Moje chvilka pohody

Máte doma vzteklouna?

Křik už zažil asi každý člověk. Na někoho řvali třeba rodiče, na někoho partner a na jiné zase třeba šéf v práci.

Vzteklounů je na světě opravdu hodně. Podle psychologů existuje několik reakcí, které dokážou tyto křiklouny uklidnit.

Proč lidé křičí

Důvodů, proč někteří lidé křičí, je hned několik. Roli v tom hrají emoce. Někdy lidé začnou prudce zvyšovat hlas po prožitém strachu, velká část vzteklounů křičí také proto, že se nedokáže vyrovnat s nějakou složitou situací.

Jindy se lidé uchylují ke křiku ve chvíli, kdy se cítí naprosto bezradní. Hlas zvyšují i proto, že má dojem, že ho druhý člověk neposlouchá. Pokud vyrůstali v rodině, kde se běžně řvalo, reálně hrozí, že si tento vzorec chování přenesou i do dospělosti.

Lidé s agresivními sklony mají tendenci nejen křičet, ale mnohdy se uchylují i k fyzickému násilí. Od takových osob raději rychle pryč.

Jak se jim bránit

Nejhorší reakcí je, když výbuch emocí vzteklounovi opětujete nebo ho během konfliktu kritizujete. Zachovejte chladnou hlavu. Vyslechněte ho a problém začněte řešit až v momentě, kdy se vztekloun uklidní.

Křik si nemusíte nechat líbit a dejte to dotyčnému jasně najevo. Snažte se naučit techniky sebeovládání, abyste se vzteklounem nenechali strhnout. I když vás křik zaskočí, pokuste se udělat pomyslný krok vzad a na celou situaci se podívejte s nadhledem.

Možná zjistíte, že bude lepší chvíli počkat a nechat křiklouna vyvztekat, možná si ale uvědomíte, že toto nemáte zapotřebí a odejdete. Když přestanete křik zvládat, jednoduše protějšku řekněte, že potřebujete přestávku, abyste si mohli vše promyslet a uklidnit se.

Jak dlouho bude pauza trvat, záleží na vás a také na situaci. Pokud jde například o nadřízeného, odejděte pryč třeba na pár minut.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden