Meduňka chrání před podzimním splínem

Velká popularita meduňky v dobách, kdy je život plný stresů, se dá lehce pochopit. Je totiž mimořádným lékem na uklidnění celého organismu.

Takových rostlin je sice víc, meduňka však působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí orgány těla, u kterých došlo vlivem stresu k chorobným změnám.Uvolňuje křečové stažení orgánů zapříčiněné nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce a dýchání.

Také vás může zajímat ...

Tiší záchvaty při kašli, uvolňuje křeče žaludku a zastavené větry, pomůže také při zvracení.

Navodí sladké sny

Je výborným uspávacím prostředkem.Šálek čaje z meduňky nahradí tabletku na spaní, a přitom má všeobecně kladný účinek. Je úplně neškodná a můžete ji pít denně. Jak si čaj správně připravit? Dáte vařit hrnek vody, nasypete dvě lžičky sušené meduňky.Meduňku přelijete vroucí vodou, zakryjete a necháte 1/4 hodiny louhovat. Poté přecedíte. Podle chuti můžete dosladit medem.

Při vnějším používání se doporučuje rozmačkanými listy nebo tinkturou z meduňky potírat čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i potírání postižených míst u oparu.

Vůně naladí duši

Meduňka je ceněná i v aromaterapii. Její vůně zlepší náladu a naladí vaši psychiku na příjemné sny. V aromalampě nakapejte do nádobky s vodou 5 kapek éterického oleje (množství závisí na velikosti prostoru, jeho větratelnosti a na druhu éterického oleje) a nechte volně odpařovat. V kosmetice se hodí tato bylinka k napařování obličeje a do koupele, nejlépe formou oleje.

Meduňka má však využití i v kuchyni. Čerstvé lístky se přidávají do salátů, můžeme si jimi zpestřit jogurty, zmrzlinu nebo mléčné nápoje a stejně si na ní pochutnáte i v polévkách. Lístky meduňky tvoří i součást různých míchaných nápojů.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama