Menopauza a pandemie

Jako by už nebylo dost možných obtíží pro ženy v přechodu, lékaři navíc zjistili, že u nich hrozí i vyšší riziko komplikací při onemocnění Covid-19.

Právě u starších lidí se v případě nákazy koronavirem objevují častěji horečky, dušnost, déle trvající kašel či ztráta čichu. Důvodem jsou nejen chronické choroby, ale může to být způsobeno i poklesem hladiny hormonů v menopauze. Aby to ale bylo aspoň trochu „spravedlivé“, zvýšené riziko se týká i mužů v andropauze.

Také vás může zajímat ...

S úbytkem estrogenu u žen a testosteronu u mužů se navíc pojí například zvýšené riziko mrtvice, infarktu, cukrovky II. typu či nárůstu váhy.

Jak se můžete bránit?

Při přechodu je zvláště v této době potřebné důsledně dbát o svoje zdraví a upravit životní styl. Do stravy zařaďte více zeleniny, ovoce, ořechů a luštěnin a jezte pravidelně a menší porce. Organismus můžete podpořit i užíváním doplňků stravy, které přispívají k udržení hladiny hormonů v těle, a vitaminů a minerálů.

Pro zachování zdravé tělesné hmotnosti nebo její snížení pomůže také každodenní pohyb. V období pandemie je to sice trochu těžší, ale nikoli nemožné. Vhodná – a zadarmo – je svižná chůze, prospěje jízda na kole nebo cvičení pilates.

Nezapomínejte na spánek

Přechod a nerovnováha hormonů často způsobuje potíže se spánkem. Právě dostatečný spánek však příznivě ovlivňuje hormonální hladinu v těle a působí i na metabolismus. Jeho nedostatek tak může zmařit vaši snahu zhubnout nebo si udržet váhu.

Díky spánku posílíte i psychiku a budete lépe zvládat stres, kterého pandemie a s ní spojená omezení přinášejí opravdu hodně, což opět může oslabovat imunitní systém a zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Potřeba spaní je sice individuální, ale optimálně byste si měli dopřát aspoň sedm hodin spánku denně.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama