Měli se tak rádi, že si dopřáli dvě svatby

Maminka Daniely Kolářové pracovala v účtárně karlovarského divadla, a tak Daniela poznala divadelní prostředí už jako děvčátko. Rodiče se rozvedli, když byl holčičce rok.

Karlovarské divadlo pro ni znamenalo celý svět, nikdy nezapomene na šumění řeky pod jeho okny. Coby devítiletá tu dostala první roli, bylo to v pohádce Císařovy šaty. Na gymnáziu hrála ve studentském amatérském divadelním souboru.

Také vás může zajímat ...

Ráda také sportovala, ale divadlo dostávalo před cvičením stále výraznější přednost. V roce 1964 byla přijata na pražskou DAMU, studovala v ročníku například s Hanou Maciuchovou (74), Ladislavem Potměšilem (74), Ivanem Vyskočilem (73) a, to bylo pro ni nejdůležitější, s Jiřím Ornestem.

V komedii Léto s kovbojem.

Po absolvování vysoké školy nastoupila do Divadla S.K. Neumanna, od roku 1971 byla stálou členkou souboru Divadla na Vinohradech. Milovala ji i filmová kamera, dá se říci, že šla z role do role, v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byla jednou z našich nejobsazovanějších hereček.

Mnohé snímky, v nichž Daniela září, jsou oblíbené dodnes. Například v Noci na Karlštejně, která se natáčela roku 1973, se objevila po boku Jaromíra Hanzlíka (72). S ním ostatně hrávala tak často, až si diváci mysleli, že spolu, jak se tak říká, něco mají.

Podle vyprávění pamětníků byla atmosféra „na place“ báječná. Jedna vzpomínka za všechny. Režisér Zdeněk Podskalský (†70) si zapsal do deníčku: „Pátý den. Dnes jsme nenatočili vůbec nic, pršelo.

Hála a Štědrý se pěkně zlinkovali, měli zpívat, a nezpívali.“ Daniela se vždy vyhýbala novinářům a soukromí si chránila, jen málokdy se nechala přemluvit k tomu, aby pověděla něco o sobě.

Když byla tázána na to, jaký byl doopravdy vztah mezi ní a Jaromírem Hanzlíkem, s nímž hrála třeba i v Létu s kovbojem či Strastích Otce vlasti, spekulacím o „techtlích mechtlích“ se vysmála.

„Nejenže jsme spolu točili filmy, ale také jsme spolu hráli v divadle,“ prohlásila o vzájemné spolupráci. „Ale životní pár jsme nikdy spolu netvořili. Nic jsme spolu opravdu neměli. Jsme jen divadelní a filmoví kolegové.

“ To fanoušky této dvojice jistojistě zklamalo. Takový by to byl hezký pár! Jenomže všechno bylo jinak. Jaromír Hanzlík se během natáčení Noci na Karlštejně bláznivě zamiloval do představitelky Elišky Pomořanské, Jany Brejchové (79), zatímco osudovým mužem Daniela Kolářové byl její spolužák z DAMU, Jiří Ornest.

Daniela ho charakterizuje slovy: „Byl ostrý a sem tam mě i urazil. Pregnantně formuloval své názory. Myslím, že jsme neměli nijak vypjatou domácnost, ale občas jsme se pohádali jako koně. Ano, byl to docela bouřlivý vztah.

Ale nebyli jsme zase taková výjimka.“ Syn divadelního režiséra a herečky měl již v kolébce budoucnost zcela jasně předurčenou. Herectví se věnoval dokonce i jeho strýc Zdeněk Ornest (†61), a tak Jiří snad ani příliš nepřemýšlel o tom, čím chce být.

Vystudoval herectví na DAMU, kde se seznámil s budoucí manželkou, a dále pak jeho kroky vedly do Divadla E.F. Buriana, kde působil až do uzavření v roce 1990. Poté se přesunul do Divadla Na zábradlí. Před kamerou se objevil například ve snímcích Zrcadlo pro Kristýnu, Konec velké epochy, Golet v údolí či Mistři.

