Marek Eben – Etiketu by mohl vyučovat

Marek (59) se narodil v Praze do muzikantské rodiny. Je synem významného českého hudebního skladatele Petra Ebena (†78) a Šárky Ebenové (89), rozené Hurníkové, tudíž synovcem skladatele Ilji Hurníka (†90). Hudbě se věnuje i Markův mladší bratr David (52), který je hudebním historikem a zakladatelem souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Nejstarší bratr Kryštof (62) svůj život zasvětil vědě a pracuje v Ústavu informatiky Akademie věd jako vědecký pracovník. Do povědomí diváků se Marek dostal už jako dvanáctiletý, když si ho režisérka Vlasta Janečková (†77) vybrala do dobrodružného šestidílného seriálu Kamarádi o partě dětí z Malé Strany. Marek získal roli Válečka, ale protože nebyl dostatečně při těle museli ho vycpávat.

Také vás může zajímat ...

Seriál měl takový úspěch, že měl po čtyřech letech pokračování. V roce 1977 si ještě střihl roli Honzy v televizní pohádce O líném Honzovi. Po ukončení střední školy se Marek přihlásil na Státní konzervatoř – obor hudebně dramatický.

Zdárně ji dokončil v roce 1979 a hned nato nastoupil do angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, a poté do Divadla Jaroslava Průchy v Kladně.

Z herce hudebníkem

Ještě na škole Marek založil hudební skupinu Bratři Ebenové, kde vystupovali, jak jinak oba jeho bratři. Jejich repertoár se obecenstvu líbil natolik, že v roce 1979 na festivalu Porta v Olomouci za svůj výkon obdrželi interpretační cenu. Dva roky nato získávají hned dvě ceny – „Mladá osobnost roku“ a „Tip Melodie“. V první polovině 90. let se ale koncertování moc nevěnovali.

Až z popudu Zdeňka Vřešťála (61) a Karla Plíhala (59) natočili spolu s muzikanty z kapely Etc, kontrabasistou Jaromírem Honzákem (58) a Ivou Bittovou (59) úspěšné album Tichá domácnost. Přesto aktivita kapely byla nadále minimální. Koncertování se začali více věnovat až v posledních letech, po úspěchu alba Já na tom dělám, na kterém kromě hostů z Tiché domácnosti zpívá také Jiří Schmitzer (68) a v jedné písni se objevuje i Jiří Bartoška (70).

Láska ze školy

Na konzervatoři se seznámil s Markétou Fišerovou (57), která chodila o dva ročníky níž. Krásná studentka Markovi nadbíhala, ale on měl před ní respekt. Byla energická, živelná a Marek si nedovedl představit, jak by to s jeho tichou povahou šlo dohromady. Moc se mu ale líbila. Proto, když založil kapelu, nabídl jí místo zpěvačky. Od té doby spolu chodili.

Markéta pak po studiu odešla za Markem do kladenského divadla. Vystupovali spolu na jevišti, natočili společně i písničky pro děti a před kamerou vytvořili pár v televizním filmu Tvář za oknem. Markéta patřila k nejkrásnějším mladým herečkám té doby a stala se velmi vyhledávanou tváří. Dostávala role ve filmech, pohádkách a seriálech, jako např. My všichni školou povinní nebo Třetí patro.

Když Marek v roce 1982 jako praktikující katolík řekl Markétě v kostele své ano, byla na vrcholu kariéry.

On sám rok nato získal stálé angažmá v pražském Divadle Ypsilon, kde nejen hrál, ale i skládal hudbu.

Období temna

O čtyři roky později se to stalo. Markovi bylo 28 a Markétě necelých 26 let. Vůbec ani nepomysleli, že by jejich štěstí mohlo něco ohrozit. Tragédie, které se udály, je zastihly zcela nepřipravené. Nejprve přišli o dítě. Malá Terezka se narodila předčasně v sedmém měsíci těhotenství a za několik dní zemřela.

Poté, v den svých šestadvacátých narozenin, se Markéta dívala na televizi, když vtom se jí obraz začal znenadání mlžit a rozbolela ji hlava. Marek si myslel, že něco špatného snědla a odvezl ji do nemocnice. Druhý den ráno mu řekli, že je v bezvědomí a pravděpodobně nepřežije. V kómatu byla sedm týdnů. Diagnóza zněla – mozková příhoda. Po delším čase se Markéta vrátila do života.

Byla však ochrnutá v obličeji i na celém těle a půl roku za ni dýchaly umělé plíce. Následovaly rehabilitace, aby se Markéta naučila trochu pohybovat. Marek se se svým trápením nesvěřoval a ani nechtěl, aby kdokoli za nimi chodil. Všechno se snažil zvládnout sám. Přišla ale další rána. Markétina maminka onemocněla a v padesáti letech zemřela na rakovinu.

Své dceři, která ji v těžké době potřebovala, už pomáhat nemohla. A ti nejbližší schoulenou osůbku na vozíku nepoznávali a nerozuměli jí. Marek vzpomíná, jak bydleli v panelákovém bytě, ke kterému vedlo třiadvacet schodů. Trvalo sedm let než našli bydlení, kde se mohli s vozíkem pohybovat. Díky Markétině statečnosti však pár těžké období ustál.

A je to právě ona, kdo tahá Marka z depresí navzdory svému handicapu – jen za pomoci síly své osobnosti a chuti žít.

Navzdory osudu

Marek ale svoji kariéru nepřerušil. Ani nemohl, byl živitelem rodiny. Hrál v několika televizních pohádkách a od roku 1991 až do roku 2001 moderoval anketu TýTý, za což posbíral řadu cen. V České televizi se pak každý měsíc objevoval jako moderátor v historické soutěži O poklad Anežky České a na Nově uváděl zábavný pořad Ruská ruleta s Kaiserem (62) a Lábusem (67).

Od roku 1998 má v ČT svou talkshow Na plovárně, kde si povídá s nejrůznějšími hosty jako Bill Gates (62), Václav Havel (†75), 14. dalajlama (82) a další. Pořad vyšel i v knižní podobě. V poslední době moderuje s herečkou Terezou Kostkovou (41) taneční soutěž StarDance a od roku 1996 každé léto vystupuje v pořadu Festivalové vteřiny z mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Kromě toho hraje v Divadle Ypsilon, skládá hudbu, píše texty a vystupuje s kapelou Bratři Ebenové.

S návratem před kameru ale nepočítá, protože si myslí, že pro něj nejsou role.

Na věčnost

Marek nikdy neuvažoval, že by svou ženu opustil. „Když jste církevně oddáni a jste praktikující katolík, není to legrace. Manželský svazek je uzavřen opravdu na celý život. Pro mě je manželství svátost, za Markétu budu vždy bojovat,“ svěřil se. Sám ale přiznává, že není úplně ideální manžel. Kvůli pracovnímu vytížení se doma zdržuje velmi málo a na svou ženu mu moc volného času nezbude.

Proto se Markéta odstěhovala do jejich domu v Kolové u Karlových Varů, kde se jí žije lépe než v Praze.

Marek za ní jezdí, jak jen může a modlí se, aby ho nepřepadla druhá míza, jako mnoho jeho přátel.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...