Martin Zounar – Úspěšný jen před kamerou

Šestnáct let toužil po německé doze, už ji má, jmenuje se Limpy. Dlouho byla jedinou ženou v jeho životě, nedávno se ale objevila Kateřina.

Také vás může zajímat ...

Syn herce Miroslava Zounara (†65) a lékařky Marty se narodil v Hradci Králové za nebývale dramatických okolností. Přišel na svět předčasně a s nepříjemnou vadou. „Té nemoci se lidově říká čertovo kopyto a děti, které jí trpí, mají paty dopředu,“ upřesnil Martin Zounar.

Celá věc byla o to děsivější, že když tatínek Miroslav novorozené miminko spatřil, vyděsil se, utekl a týden ho nikdo neviděl. Poté se k radosti manželky vrátil. „Políbil maminku, která si myslela, že se už asi nevrátí, a řekl, tak se do toho dáme,“ prozradil oblíbený herec, který se vydal v tatínkových stopách.

V dětství s ním musela maminka vydatně cvičit a obouvat mu speciální boty, až se chlapeček po bezmála třech letech konečně postavil na nohy.

Vydělat pořádný prachy…

Slavný tatínek ho do herectví nijak nenutil, spíš naopak. Martin se ještě v pubertě toužil stát veterinářem, nakonec vystudoval konzervatoř po boku například Nely Boudové (52), Terezy Brodské (52) či Mahuleny Bočanové (53). Svého laskavého otce zkrátka tolik obdivoval, že chtěl být jako on. „Táta mi jednou řekl, až půjdeš do toho Národního, tak nic neříkej, jen zdrav.

To prozatím stačí,“ vzpomíná s úsměvem.

Dodnes s dojetím navštěvuje tatínkovo rodiště. „Každý rok se vracím do Orlických hor, kde jsem strávil dětství a kde se narodil tatínek, protože jsem původem Orličák,“ vypráví. „Takže jedu na Dobrušku, samozřejmě Deštné, Rychnov nad Kněžnou, potom se svezu do Náchoda, což pro mě znamená vzít si dobrou motorku.

Jedu sám, což si užívám, a zastavím se u taťky na hrobě ve Skuhrově nad Bělou.“ Kamery si ho zamilovaly ještě v dobách studií, kdy se objevil v seriálu Bylo nás šest.

Pak ho rázem proslavil seriál z vojenského prostředí Chlapci a chlapi, v němž se prý, stejně jako mužská část naší republiky, beznadějně zamiloval do krásné kolegyně Evy Vejmělkové (51). Následovala hlavní role ve snímku Vekslák aneb Staré zlaté časy, který kritika naprosto strhala. Zklamaný herec se i proto rozhodl vrhnout se do bouřlivých vod podnikání.

Byla „divoká devadesátá“ a podnikat bylo v módě, avšak herci na to v některých případech takzvaně neměli buňky.

A do této kategorie patřil Martin.

Pocit, že by měl konečně „vydělat pořádný prachy“ v něm sílil. Tak se do toho pustil. Rozloučil se s divadelními prkny a rozhodl se vybudovat dabingové studio. Počítal s příkladnou poctivostí lidí, s nimiž spolupracoval. Ti mu pomalu, ale jistě přestávali platit za práci, kterou odvedl. Musel si začít půjčovat peníze, zadlužil se a ocitl v začarovaném kruhu.

Následovaly výhrůžky, někdy děsivé. Martinovi se podařilo z potíží vybřednout, ale udivující je, že se nepoučil a podnikání na hřebík v té době ještě nepověsil, ba naopak. Otevřel si hospodu.

To byl ryzí nerozum a osud mu to také dal znát.

Dolů z kopce

Sedmimilionové dluhy ho dostihly docela záhy. Herec stál na okraji propasti a hrozilo, že spadne a nahoru už se nevyšplhá. „I přes všechno, čím jsem si prošel v rámci podnikání nebo dalších věcí, které nebyly jednoduché, jsem neztratil víru v dobré konce,“ říká. „Ta doba, kdy se s podnikáním začínalo, byla divoká.

Se svou přímočarostí jsem narazil a byla to velká rána.“ Odnesl si nejen finanční šrámy, nebylo snadné dát je do pořádku. Ale co bylo horší, mělo to celé vliv i na jeho psychiku.

Přestal spát a začal pít alkohol, po kterém sice usnul jako špalek, ale začalo to s ním jít z kopce.

Na začátek

Pochopil, že se v přísloví „ševče, drž se svého kopyta“, skrývá hluboká moudrost. Vrátil se k původní profesi, ale s nejedním šrámem na duši a s obrovskými dluhy, které postupně splácel. Pomohla mu protialkoholní léčba a v neposlední řadě práce.

V seriálu Vyprávěj hrál svérázného taxikáře a v Ordinaci v růžové zahradě proslul jako doktor Švarc, jakási obdoba legendárního doktora Cvacha z Nemocnice na kraji města. Coby oblíbený herec a charismatický muž se odjakživa těšil přízni krásných žen.

Ta osudová byla bezesporu produkční Simona Brdičková (44), která s ním přestála nejedno problematické období a porodila mu dceru Claudii (11). Strávili spolu bouřlivých třináct let, scházeli se a rozcházeli, až konstatovali, že jim bude lépe každému zvlášť. Nyní Martin chodí s psycholožkou Kateřinou (40) a působí spokojeně. Oba mají vášeň pro velké psy.

Kateřina má italské plemeno cane corso a Martin německou dogu Limpy.

Ona navíc nabízí poradenství v kritických životních momentech, což by se jemu mohlo hodit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...