Za Jiřího Ornesta se Daniela Kolářová provdala, když jí bylo dvacet osm let. Porodila mu syny Šimona (45) a Matěje (43), nicméně po čtrnácti letech se jejich vztah rozpadl. „Řekněme, že manžel nebyl poprvé na manželství dostatečně připravený.

Až když jsme se rozešli, asi mu rodina začala scházet a postupně se vracel. A po letech jsme se vzali znovu,“ vysvětluje herečka poměrně neobvyklou situaci, kdy si téhož muže vzala podruhé, z čehož plyne, že vzájemný vztah byl neobyčejně silný.

Rozešli se ovšem v situaci, kdy byli synové v pubertě, a Daniela zůstala na všechno sama. Nakonec se vše urovnalo a konala se svatba číslo dvě. „Bylo to normální rozhodnutí, vždyť jsme spolu žili. Proto jsme se rozhodli legalizovat náš vztah i podruhé,“ objasňuje hvězda filmů Kulový blesk, Na samotě u lesa či Vratné lahve.

Spekuluje se o tom, že příčinou rozpadu manželství byla mimo jiné i skutečnost, že se Daniela zamilovala do hereckého kolegy Martina Stropnického (62). Přátelé ji před ním prý varovali, ale herečka měla nasazené růžové brýle, které záhy spadly a rozbily se na milion střípků.

Synové kupodivu ve šlépějích rodičů nekráčejí. Šimon je zaměstnaný v Jedličkově ústavu a pracuje s postiženými, Matěj je počítačový expert. To, že se jejich rodiče mají nade vše rádi, prověřila těžká životní zkouška, kterou si manželé prošli až do hořkého konce.

Za jedno z nejtěžších životních období herečka označuje rok 2013, kdy manžel podstoupil komplikovanou operaci srdce, během níž málem zemřel. Lékaři ho zachránili, ale musel se znovu učit mluvit a chodit.

„Pomáhají mi synové a snachy. Jezdíme za ním do nemocnice každý den. Je to pro mě náročné, protože mám hodně zkoušek v divadle,“ posteskla si tehdy novinářům zoufalá herečka. Její muž se však nikdy definitivně neuzdravil, vleklé onemocnění vyvrcholilo zhoubným nádorem na močovém měchýři, který ho v pouhých sedmdesáti letech připravil o život.

Přitom bojoval jako lev. Po již zmíněné operaci srdce ochrnul, ale za pomoci moderní techniky se dokázal znovu postavit na nohy. Speciální přístroj nosil pod kolenem a žertoval o něm v pořadu Show Jana Krause.

„Já bych vám to ukázal, ale mám kalhoty,“ vtipkoval o malém elektronickém zázraku, který mu při chůzi pomáhal zvedat špičky. Jiří Ornest, životní láska Daniely Kolářové, zemřel zjara roku 2017.

Manželka mu byla po celou dobu oporou. „V sobotu se naobědval. Pak usnul. V té době už byl na opiátech, bylo to proto logické. Ale v neděli ráno pořád spal a nebyl k probuzení. V půl deváté dodýchal,“ vylíčila s tím, že když bylo po všem a zůstala sama, byt se proměnil ve strašné místo.

Přes to všechno si svého muže neidealizuje: „Smáli jsme se docela hodně, ale někdy byl protivný, někdy hulákal, já jsem taky někdy hulákala. Smáli jsme se všemu možnému. I proto, že na tom byl psychicky tak dobře, jsem pořád odmítala věřit, že se to stane.

Uměl být ale vzteklý, příšerně, uměl se rozčílit, když mu něco nešlo,“ vzpomíná dnes. Po manželově smrti nachází útěchu v přírodě, ráda se, jak říká, hrabe v hlíně, lituje, že se nestala zahradní architektkou.

Herečkou by podruhé být nechtěla: „V mé práci je i spousta blbých textů, za totality k výročím, a různé příšerné hry, kdy se stydíte vylézt před lidi. Od božího rána na to myslíte a máte zkažený den.

Říká se: špatný herec, který nevydrží dvě hodiny ostudy.“ .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...