Martin Preiss – Démony vyháněl s lahví v ruce

Pochází ze známé umělecké rodiny, jeho matkou je herečka Jana Preissová (71), tatínkem herec Viktor Preiss (72). Byl by však omyl si myslet, že mu Preissovi vyšlapávali cestičku k herectví. Spíš ho od té profese odrazovali, navíc on sám mohl od dětství pozorovat, v jakém kolotoči rodiče žijí a jak spěchají z divadla na natáčení a z natáčení do divadla.

Jana ani Viktor nemají povahy na to, aby synovi sháněli nějakou protekci. Hezká je historka, v níž Martin líčí, jak se chovají rodiče, když je na procházce někdo z kolemjdoucích pozná.

Také vás může zajímat ...

„Otec tvrdí, že je svůj starší bratr, a maminka je úplně červená,“ popisuje s úsměvem.

Pokerový hráč

Od svých pěti let žije Martin Preiss v pražských Kunraticích, čtvrti, kde jeho otec před lety koupil starý dům. Podle Martinových slov to byla ruina, kterou známý herec a dlouholetý člen pražského Divadla na Vinohradech v podstatě opravuje dodnes. „Když jsme byli s bráchou malí, rodiče si nás někdy přehazovali jako horký brambor.

Máma se do Divadla Na zábradlí po mém narození vrátila velmi brzy, protože toho na repertoáru měla hodně a tlačili na ni,“ vzpomíná na dětství s rodiči, vytíženými umělci, a mladším bratrem Janem (41).

O své herecké budoucnosti neměl dlouho jasnou představu, po gymnáziu si podal přihlášku na školy dvě, na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor anglistika-amerikanistika, a kromě toho také na DAMU, kam ho přijali, což rozhodlo. Po škole nastoupil do angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla a poté v Národním divadle.

Ovšem role moderátora sledované televizní soutěže nakonec zamíchala kartami. Stal se televizní hvězdou. „Byla to velká zkušenost, ale na několik dalších let jsem se tím dostal do škatulky moderátora, nikoliv herce. A cesta zpět byla těžká…“ líčí Preiss mladší, který vyhrál konkurs na moderátora televizní soutěže Chcete být milionářem? kromě jiného i pro svoji „poker face“.

Na jeho neproniknutelné tváři nepoznáte, co si v daném okamžiku doopravdy myslí.

V televizi jsme ho viděli také například v seriálu Gympl a v Doktorech z Počátků.

Šimon a Matouš

Z prvního manželství má dceru Viktorku (19), od jejíž matky odešel kvůli kolegyni. S Martinou (43), tehdy Válkovou, se sblížili ve Stavovském divadle během představení, v němž hráli milence. Zamilovali se do sebe ovšem i v reálném životě, což bylo o to těžší, že oba byli zadaní, on ženatý, ona vdaná. Došli přesto k závěru, že bez sebe nemohou být.

„Bylo náročné zachovat se tak, aby to nikoho nebolelo, protože to bolí všechny. Ale bylo to buď, a nebo,“ prohlásila o tomto bodě zlomu Martina. Vzali se na hrázi jednoho třeboňského rybníka v den, kdy starší syn Matouš (11) slavil první narozeniny. „Jméno Matouš se nám líbilo a v té době jsme vůbec nevěděli, že na svět přijde ještě druhý syn.

Jméno pro něj se pak už nabízelo samo,“ směje se herec. A i nezasvěcenému musí být jasné, že mladší chlapeček se jmenuje Šimon (9). Avšak ani skutečnost, že je otcem tří krásných dětí, Martinovi duševní rovnováhu nezajistila.

Své deprese si bohužel zvykl léčit alkoholem, což vyvrcholilo před Vánocemi 2014, kdy se po hádce a manželkou vypravil do lesa s úmyslem spáchat sebevraždu.

Zavřený ve tmě

„Manžel přestal fungovat, byl celé dny zavřený v zatemněném pokoji,“ vypráví Martina Preissová. „Nadměrnou konzumací alkoholu si prohluboval depresi. Možná měl nejdřív deprese, které chtěl přepít, nebo mu pití spustilo deprese, těžko říct, kde je příčina a kde následek. Už se to ale nedalo unést. Odmítal práci, nebyl schopný s námi, s rodinou žít,“ vzpomíná na těžké časy.

Byla nucena živit všechny sama. Manžel se po útěku do lesa a slovech o sebevraždě, kvůli nimž Martina raději zavolala policii, rozhodl léčit. Nakonec je podle Martinina názoru zachránil dům, který koupili v roce 2016. „Martin mi jednoho krásného dne zavolal z léčebny, že pro nás v Jemnici našel dům.

V Jemnici je totiž jeho léčebna, kde našel opravdovou pomoc.“ Na ambulatní léčbu už tedy mohl docházet z „chalupy“, a jakmile je mu někdy těžko, odjede do Jemnice a chodí za svou doktorkou. V současné době načítá audioknihy, pracuje v dabingu, namlouvá komentáře k dokumentům. A určitě by se nezlobil, kdyby dostal nějakou obstojnou roli v divadle nebo v seriálu.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...