Marie Rosůlková splnila slib a poslala své mladší kolegyně vytouženou roli z nebe!

Všem kolegům v divadle přetočila hodinky, aby nezjistili, že má zpoždění!

Provdaná byla jen jednou a to krátce. Většinu času strávila Marie Rosůlková (+91) ve společnosti staršího bratra. Přesto si radovánky světa nijak neodříkala!

O herectví se velká životní optimistka Marie Rosůlková začala zajímat už na základní škole. „Ve třetí třídě jsme dostaly novou spolužačku, dceru divadelního mistra,“ vyprávěla v jednom televizním pořadu. „Bydleli přímo v divadle a ona hrála všechny dětské role. Chodila jsem na dětská představení a hrála jsem s dětmi na dvoře to, co mi utkvělo v paměti.

Musely mě všechny poslouchat, protože já jsem to přece uměla nejlíp!“

„Rodinka“ se sešla i v Bakalářích.

Myslela, že má na vdávání čas

Také vás může zajímat ...

Protože rodina, ve které vyrůstala, neměla dost peněz, aby studovaly dvě děti, na mladší Marii „zbyla“ jen dvouletá obchodní akademie. Po jejím absolvování začala pracovat jako úřednice v bance, herecký sen ale snila dál a šla si za ním. Podařilo se jí získat angažmá v plzeňském divadle a nakonec se dostala až do Prahy, kde tři roky hrála u Vlasty Buriana (+70).

Když jí bylo jednadvacet let, provdala se. Jejím manželem se stal herecký kolega Jarmil Škrdlant (+68). Myslela si totiž, že má na vdávání nejvyšší čas, jenže vztah se ukázal být jako omyl a brzy následoval rozvod. Marie už se nikdy potom nevdala. Ve svém bytě pod pražským Vyšehradem žila s bratrem Janem (+90), který byl knězem a s nímž měla velmi blízký vztah.

Radosti života si ale nijak neodpírala a přestože byla věřící ženou, rozhodně by se měla z čeho zpovídat. Na své víře si zakládala a rozhodně neslyšela na společenské zvyklosti v době socialismu. Když se v padesátých letech v divadle nařídilo, že se všichni musí oslovovat „soudruzi a soudružky“, ignorovala to. Poté, co inspicient zavolal „Soudružka Rosůlková na scénu!“, nic se nedělo.

Nakonec to vzdal a zoufale poprosil: „Milostpaní, pojďte!“

Před kamerou cestovala strojem času i do minulosti!

Na zkouškách na sebe nechala čekat

Marie měla svůj životní rytmus, ze kterého se nikdy nenechala vyrušit. Byla proto pověstná tím, že se na ní muselo často čekat. Jejím heslem bylo: však ono se to nezblázní. Kolegové ve vzpomínkách líčili, jak se po jedné bujaré noci nechala odvézt domů taxíkem a ráno nepřišla na zkoušky.

Ostatní herci na ní dlouho čekali, potom jí zavolali: „Mařenko, kde jste?“ Marie odpověděla: „Dětičky, a kde jste vy?“ „No my tady zkoušíme,“ naznačili jí. „A potřebujete mě k tomu?“ ptala se herečka. Nakonec slíbila, že přijde, ale dostavila se až v půl jedné, přičemž v půl druhé zkouška končila.

Dokázala si ale v této souvislosti udělat z ostatních herců i pořádnou legraci, na kterou byla hrdá. Obešla všechny šatny a každému z nich přetočila hodinky o jednu hodinu. Všichni pak ukazovali, že Marie jde pozdě.

Ona namítala, že jde včas, jen ať se podívají – což udělali a pak se jí omlouvali, zatímco se tím skvěle bavila.

Uměla i tragické role.

Je pohřbená nad místem, kde bydlela!

Jednou z nejslavnějších divadelních rolí, která je s Marií Rosůlkovou spojená, byla určitě Maude ve hře Harold a Maude. V sedmdesátých letech tam jejího mladšího partnera hrál Viktor Preiss (70). Po této roli toužila i Květa Fialová (+88), která měla k Marii blízko.„Marinka byla ročník 1901 a já 1929. Byl mezi námi rozdíl skoro třicet let.

Byla to tak krásná inscenace, že jsem si ji také v pozdějším věku chtěla zahrát,“ uvedla. Marie to dobře věděla a tak své mladší kolegyni slíbila: „Až tobě bude jako mně a já už budu tam nahoře, tak ti tu roli pošlu. “ A ať už věříte na zázraky a na vyšší moc nebo ne, opravdu se to stalo a Květa Fialová v roli Maude excelovala stejně jako kdysi Marie.

Velká dáma divadla a filmu Marie Rosůlková nás opustila v roce 1993.

Přežila svého bratra, ale po smrti se s ním znovu setkala, alespoň symbolicky: oba jsou pohřbeni na Vyšehradě, pod kterým léta bydleli!

Vraždit měla původně jiná kolegyně!

Dodnes nás Marie Rosůlková baví společně s dalšími velkými herci ve slavném a dodnes nepřekonaném komediálním seriálu Taková normální rodinka. Možná netušíte, že původně babičku, která píše detektivky a baví se vymýšlením různých způsobů vražd, měla hrát Ljuba Hermanová (+83). Ostatní členové rodiny by pak volali slavnou hlášku: „Arzén, babi, arzén!“ na ni.

Ačkoliv jí v té době bylo už sedmdesát let, působila moderním a nekonvenčním dojmem.

Taková ostatně byla i ve svém životě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...