikdo nedoví.

Marcela byla otřesená a přišla nejen o blízkého člověka, ale i o jednu z jistot, které do té doby měla.

Naučila se pak ale, že ten nekonečný smutek se může alespoň částečně uvolnit u mikrofonu před publikem. Tenkrát ve dvaceti letech Marcela neměla tušení, že se s podobnou situací bude muset v životě vypořádat ještě jednou. Dlouhá léta o smutné události nemluvila a nechávala si ji pro sebe jako svoji třináctou komnatu.

Teprve po sebevraždě svého manžela prohlásila: „Jsou to náhlé zkraty. Do hlavy druhého nikdy úplně nevidíte, a nedovedu si to vysvětlit! Přece nikdy není úplná tma!“

Televize jménem Marcela

Skupina OK Band byla úspěšná. Marcela se stala natolik známou tváří, že si troufla vydat se na sólovou dráhu. Dařilo se jí. Jakmile se v listopadu 1989 otevřely hranice, nabízely se nové možnosti v zahraničí. Zpěvačka toho využila a šla si vydělávat peníze zpíváním na zaoceánské lodi.

Obnášelo to sice tvrdý každodenní režim, výhodou ovšem bylo, že mohla hrát vlastní skladby. Tahle zkušenost jí ještě více zvedla sebevědomí. To už byl jejím partnerem Zdeněk Švarc (+57). Když se poznali, byl asistentem režie v Československé televizi. Spojila je nejen vzájemná láska, ale i práce. Zdeněk točil pro Marcelu hudební klipy.

Vzali se a měli spolu dvě děti: syna Jana (26) a dceru Vandu (24). Před rušným pražským životem dali přednost venkovu. Přestěhovali se do domku nedaleko Kutné Hory. Ten si museli zrekonstruovat, původně se jednalo téměř o zříceninu. Marcela se pro dům rozhodla téměř okamžitě.

Pomohlo jí v tom, že na půdě domu našla starou televizi, která se jmenovala stejně jako ona!

Důvody nikdo dodnes nezná!

Život přináší i problémy, například finanční. Marcela je řešila po svém. Nechala se přemluvit k odvážným fotografiím pro známý český magazín pro pány. Dostala za to dobře zaplaceno, ale všechny dluhy tím stejně nevyřešila.

Protože nebyla první slavnou osobností, která se nafotila nahá před objektivem, nezpůsobily její fotky takový rozruch a nijak neohrozily její kariéru.

V roce 2011 pak zažila Marcela obrovský šok. Nejprve byl její manžel Zdeněk několik dnů nezvěstný. Nikdo netušil, co se s ním stalo. Policie po něm pátrala a nakonec našla jeho tělo na okraji Prahy v jednom lesíku. Manžel Marcely se tam oběsil. Zvolil stejnou cestu na onen svět jako kdysi její maminka.

A stejně tak ani on po sobě nezanechal dopis na rozloučenou, takže o důvodech jeho skutku se daly jen rozvíjet různé teorie. K jedné z nich patřily zdravotní problémy. Zdeněk měl podstoupit operaci žlučníku a je možné, že se bál toho, co by mohlo přinést lékařské vyšetření.

Marcela měla koncert v den, kdy se o manželově smrti dozvěděla. Ten ještě zvládla, až pak se uzavřela do sebe.

Pro maminku i Zdeňka má speciální písničky!

Trvalo několik týdnů, než se Marcela vyrovnala s tím, že se stala vdovou. Hodně jí pomohli syn a dcera. Někteří lidé hledají v podobných situacích útěchu v lécích pro uklidnění. To Marcela odmítla. Ví, že sklenička vína s přáteli, v rozumné míře, pomůže daleko víc, než kdyby do sebe člověk cpal nějakou chemii.

Samozřejmě vůči manželovi cítila i zlobu, protože jí bez vysvětlení nechal na světě se dvěma dětmi. Smířila se ale s tím, že tohle už nezmění a Zdeňkovi časem odpustila. „Stejně věřím, že tady někde je, že na nás kouká a nějakým způsobem nás ochraňuje,“ dala najevo svoji naději v to, že smrtí život nekončí.

Od manželovy smrti už letos uběhlo osm let. Marcela na něho stále myslí. „Můžete jen obrousit hrany, ale ten bolestivý kráter v srdci nikdy nezmizí,“ prohlásila zpěvačka. Když zpívá, pravidelně posílá poděkování i písně „nahoru“, do nebe, pro maminku i pro manžela.

„Velká pomoc přišla od mého kamaráda Ivana Hlase (65)“ svěřila se. „Ten pro mě otextoval písně, ve kterých se se smrtí vyrovnávám. Mamince je věnováno Blues pro havrana a Duha je pro Zdeňka.“

Soukromí si dál chrání

Před časem probleskly v médiích zprávy, že Marcela už není sama. Ona sama to novinářům nepřímo potvrdila. „Přátelím se s jedním mužem, ale není potřeba to ventilovat. Já si myslím, že to není důležité. Soukromí si chráním,“ uvedla.

Neprozradila ani, jak je její přítel starý s tím, že věk pro ni nehraje roli. Myslí si, že důležitější je humor a sdílení. „Jestli je mu dvacet nebo sto dvacet, je úplně fuk,“ řekla. „Jasně, že jde o chemii, ale také o to, abyste si pak měli u snídaně o čem popovídat!“

Svatba dcery vyšla na jedničku!

Letos v létě zažila Marcela Březinová krásnou svatbu. Své „ano“ ovšem neřekla ona sama, ale její dcera Vanda. Zpěvačka jí pomáhala s výběrem místa i svatebních šatů a menu pro svatební hostinu. Všechno se vyvedlo na jedničku.

Dokonce i počasí, i když den před tím a den poté pršelo a Marcela se bála, že svatba proběhne s deštníky. „Měla jsem opravdu strach, že se spustí déšť. Modlila jsem se, aby to tak nedopadlo. No a nahoře naši nejbližší to pěkně zařídili a nám zářilo sluníčko,“ pochvalovala si.

Loučení doprovázela další hořkost

Rozloučení se zemřelým manželem se uskutečnilo bez smutečního obřadu. Pro zdrcenou Marcelu přišly ještě další hořké kapky. Ztratil se snubní prsten, který prý měl Zdeněk v době, kdy zvolil dobrovolnou smrt, na ruce.

Nikdo ho ale Marcele nepředal a ona tak přišla o symbol, který by jí připomínal všechno krásné, co je v životě potkalo. Navíc na Zdeňkově úmrtním oznámení byla vytištěna hloupá chyba. Omylem tam bylo uvedeno datum narození Marcely.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...