Marie Rottrová – Každý den dostává květiny

Rodačka z Ostravy-Hrušova pochází z uměleckého prostředí, otec byl varhaník, maminka se živila zpěvem. Tatínek ji jako malou holčičku často vodil do hrušovského kostela, kde hrával, ona se posadila a poslouchala hudbu. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že tu budu jednou zpívat,“ podotkla po letech. „Naproti kostelu byl park a my jsme bydleli vedle něho,“ zavzpomínala.

„Dům je zbouraný, za ním už byly jen louky, kam se pravidelně rozvodňovala Odra. “V neděli po obědě se chodilo na procházky, někdy se rodina zastavila v hospodě U Sněhotů na zákusek. Hrušov byl tehdy lidnatý, byly tu dvě základní školy a kino Svět, které Marie s rodiči hojně navštěvovala. Viděla tu pohádky a později i filmy s Janou Brejchovou (78), třeba Vlčí jámu.

Také vás může zajímat ...

Když bylo Marii, tehdy už absolventce gymnázia, dvacet, rodina přesídlila z Hrušova do Ostravy-Poruby. Budoucí zpěvačka toužila po vysokoškolském vzdělání, nedostala však patřičný kádrový posudek. Začala pracovat ve spořitelně, později v Elektře. „Tam jsem pracovala až do mateřské. Docela mě to bavilo, vlastně mě to hodně bavilo, ale už jsem se tam nikdy nevrátila,“ směje se zpěvačka.

Zpívat začínala v kulturním domě v Porubě. Na soul nebylo publikum zvyklé, ale později se tvořily fronty. Čekalo se na proslulé porubské čaje, jichž byla Marie ozdobou.

Zpěvačka se zajímavým hlasem a rytmem v těle zaujala hledače talentů, dramaturga ostravského rozhlasu.

Hledáme nové talenty

Ovšem ještě předtím zaujala televizní diváky. „Můj úplný začátek se vlastně týkal televize v Praze. Ve sdělovacích prostředcích jsem nevystoupila nejdříve v rádiu, ale v pražské televizi. Bylo to v soutěži, kde se zpívalo i hrálo naživo a televizní diváci hlasovali. A já jsem to tenkrát vyhrála,“ vypráví Marie Rottrová. Tvrdí o sobě, že je celý život hyperaktivní optimistka.

Byla obklopena muži, v rodině i v kapele. Nejdůležitější z nich byl samozřejmě tatínek. Ten byl hlavní příčinou, že dcera hrála na klavír a začala zpívat. Doma měli klavír, takže se hodně a často hrávalo. Marii ovlivnil i bratr, který hrál na kytaru a také hezky zpíval. Přihlásil sestru do soutěže Hledáme nové talenty. Populární hudba si tak vybrala ji, ne naopak.

Původně chtěla být učitelkou, ale nepřijali ji na pedagogickou školu. Chtěla být soudkyní, nevzali ji na práva. Nastoupila do spořitelny, kde ji to bavilo.

Přesto se stala zpěvačkou.

Byl to osud

S prvním manželem Vlastimilem Kučajem (†57) se seznámili samozřejmě díky hudbě. Vlastimil byl sportovním pilotem, ovšem po návratu z vojny začal hrát a zpívat ve stejné kapele, se kterou zpívala Marie. Byl to big band, hráli nedaleko ostravského Dolu Hlubina, pořádaly se tu různé taneční večery a čaje.

Ostrava měla velkou výhodu, že tam byla opravdu spousta kulturních domů, všude se hrálo a zpívalo naživo. Za Kučaje se Rottrová provdala, když jí bylo pouhých dvacet, narodili se synové Martin (55) a Vít (53), oba muzikanti. Dnes zpěvačka tvrdí, že krach vztahu zavinil fakt, že ona i tehdejší manžel pocházeli z odlišných rodin, byli úplně jinak vychováváni.

On prý neuměl dávat najevo lásku, nikdy zpěvačku neoslovil křestním jménem.

Vydržela to celých deset let, poslední dva roky už ale žili každý jinde.

A další svatby

Zvládat rozjetou kariéru se dvěma malými syny nebylo jednoduché. Dvacet koncertů do měsíce, natáčení, zájezdy – s chlapci musely vypomáhat jak maminka, tak tchyně. V polovině osmdesátých let přišlo vyhoření. Zpěvačka žila pod strašným tlakem, zapomínala slova písniček, na jednom koncertě si nevzpomněla na jediné slovo. Ocitla se v nemocnici s žaludečními vředy a trochu si oddechla.

Následovaly týdny čiré hrůzy, kdy se bála, aby se ta strašná situace se zapomínáním slov nevrátila. Brzy nato, roku 1987, se seznámila s českým Němcem Jiřím Burgersteinem (70). Prodával hudební nástroje. Když Marii nabídl, aby se vzali a odjeli do Stuttgartu, s radostí přijala. Bylo to vysvobození z kolotoče showbyznysu. Žila jako anonymní žena v domácnosti a bylo jí dobře.

Bez zpěvu ale nevydržela a po pár letech se vrátila do Prahy. I druhé manželství se rozpadlo. V červnu 2016 se Lady soul provdala potřetí, za Milana Říhu (60), který si ji získal vytrvalostí, romantikou, že jí nosí květiny a miluje rodinný život.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama