Máte doma vzteklouna?

Křik už zažil asi každý člověk. Na někoho řvali třeba rodiče, na někoho partner a na jiné zase třeba šéf v práci.

Vzteklounů je na světě opravdu hodně. Podle psychologů existuje několik reakcí, které dokážou tyto křiklouny uklidnit.

Také vás může zajímat ...

Proč lidé křičí

Důvodů, proč někteří lidé křičí, je hned několik. Roli v tom hrají emoce. Někdy lidé začnou prudce zvyšovat hlas po prožitém strachu, velká část vzteklounů křičí také proto, že se nedokáže vyrovnat s nějakou složitou situací.

Jindy se lidé uchylují ke křiku ve chvíli, kdy se cítí naprosto bezradní. Hlas zvyšují i proto, že má dojem, že ho druhý člověk neposlouchá. Pokud vyrůstali v rodině, kde se běžně řvalo, reálně hrozí, že si tento vzorec chování přenesou i do dospělosti.

Lidé s agresivními sklony mají tendenci nejen křičet, ale mnohdy se uchylují i k fyzickému násilí. Od takových osob raději rychle pryč.

Jak se jim bránit

Nejhorší reakcí je, když výbuch emocí vzteklounovi opětujete nebo ho během konfliktu kritizujete. Zachovejte chladnou hlavu. Vyslechněte ho a problém začněte řešit až v momentě, kdy se vztekloun uklidní.

Křik si nemusíte nechat líbit a dejte to dotyčnému jasně najevo. Snažte se naučit techniky sebeovládání, abyste se vzteklounem nenechali strhnout. I když vás křik zaskočí, pokuste se udělat pomyslný krok vzad a na celou situaci se podívejte s nadhledem.

Možná zjistíte, že bude lepší chvíli počkat a nechat křiklouna vyvztekat, možná si ale uvědomíte, že toto nemáte zapotřebí a odejdete. Když přestanete křik zvládat, jednoduše protějšku řekněte, že potřebujete přestávku, abyste si mohli vše promyslet a uklidnit se.

Jak dlouho bude pauza trvat, záleží na vás a také na situaci. Pokud jde například o nadřízeného, odejděte pryč třeba na pár minut.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...