Michal Pešek – Zničily ho peníze

Lehkomyslník, dobrodruh, požitkář. Žil intenzivně a bohémsky, ale příliš krátce.

Byl to hezký a nadaný kluk, zbožňovaly ho jak kolegyně, tak fanynky. Vystudoval Pražskou konzervatoř, absolvoval v roce 1980, svět mu ležel u nohou. Jedna herecká příležitost střídala druhou.

Také vás může zajímat ...

Všichni si pražského rodáka pamatujeme z dobového seriálu o životě maturantů Zkoušky z dospělosti, z komedie Křtiny, detektivního příběhu Mravenci nesou smrt a nepochybně také ze seriálu Malý pitaval z velkého města, kde hrál mladičkého a odpovídajícím způsobem horlivého kriminalistu Jiříčka.

Prohrál v kasinu osm set tisíc

Proč vlastně talentovaný mladík pověsil herectví, v němž byl úspěšný, na hřebík? Byla to chyba? Za zmínku stojí rovněž neuvěřitelná skutečnost, že v roce 1977 odjel na stáž do Universal Studios v Hollywoodu. Pamětníci budou souhlasit, že to bylo v těch dobách velmi neobvyklé. „Můj strýček byl americký režisér a producent,“ objasnil Michal Pešek.

„V Americe jsem byl čtvrt roku, takže mě na konzervatoři už považovali za emigranta. Vrátil jsem se, abych dokončil školu, potom jsem měl v plánu znovu odletět do USA. Nakonec jsem ale zůstal tady.“ Zářil i na divadelních prknech, zprvu v Ostravě, později v Městských divadlech pražských, několik let také v Divadle na Vinohradech.

Co donutilo mladého muže otočit se zády k nadějné herecké kariéře? Odpověď je vlastně jednoduchá. Přišel 17. listopad 1989 a Michalu Peškovi se zalíbil svět podnikání a politiky. Michal byl svým založením hráč, a to doslova.

Rád hazardoval a slepě věřil ve štěstěnu, která ho však časem definitivně opustila. „Michal byl prostě hráč,“ potvrzuje tuto teorii Václav Upír Krejčí (64). „Někdy mu to vyšlo, jindy pohořel. Pamatuji si, jak hrál v kasinu a vyhrál devět set tisíc korun. Majitel mu okamžitě začal nalévat a já ho varoval: Přestaň a pojď domů.

Nedal si říct a prohrál osm set tisíc.“

Peníze byly modlou, které se klaněl, toužil po nich, ale na druhou stranu je rozhazoval. Nejspíš i ony mu zabránily zůstat u herectví, vyhlédl si obory, kde se jich „točilo“ nesrovnatelně větší množství. „Chtěl jsem si užít spoustu srandy a mít spoustu peněz. A ta první polovička se mi určitě podařila,“ svěřil se dva roky před smrtí.

Po listopadové revoluci vystřídal devatero řemesel, do všeho se vrhal s elánem a kuráží, podle některých hraničícími s drzostí. Byl poslancem, pracoval jako rozhlasový moderátor, uváděl oblíbený televizní pořad Tutovka, v němž Valerie Kaplanová (†81) jako bába Tutovka rozdávala miliony, řediteloval stavební firmě, dělal poradce ministru financí Ivu Svobodovi (†68), kterého později zavřeli.

Dvě ferrari v garáži

Měl co do činění i s firmami zabývajícími se vymáháním pohledávek. „Michal uměl lidi přesvědčit. Měl své kouzlo,“ tvrdí Václav Upír Krejčí. Lidé z hercova okolí se shodují na tom, že nevědí přesně, jakým způsobem přišel k penězům, podle nich to bylo dost neprůhledné a přinášelo to vleklé problémy s finančním úřadem, ale i s policií.

Také se zjistilo, že má dluhy, před nimiž se schoval do Nizozemska, kde, jak se dušuje Upír Krejčí, byl úspěšný. „V Holandsku se pak karta obrátila a Michal přišel k penězům. V garáži měl třeba dvě ferrari, byl vážně bohatý,“ konstatuje. Bývalý herec vlastnil i dostihové koně a sázel na ně.

„Michal měl šťastnou povahu,“ říká herec Jiří Krampol (81). „Vyhledával situace, kde byla sranda. V tom mi byl moc blízký. Normální divadlo ho příliš neuspokojovalo, spíš toužil vymýšlet nějaké kraviny, což byl i můj celoživotní problém. Zajímavé je, že jsme kdysi oba chodili s jednou holkou.“

Doktoři už nepomohli

Žen bylo v Peškově případě jako máku, chodil třeba s Dagmar Havlovou Veškrnovou (67), s Veronikou Žilkovou (58) či s Klárou Jandovou (40), známou díky seriálu Rodinná pouta. Nikdy se neoženil, dobře věděl, že manželky nemyslí na nic jiného, než jak by hráčům přistřihly křídla.

Rakovinu plic tajil, svěřil se jen Upírovi Krejčímu. Nemoc mu diagnostikovali, když přijel z ciziny na preventivní prohlídku do Čech. Věřil, že se nádor zapouzdří, odkládal operaci, a když ji podstoupil, bylo pozdě. „Je to rozjetý, žádnej doktor na světě s tím nic neudělá,“ řekl tehdy.

Zemřel tři dny po třiapadesátých narozeninách. K vlastnímu pohřbu připravil video s písničkami včetně ukolébavky. Do kondolenční knihy Upír Krejčí napsal: „Celý tvůj život byl jeden fór a za ten to stálo.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...