Markéta Fišerová – Pravá láska je silnější než osud

Málokdo dokázal v polovině osmdesátých let vykouzlit tak nakažlivý a zářící úsměv jako drobná dívka s černými vlasy a krásnýma očima. V záplavě socialisticky vážných a uvědoměle se tvářících hereček, její milá tvář okamžitě zasvítila. Markéta Fišerová (58) působila na televizní obrazovce jako zjevení. Nejvýraznější role se točily kolem školství.

V roce 1984 coby vychovatelka Ajka pobláznila učitele Michala Karfíka řečeného Karfiol, v podání Miroslava Vladyky (59). Černovláska se narodila v Kladně a odmalička se u ní projevoval herecký i hudební talent. Na hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře nastoupila na přání rodiny a studium herectví dokončila v roce 1981. O rok později se s Markem Ebenem (60) vzali.

Také vás může zajímat ...

V té době už zářila ve filmech i v televizi, na filmovém plátně se objevila ve snímku Řeknem si to příští léto, všichni si ji pamatujeme ze seriálů Třetí patro a My všichni školou povinní. Čekala ji po pracovní stránce báječná budoucnost, ještě k tomu po boku úspěšného, laskavého a milujícího muže.

Ale kdyby si bývala dala v polovině osmdesátých let vyložit karty, kartářce by se v očích zaleskly slzy.

Zbyl jen stín

S hercem Markem Ebenem se seznámili v Praze na konzervatoři a vypadalo to, že z nich bude pár snů. Pak přišla tragédie. Markétě bylo šestadvacet let, Markovi dvacet osm. Byli velmi mladí a o zlých věcech nepřemýšleli. Ten večer se dívali na televizi. Obraz se Markétě začal před očima podivně mlžit, najednou ji tak silně rozbolela hlava, až křičela bolestí.

Upadla do bezvědomí a probrala se za sedm neděl. Diagnóza zněla – Mozková příhoda, ucpaná céva, příčina neznámá. Manžel ji odvezl do nemocnice s tím, že asi něco špatného snědla. Když se přišel druhý den na nemocnou zeptat lékařů, řekli mu, že manželka to velmi pravděpodobně nepřežije. Byla v kómatu. Zázrakem se po dlouhé době probrala, stala se však už někým jiným.

Z hvězdy kladenského divadla, nejhezčí dívky z Kladna, jak se o ní říkávalo a představitelky krásných panen v televizních pohádkách zbyl jen stín. Černovláska, která ještě nedávno stála před kamerou ve filmu Krajina s nábytkem, ochrnula, mimo jiné i v obličeji, byla nepohyblivá. Její manžel později řekl, že mu v těžkém období pomohla víra v Boha, díky níž se s tragédií lépe smiřoval.

Když zrovna oba nevěděli, co dál, říkali si: „Dnešek nějak přežijeme, a zítra se uvidí.“

Statečná žena

Půl roku za mladou ženu dýchaly umělé plíce, pak začala s rehabilitací. V té době kromě manžela potřebovala i matku, ta však zemřela na rakovinu. První rok po neštěstí prožila Markéta v nemocnicích, manžel s ní. Snažil se odžít každý den a nedívat se příliš dopředu, později došel k závěru, že to bylo nejlepší, co mohl udělat.

Zpočátku manželku raději izoloval, návštěvy přátel odkládal, věděl, že tohle chce čas. Po dlouhém putování po nemocnicích začali přijímat hosty, tak jako dřív. Nepoznávali ji. Seděla schoulená na vozíku, nevypadala tak, jak ji znávali, jen ty krásné vlasy, ty zůstaly. Kamarádi si ovšem rychle zvykli, museli mladou ženu a sílu její osobnosti obdivovat.

Markéta ohromila svou statečností celé okolí. Neméně statečný musel být i její partner. Tragédii bral jako situaci, kterou život přinesl, zakázal si otázky typu „Proč zrovna my?“ Čelil i okamžikům, kdy se na něho, který tlačil vozík, dívala celá ulice, on i manželka byli mediálně známí.

Bydleli v panelákovém bytě, ke kterému vedlo dvacet tři venkovních schodů, sedm let trvalo, než se přestěhovali. Lépe než v Praze Ona je extrémně statečný člověk – říká Eben s hlubokým uznáním o manželce. Její přístup k postižení je podle něho výjimečný. Neodpírá jí radosti života, bere ji na večírky, na dovolené, ona mu vše oplácí optimismem.

S úsměvem Eben vypráví, jak rozmazlili asistenčního psa natolik, že jen ležel a manželé o něho dojemně pečovali. Psi ostatně hrají v Markétině životě zásadní roli – daří se jim pochopitelně výtečně. Marek Eben dokázal své Markétě vybudovat kvalitní servis.

Upravil pro ni nejen pražský byt, ale i dřevěný domek na Karlovarsku, kde se žena cítí neobyčejně dobře, mnohem lépe než v Praze.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama