Martina Preissová – Hraje nebezpečné svůdnice, ale je to anděl

Hvězda Slunečné Martina Preissová je všestranná herečka. Dvacet let působí v Národním divadle, přitom jí není cizí ani seriálové herectví.

Vystřídala několik příjmení. Narodila se jako Stehlíková, byla však i Martinou Válkovou, teprve potom vyvdala slavné příjmení Preissová, spojené však nejen s potleskem nadšených diváků, ale také s nejedním trápením.

Také vás může zajímat ...

Narodila se ve Znojmě, pochází z učitelské rodiny, a tak to delší dobu vypadalo, že se i z Martiny stane paní učitelka. „Dětství na vesnici, muzika, šťastní rodiče, žár znojemského sluníčka a smysl pro humor, to ve mně je,“ pochvaluje si.

Herectvím uchvácena

Vystudovala střední pedagogickou školu, zároveň ji to táhlo ke kumštu. „V uměleckém prostředí jsem se pohybovala od dětství,“ vysvětluje.

„Tatínek byl učitel hudby, dědeček akademický malíř a stejně tak i tátův bratr. Zbytek rodiny tvořili kantoři.“ Cítila, že u učení nejspíš nezůstane, a hledala obor, který by zahrnoval všechny její vlohy.

Našla herectví. „Něco ve mně se chtělo věnovat umění a tento obor byl něčím, co jsem sice neznala, ale uchvátil mě,“ říká Martina Preissová.

Zamířila tedy na Janáčkovu akademii múzických umění, za studií hostovala v brněnském Národním divadle. Na Cenu Thálie byla nominovaná v roce 1999 a pak ještě o pět let později.

Ve zlaté kapličce

Roku 2000 dostala stálé angažmá ve zlaté kapličce. Znamenalo to opustit rodné Znojmo a milované Brno. Nebo ne? „Znojmo, mé rodné město, jsem neopustila nikdy.

To ze mě nikdo nevymlátí, ani kdybych žila na severním pólu. Vždyť se na mě podívejte, copak vypadám jako holka z Prahy?“ směje se sympatická herečka. Poprvé se vdala za dirigenta Romana Válka (57), v roce 2005 se rozvedli.

Hlavním důvodem byl patrně hereččin přesun do Prahy, do Národního divadla, kde se seznámila s Martinem Preissem (47), synem herců zvučných jmen Jany (72) a Viktora (73) Preissových.

Rozhodnutí, zda odejít z Brna do Prahy, proběhlo bleskově. „Nejsem komplikovaná duše. Většinou se velice rychle rozhodnu a konám,“ líčí herečka.

„Věřím, že ta první rozhodnutí bývají nejčistší a nejsprávnější. Ne že bych potom někdy nepochybovala, samozřejmě pochybuji, ale to k životu patří.

Když přišla nabídka do Prahy, přijala jsem ji a ve své spontánnosti jsem si ani neuvědomovala, jak moc mi to změní život.“ Vlastně si to ani uvědomovat nemohla.

Nešlo jen o změnu profesního života, ale také partnera. Letos atraktivní tmavovláska slaví dvacet let působení na naší nejpřednější scéně.

„V každé roli, která kdy přede mnou stála, existoval vždy, byť sebemenší, úsek, který pro mne nebyl jednoduchý, pochopitelný nebo zvládnutelný.

K hotovému tvaru je v umění třeba dostávat se přes překážky a zápasit se svým nitrem. Pokaždé je to jiné a překvapivé. A pokud tam překážky nenalézám, je to pro mě signál, že se z toho stává rutina. A to je hrob umění,“ vypráví zapáleně o své práci.

Chodil pozdě

Známe ji ze seriálů Redakce, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Ohnivý kuře a nejnověji ze Slunečné, kde představuje učitelku v mateřské škole a má za manžela pivaře, typického hospodského povaleče.

Hrála také ve filmech Probudím se včera či Křídla Vánoc. Její soukromí přestalo být soukromím, když začala chodit s kolegou Martinem Preissem, kvůli kterému se po čase rozvedla s prvním manželem.

V době, kdy jí láska nasadila růžové brýle, neměla tušení, co všechno se na ni valí.

„Když jsem do Národního přišla, všimla jsem si sebejistého frajírka, který chodil pěkně oblečený, krásně voněl, a ačkoli mu na ruce nikdy nechyběly krásné hodinky, chodil vždycky pozdě,“ vzpomíná půvabná Martina.

Až po dvou letech spolu začali zkoušet hru, a bylo to, jako by se řítili po toboganu. „A pak už to nešlo zastavit. Takže to skutečně nebyla láska na první pohled,“ říká.

Rozvést se museli oba, narodili se chlapci Matouš (12) a Šimon (8). Ukázalo se však, že Martin Preiss trpí těžkými depresemi, které vydatně zapíjel. Martina pochopila, že se bude muset naučit žít s člověkem trpícím duševní poruchou.

Stačí milovat

Ač ji to stálo mnoho sil, byla manželovi vždy oporou. „Jediné, co opravdu potřebujete, je láska,“ míní. „Pomohla i rodina, přátelé a nekončící víra v dobrý konec.“

V tomto směru Martina chválí jak svoji maminku, tak manželovy rodiče, o které se mohla opřít. Herec několikrát podstoupil protialkoholní léčbu, a to mu spolu s podporou celé široké rodiny hodně pomohlo.

Jeho manželka nikdy ani nepomyslela na to, že by sebrala děti a kufry a odešla. „Myslíte, že to je problém, od kterého se dá odjet? Že to zmizí, když ho opustíte?“ táže se tato statečná žena.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...