Martin Dejdar finančně těžce doplatil na svoji odvahu a naivitu!

Podařilo se mu natočit film s hollywoodskou hvězdou, ale podvedli ho!

Manželka Daniela mu vytváří pevné zázemí.

Obecně je Martin Dejdar (52) známý jako zábavný člověk. V některých životních situacích mu ale do smíchu moc nebylo a jako citlivý člověk je nesl dost těžce.

Už jako malý kluk se Martin Dejdar stal světoběžníkem. Rodák z východočeského Vysokého Mýta za to vděčil tatínkovu povolání. Otec byl totiž námořník a Martin s ním procestoval různé končiny světa. Ještě než začal chodit do školy, viděl například Jihoafrickou republiku.

Také vás může zajímat ...

Komu vděčí za to, že je hercem?

Po otci, jak je patrno, tedy herecké geny nemá. Po mamince, zdravotní sestře, také ne. Zdá se, že své touhy a vlohy zdědil po prarodičích. Babička hrála ochotnické divadlo, dědeček byl divadelním režisérem. Martin vystudoval gymnázium v Chrudimi. Už na konci základní školy ale věděl, že se chce stát hercem. Nikdo z jeho okolí ale nevěřil,. Že by se mu to mohlo podařit.

„Brali to tak, že kluk si něco vymyslel a zkusí to. A pak si najde něco, co ho bude živit,“ konstatoval Martin. Kdyby to záleželo na jeho otci, tak by se měl stát doktorem. Prospěch na gymnáziu ale nebyl takový, že by to vypadalo na náročné studium medicíny. Šťastná náhoda budoucí televizní a filmovou hvězdě přivedla do cesty Naďu Konvalinkovou (65) a jejího manžela Oldřicha Kaisera (61).

Naďu poznal přes jejího strýce, který ho cvičil v Sokole. Do Chrastu u Chrudimi, kde Martin bydlel, jezdila Naďa za svými příbuznými. Oldřich Kaiser souhlasil, že Martina připraví ke zkouškám na DAMU. Přivedl si k tomu ještě kamaráda Jiřího Lábuse (67).

„Zkoušeli mě a trápili ze všeho možného a psychicky připravili na to, co mě bude čekat na zkouškách,“ vzpomínal Martin.„Strašně mi to pomohlo a já jsem tenkrát uspěl.

Jsem Oldovi neskutečně vděčný, díky němu jsem se vlastně stal hercem.“

Jako smutný emigrant v seriálu.
Jako smutný emigrant v seriálu.

S fanoušky demoloval vlak!

Mezi jeho první filmové role patřil pěkný darebák, jeden ze sparťanských fotbalových fanoušků, kteří demolovali vlak a terorizovali cestující ve slavném filmu Proč?, natočeném podle skutečných událostí. Tehdy mu bylo dvaadvacet a měl už v kapse angažmá v legendárním divadle Ypsilon, kde se jeho předchozí „učitelé“ Kaiser s Lábusem stali nyní rovnocennými kolegy.

Po řadě menších rolí přišla i ve filmu ta hlavní a zásadní. Vytvořil postavu rokenrolového chuligána Bejbyho v muzikálu Šakalí léta. Brzy se ukázalo, že jeho rejstřík a schopnosti jsou hodně široké. Dokázal televizním divákům spiklenecky rozdávat dobrou náladu v tehdy populárním pořadu Ptákoviny.

Na druhou stranu podal skvělé dramatické výkony ve filmech Učitel tance a Amerika nebo v televizním seriálu Konec velkých prázdnin.

A to na něho ta nejdůležitější role ještě čekala!

Po svém otci zdědil syn Matěj lásku k lednímu hokeji.
Po svém otci zdědil syn Matěj lásku k lednímu hokeji.

Šel do toho odvážně a bez grantů

V druhé polovině 90.let se úspěšný herec pokusil o něco, co česká kinematografie zatím plně nezažila: produkovat film na vlastní pěst. Přál si dokázat světu, že i v Česku se dá natočit dílo s cizími herci, dokonce s velkou hollywoodskou hvězdou.¨Věděl, že české snímky se prodávají špatně, protože se věnují spíš lokálním tématům, kterým publikum jinde nerozumí.

Jak sám přiznal, šel do toho s velkou naivitou a drzostí. A byl na to v podstatě sám. „Od pár lidí jsem si chtěl nechat poradit, ale ti se ode mě spíš odvrátili,“ prohlásil, „a pak, když se to povedlo, urazili se, že se to podařilo i bez nich. Vyšlo z toho spíš házení klacků pod nohy než rady.“ Dopadlo to dobře i špatně. Dobře po stránce umělecké. Špatně po stránce finanční.

Film se natočil a hlavní roli v dobovém dramatu Panství hrála hvězda takového formátu, jakou byl britský herec Peter O´Toole (+81). Rozpočet byl 170 milionů korun, což už v té době byla neuvěřitelně vysoká částka. Byl to opravdu nezávislý film. „Nám nedal opravdu nikdo nic,“ uvedl Martin.

„ Žádná televize, žádný grant, žádná podpora, vůbec ani halíř.“

V roli Ozzáka ze seriálu Comeback ho manželka nepoznala.
V roli Ozzáka ze seriálu Comeback ho manželka nepoznala.

