Michal Penk (52) – Pod vlivem drog mluvil i s lednicí

Kvůli své závislosti pohřbil slibnou pěveckou kariéru, a tak mladší generace zřejmě ani netuší, o koho se jedná. Od jisté doby dělal všechno špatně.

Býval to nesmírně nadaný mladík. Ladislav Štaidl (75) se domníval, že by se z Michala Penka (52) mohl stát český Elton John (73). Výborně se umísťoval v klavírních soutěžích.

Také vás může zajímat ...

Za zlom, který způsobil, že se ze vzorně vychovaného, zdvořilého chlapečka stal zamračený rebel, označuje hudebník rozvod rodičů. Vyčítal matce, že se zamilovala do jiného muže a tím způsobila rozpad rodiny, proto na protest nežil s ní, ale s otcem.

Nijak si však nepolepšil, protože i otec si, jak se ostatně dalo očekávat, přivedl novou partnerku. „Vzal jsem nůž a pohrozil mu, že ho do něj píchnu,“ přiznal muzikant s tím, že mu otec sbalil saky paky a odvezl ho k matce.

Čtyři měsíce s Bartošovou

Penk byl v té době, jak sám říká, pankáč, což žádného rodiče nepotěší. Přitom zrovna on měl předpoklady stát se superhvězdou tehdejšího showbyznysu. V osmdesátých letech patřil k dívčím idolům, děvčata si pobrukovala jeho hity a prala se o lístky na koncerty.

Mladík s delšími vlnitými blond vlasy to všechno bohužel hodil za hlavu a na životní křižovatce se pustil přesně tou cestou, které se měl za každou cenu vyhnout.Byl prvním zpěvákem skupiny Lucie, která vznikla v roce 1985. Sklízel jeden úspěch za druhým, fanoušci jím byli nadšeni.

Přesto skupinu pro názorové neshody opustil, což s odstupem času považuje za jedno ze svých výrazně špatných rozhodnutí. Ale i tak se dokázal postavit na vlastní nohy a „sekal“ jeden hit za druhým. Přálo mu štěstí i v lásce.

Seznámil se s Ivetou Bartošovou (†48), začali spolu nejen chodit, ale i pracovat, a tak se mladý zpěvák ocitl pod křídly vlivného Ladislava Štaidla, který měl v úmyslu pro jeho kariéru leccos udělat.

„Čtyři měsíce jsme spolu bydleli. Já se do ní fakt zamiloval, protože byla taková čistá,“ vzpomíná na Ivetu. Rozpadu vztahu s budoucí slavicí napomohla prý i jeho matka, která ji přestala mít ráda, tudíž soužití trojice pod jednou střechou muselo skončit.

O své kariéře měl mladík představu, že si do ní nenechá od nikoho mluvit, rozhodl se být sám svým vlastním manažerem, což bylo na začátku devadesátých let složité.

Zaujal songem O bláznech, ale jedna píseň ho neuživila. „Nedařilo se mi a pak jsme se rozešli s partnerkou a matkou mého syna, Ivanou,“ vzpomíná zpěvák. „Pracovala v reklamní agentuře, byla perfektní produkční a taky krásná, a zatímco se jí všichni dvořili, mně se nevedlo. A ona se mě zrovna nezastala. Vadilo mi to. “

Roky slýchal hlasy

„Opustil jsem ji, odstěhoval se a začal chodit do klubů. Tam mi jeden týpek nabídl kokain a já si vzal. Pak jsem ho sháněl všude, kde se dalo.“ Penka čekala budoucnost, o které sotva někdo sní. „Byl jsem ve čtyřech léčebnách. Vždycky vám řeknou, že přestat dokáže každý, ale znovu nezačít skoro nikdo.“

Na drogách byl závislý čtrnáct let. „Devět let z těch čtrnácti bylo vážných, pět strašných. To bylo v době, kdy mě lidé potkávali na ulici, já jsem shazoval snad několik kilo za den, takže jsem byl přesvědčený, že to na mně poznají.

Roky jsem poslouchal různé hlasy, které mi mluvily do hlavy,“ popisuje nepředstavitelné peklo, které prožíval. „Stačil třeba zvuk lednice. Připadal mi jako rytmický zvuk hlasu a začal jsem se s ním vybavovat.“

Touha zpívat

Kuriózní je důvod, proč se vůbec poprvé rozhodl vyzkoušet zakázané látky – inspirací mu byl film Quentina Tarantina (57) Pulp Fiction. Z kokainu později přešel na pervitin, na kterém se stal závislým. Zfetovaný dokonce produkoval album Tereze Pergnerové (45).

Jenže pak začal slýchat zmíněné hlasy v hlavě, které ho dohnaly k pokusu o sebevraždu. „Měl jsem vážnou dopravní nehodu, když jsem jel pod vlivem drog. Přerazil jsem si tři obratle, takže mám na páteři obrovskou jizvu. Byl to jeden z mých dvou pokusů o sebevraždu.

Asi tu ale ještě mám zůstat a něco udělat,“ myslí si dnes kontroverzní muzikant, jenž se opakovaně pokouší o comeback. Se synem Christopherem (28) se roky nevídal, v poslední době se vztahy urovnaly.

Syn odmalička věděl, že je otec narkoman. „Ivana mu to o mně řekla, když mu bylo osm let,“ říká zpěvák. „Bála se totiž, že mu to řekne někdo jiný. Syn na to reagoval velice špatně, byl smutný a měl o mě strach. Penk se pokouší dát dohromady kapelu a přál by si vystupovat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...