Marie Motlová – Nenáviděla svoje tělo

Asi každá žena má občas období, kdy nemá ráda sama sebe. Herečka Marie Motlová (†67) svým vzhledem ale trpěla celý život.

Film objevil talentovanou herečku, které věřili diváci snad každé její slovo, bohužel až velmi pozdě. V době, kdy se proslavila, jí bylo už padesát let a nikdo jí neřekl jinak než bába Motlová (†67). Pochopitelně to nikdo nemyslel zle, šlo spíš o to, jakým způsobem se do paměti diváků herečka zapsala.

Režiséři ji totiž často obsazovali do rolí rázných, svérázných a dobrotivých žen, které mají svůj život pevně v rukou. Vždyť stačí vzpomenout na zcela legendární Homolkovi. Svůj vlastní život bohužel Motlová v rukou neměla vůbec. Často propadala depresím, pocitům méněcennosti a trpěla nedostatkem sebevědomí.

Pošlapala si svůj sen Nakonec přece jen objevila něco, co jí pomáhalo přežít temné dny, kdy ji nic nebavilo. Jejím vysvoboditelem byl ale bohužel alkohol, který ji pomalu tahal na pomyslné dno. Kdyby bylo na rodičích Marie Motlové, vyrostla by z ní nejspíš vzorná hospodyně a matka početné rodiny. Navíc si rodiče Motlovi velmi přáli, aby se stala zdravotní sestrou.

Také vás může zajímat ...

Budoucí herečka tak zdravotní školu skutečně vystudovala a nějaký čas se vší oddaností pracovala v nemocnici a pečovala o nemocné. Nebylo to však povolání, po kterém by toužila. V hloubi duše ji to táhlo k divadlu. O to více, že její tetičky hrály spolu s ochotníky.

I přes nesouhlas rodičů se proto časem rozhodla herectví zkusit a vystudovala v roce 1943 Pražskou konzervatoř.

Ecce homo Homolka7

Divadelní začátky

Po osvobození od německé okupace přijala jednoroční angažmá v Divadle E. F. Buriana (†55) a následně se dostala dokonce do Studia Národního divadla. Dlouho se tam bohužel neohřála. V roce 1950 dostala potupnou výpověď.

„Jednou přišla opilá na představení do Národního, a kvůli tomu ji vyhodili,“ prozradila věrná přítelkyně Motlové, herečka Antonie Hegerlíková (†89) s tím, že Motlová pila, protože byla nešťastná ze svého vzhledu. Alkohol stál herečku, která se díky svému talentu dostala z venkovských divadel až do toho Národního, její životní sen.

Osudový film Na nějakou dobu se kariéra Marie Motlové pozastavila. Po překlenutí řady osobních i profesních problémů, které mnohdy souvisely s obtížností doby, se podařilo herečce znovu dosáhnout vrcholu. Motlová působila krátce jako hlasatelka v pražském rozhlase a uplatnění našla i v divadle.

Osudovým se jí stalo kladenské Divadlo Jaroslava Průchy (†65), kde se seznámila se svým budoucím manželem Karlem Friedrichem (†77). Největší rozmach své kariéry zažila v 70. letech, kdy se stala vyhledávanou a velmi oblíbenou filmovou herečkou. Všechno odstartoval podle všeho jediný film.

V roce 1969 dostala nabídku do role „babi Homolkové“ v komedii Ecce homo Homolka.

Bakaláři 1976

Co vydělala, tak utratila

Film byl doslova veleúspěšný a následovala další dvě pokračování. Homolkovi kariéru Motlové doslova nastartovali a ona pak musela řadu zajímavých nabídek dokonce odmítat. Ovšem ani nebývalý úspěch štěstí herečce nepřinesl. „Ona si tak vlála životem, který si uměla bohatě užívat.

Nikdy nevěděla, kolik vydělala, a dokázala jet taxíkem na Šumavu na chalupu, protože ji bolely nohy,“ vzpomínala Hegerlíková. A když se snad náhodou stalo, že jí peníze došly, neztrácela hlavu a dokázala si poradit. Jednou prý takhle dokonce prodala na černém trhu svůj občanský průkaz za tehdy doslova závratných 40 tisíc korun! Ve filmu a v televizi hrála až do své penze.

A dokonce i poté se ještě v jednom snímku objevila.

Nespokojená

Jen málokdo z diváků by asi řekl, že tahle úžasná žena s ostrovtipem se užírá pochybnostmi o sobě samé. Bohužel to tak ale bylo, a vědělo o tom jen pár jejích nejbližších. Myslela si, že nemá hezký obličej, je příliš malá a příliš korpulentní. Často svému vzhledu dávala za vinu, že kvůli němu ztroskotalo její první manželství ještě před Friedrichem a také skutečnost, že nikdy neměla děti.

Své hluboké deprese a pocity méněcennosti pak zapíjela alkoholem, což jí vydrželo až do její smrti, která přišla 26.srpna roku 1985.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...