Kvůli dluhům mu vyhrožovali!

Po finanční stránce Martina přivedlo Panství do opravdu velkých problémů, které ale sám nezavinil. Film byl sice uveden ve více než třiceti zemích světa, ale on z toho neviděl ani korunu. Ve Spojených státech se Panství prodalo osmdesát tisíc kusů na DVD. Bohužel na něm vydělal jen americký distributor, který Martina jako producenta podvedl. Zisky zůstaly v zahraničí.

Herec měl čisté svědomí, ale to mu nebylo nic platné. Objevili se lidé, kteří šli po zaplacení dluhu nelítostně a natvrdo, včetně brutálních výhrůžek. Všechno, co Martin vydělával, šlo na splácení – i proto, aby neohrozil svoji rodinu. Trvalo to dlouhých 13 let.

„Je to moje zkušenost, moje chyba, za kterou platím,“ uznal a dodal: „Já jsem z toho nic neměl, nic neukradl.“ Kromě jiného to odnesl i depresívními stavy.

To, co mu nejvíce pomohlo – samozřejmě kromě podpory jeho nejbližších – byla role válečného pilota Maděry v rozsáhlém televizním seriálu Zdivočelá země.

V pohádkách už hraje kuchaře.
V pohádkách už hraje kuchaře.

Musel překonat strach z létání

Z původních dvanácti epizod jich bylo nakonec pětačtyřicet – a během pětačtyřiceti let se Zdivočelá země také odehrávala. Nebylo divu, že zatímco v první řadě strávil Martin v maskérně pár minut, v posledních dílech, kdy už hrál starého muže, ho líčili i čtyři hodiny! Zvláštní je, že ačkoliv hrál bývalého pilota, v „civilu“ má Martin z létání fobii.

Když nedávno natáčel film Muzzikanti, nyní uváděný v kinech, musel řešit rychlý pracovní přesun z Kroměříže do Náchoda. Jediným řešením byl přelet malým letadlem, ale herec to zvládl. A přelety oceánu větším letadlem do Spojených států mu velký problém nedělaly.

Měl k tomu ostatně důvod: chtěl, aby jeho děti za prvé poznaly jiné prostředí než české – tím spíš, že syn tam mohl rozvíjet svůj hokejový talent – a za druhé unikly mediálnímu tlaku, který byl někdy neúnosný. S bulvárem Martin často válčil.O tom, že právem, svědčí i fakt, že jakmile vyšel jeho pobyt v USA najevo, hned se psalo, že se tam s rodinou přestěhoval natrvalo. Do bulvárních novinářů se pustil i v jednom přímém přenosu při předávání cen.Bránil se nařčení, že nepomohl tehdy ochrnutému hereckému kolegovi a kamarádovi Pavlu Novému (68) – přitom opak byl pravdou!

V seriálu Přístav byl už bohužel nahrazen.
V seriálu Přístav byl už bohužel nahrazen.

Paní v bufetu ho nepoznala!

Ještě jednou seriálovou postavou si Martin získal velikánskou oblibu. Jeho vysloužilý rocker Ozzák v sitcomu Comeback se stal kultem. Když se začalo natáčet, v převleku ho prý nepoznala ani paní v televizním bufetu. Nechával proto jako Ozzák psát útratu na Dejdara a kromě toho tam chodil i sám za sebe.

„Když přišlo po prvním týdnu na placení, paní mi se slzami v očích říkala, že ať se nezlobím, ale že se tam na mě chodí občerstvovat i takový podivný tlustý vágus v riflové vestě a s dlouhými vlasy, a že se ho bojí,“ popisoval.

„Tak jsem ji v tom nechal a řekl, že to za toho ochlastu klidně zaplatím.“Smysl pro humor, jak se zdá, s přibývajícím věkem Martina neopouští!

Ve Zdivočelé zemi s hrdinou zestárnul.
Ve Zdivočelé zemi s hrdinou zestárnul.

Dával dary nebo je po něm chtěli?

Na otázku o původu jeho příjmení populární herec odpověděl, že o něm samozřejmě přemýšlel a nabízí se dvě varianty. Buď byl jeho předkem nějaký žebrák, který seděl u městských hradeb a říkal „Dej dar“. Nebo se mohlo jednat o šlechtice, kterého o ty dary přicházeli ostatní požádat. „Mám pocit, že to byla spíš ta druhá varianta a ten blbec dával ty dary,“ uvedl Martin v televizní zpovědi.

Měl tím samozřejmě ironicky na mysli i svoji podnikatelskou zkušenost.

Dobrý skutek udělal hned a bez ptaní.
Dobrý skutek udělal hned a bez ptaní.

Splnil nemocné dívce její přání!

Lidé ve znamení Ryb bývají hodně citliví, což u Martina potvrzuje následující příhoda. Jednoho dne mu zavolali z motolské nemocnice, že tam mají těžce nemocnou slečnu, která si ho přeje vidět. Slíbil, že přijde a skutečně se dostavil, bez novinářů a bez kamer. „Přišel jsem tam, s tou holčičkou se potkal,“ vyprávěl dojatý herec. „A pak jsem se dozvěděl, že ona druhý den umřela.

To mě velice hluboce zasáhlo, zejména proto, že jsem si vzpomněl, jak jsem váhal, jestli tam mám jet.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...