Michal Dočolomanský: Lamač ženských srdcí žil nakonec s mužem

Slovenský herec Michal Dočolomanský, se narodil za války v obci Niedzica, tehdy slovenské, nyní polské. Tatínek zde působil jako učitel. Po válce se rodina odstěhovala do města Svätý Jur. Michal se k herectví dostával klikatými cestičkami, dělal gymnastiku, zaujalo ho bezmotorové létání, stačil se i vyučit automechanikem.

Nakonec však herectví přece jen vystudoval, a to na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, studium ukončil v roce 1964.

Také vás může zajímat ...

S červeným diplomem

Promoval s červeným diplomem a poté nastoupil rovnou do činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde působil až do osudného roku 2008, více než čtyřicet let. Zářil v mnoha inscenacích, přičemž dokázal zaujmout i jako Jánošík v legendárním muzikálu Na skle maľované.

Z filmů, kde vynikal, jmenujme snímek Medená veža, později se objevil už jako hvězda například ve filmech Noční jezdci a Tisícročná včela. Ale popularitu mu zajistily i seriály Slovácko se nesúdi a Inženýrská odysea. Velkou hereckou příležitost mu poskytly nesmrtelné filmy Adéla ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech.

Natáčení kultovního snímku o hradu v Karpatech provázela spousta veselých i dramatických historek. Většina exteriérových scén se natáčela ve slovenských Čachticích.

A nutno dodat, že filmařům šlo v jednu chvíli opravdu o krk.

Házeli po nich kamení

„Od prvního dne nás místní nesnášeli a házeli po nás kameny. To nikdo z nás do té doby nezažil. Obvykle to totiž bývalo přesně naopak,“ udiveně konstatoval herec. Vše se vysvětlilo – před časem tu natáčela údajný film banda podvodníků, kteří tvrdili, že se bude jmenovat Čachtická bílá paní. Lákali z lidí jídlo a peníze, které nikdy nevrátili.

Po tomto incidentu bylo těžké získat si důvěru a přesvědčit obec o tom, že příchozí nejsou podvodníci, ale skuteční herci, kteří opravdu točí film. Trvalo dlouho, než umělci renomé napravili. Také počasí je zradilo, potřebovali pošmourné, jenomže slunce svítilo jako o život. Dočolomanský nebyl do hlavní role obsazen automaticky, bylo vytipováno i několik dalších adeptů.

Ve hře byl například Luděk Sobota (75), Oldřich Kaiser (63) či Milan Lasica (78). „Nemohl jsem se nějakou dobu strefit do toho humoru, který po mně režisér Oldřich Lipský (†62) vyžadoval. Dával mi za příklad pana Fialu z filmu Limonádový Joe,“ vzpomínal po letech Dočolomanský.

V kinech film vidělo více než milion diváků.

Vešel se do kostýmu

Rovněž snímek Adéla ještě nevečeřela má svá pikantní tajemství. Ač to zní neuvěřitelně, scenárista Jiří Brdečka (†64) a režisér Lipský si v hlavní roli detektiva Nicka Cartera vysnili hollywoodského donchuána Roberta Redforda (82). Když si jeho agent přepočítal nabízený honorář na dolary, nevěděl, jestli se má smát, nebo plakat.

Dalším adeptem na roli detektiva Cartera byl Jiří Kodet (†67), který se však nevešel do předem ušitého kostýmu. Dočolomanskému padl, a tak mu byla role přidělena. Každý den ráno létal z Bratislavy do Prahy, odpoledne zpět, protože večer hrál v divadle.

K jeho oblibě zde v Česku přispěly i písničky, zvláště pak duety jako Smoliar, Haló, tam, Pozri, mám už svoje roky, které nazpíval se slovenskou zpěvačkou Evou Kostolányiovou (†32).

Kam dát květiny?

Jak vypadal rodinný život tajemného elegána? Během vysokoškolských studií se zamiloval do Marty, když dokončili školu, vzali se a narodili se jim syn Michal (50) a dcera Marta (48). Po dvaceti letech manželství zkrachovalo. Ukázalo se, že slavný herec a idol ženských srdcí po celou tu dobu skrýval sexuální orientaci.

Posledních deset let života strávil s mladším přítelem, televizním technikem Alexanderem Godou (51). Bohužel Dočolomanský byl silný kuřák. Cigaretám neodolal, ani když mu lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Nick Carter z Adély, která ještě nevečeřela, v roce 2008 zákeřné nemoci podlehl. Pohřeb organizovaly jeho sestry.

K údivu exmanželky a dětí rozprášily hercův popel samy, rodině poslaly jen snímek toho místa. „Nevím ani, kam mám odnést kytky,“ řekl tehdy Michal Dočolomanský mladší.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...