Mickey Rourke – Sláva přišla moc rychle

Jeden z největších fešáků osmdesátých let. Vynikal vypracovaným tělem a pěknou tváří.

Skvělý start. To bylo Mickeyho štěstí i prokletí. Zatímco jiní dělali, co mohli, přivydělávali si jako číšníci anebo uklízeli byty a kanceláře a přitom snili o cestě k herecké slávě, k Mickeymu Rourkemu si sláva sama proklestila cestu. Poprvé se objevil ve válečné komedii 1941 režiséra Stevena Spielberga (73). A pak už to běželo, co rok, to film, anebo dva či tři.

Také vás může zajímat ...

V roce 1981 přišel do kin Žár těla a v roce 1986 notoricky známý snímek 9 a 1/2 týdne – příběh o vášni, jež se vymyká kontrole. Výstřední hlavní hrdina tu zcela očaruje půvabnou galeristku v podání Kim Basinger (66). Snímek se stal kultovním, neboť byl na svou dobu odvážný, oba protagonisté byli navíc mimořádně pohlední. Ale ruku na srdce, film je spíš slavný než bůhvíjak povedený.

Plytkost děje zde vynahrazují všudypřítomné erotické hrátky, při jejichž sledování se dobovému divákovi zatočila hlava.

Dnes už však sotva někoho ohromí.

Propadák roku

Navzdory raketovému startu přišly výrazné neúspěchy, za všechny jmenujme film Smyslná orchidej, nominovaný na anticenu Zlatá malina coby propadák roku. Mickeyho partnerkami tu byly Jacqueline Bisset (75) či Carré Otis (51), ale nebylo v jejich silách zachránit scénář, slabý jako čaj.

Množící se sžíravé kritiky jeho uměleckých počinů přiměly Mickeyho uchýlit se na začátku devadesátých let k boxu, kterému se věnoval už od dětství. Rozhodl se pro dráhu profesionálního boxera, ale bohužel ani tato profese mu nepřinesla trvalý úspěch, naopak, dostavily se problémy se zdravím, drogami a alkoholem. Boxoval tři roky, po všech stránkách se zničil a přišel o přední zuby.

Ocitl se na absolutním dně. Sebevražda mu v té době připadala jako jediné možné řešení. Opravdu se o ni pokusil, ale neúspěšně. Teprve pak se rozhodl postavit se znovu na nohy a vrátit se tam, kam podle svého názoru patřil – mezi hollywoodskou hereckou elitu. Dlužno podotknout, že z dětství neměl pevné základy, hovořilo se dokonce i o domácím násilí.

Z toho vyplývá, že ani on sám nebyl schopen založit cokoli, co by se třeba jen vzdáleně podobalo fungující rodině. Mickeyho milostný život asi nejlépe vystihuje jeho vlastní věta: „Jednou jsem byl na víkend v Británii a během jediné noci měl čtrnáct žen.“ Poprvé se oženil s krásnou herečkou Debrou Feuer (61), kterou potkal při natáčení filmu Hardcase v roce 1980.

Do roka a do dne byla svatba a pár si koupil luxusní vilu, kde choval psy.

Doufal, že se vrátí zpátky

Manželství vydrželo neuvěřitelných osm let. Druhou manželku Carré Otis poznal výstřední bouřlivák, alkoholik a kokainista při natáčení zmíněné vysmívané Smyslné orchideje, vzali se v roce 1992. Seznámili se v ten nejhorší čas, kdy se v herci probudili démoni – a že jich bylo! Alkohol kombinoval Rourke s drogami, výbuchy divokého vzteku nebyly žádnou výjimkou a občas vyústily v domácí násilí.

Když od něho nádherná herečka v roce 1998 utekla, prý ještě dlouho doufal, že se zase vrátí.

Nevrátila – sotva by dokázala zapomenout, že jednou ji napadl tak, až musela volat policii a surovec putoval dokonce do vězení.

Měl ještě šanci na Oscara

Herec vždy tvrdil, že mu obličej a zuby zničilo tříleté působení v prostředí profesionálního boxu, ale tak jednoduché to zase nebylo. Fyzický vzhled i psychiku vydatně deptala rovněž jeho záliba v alkoholu, i to, že se zhlédl v plastických operacích, na nichž si vypěstoval závislost. Tím bylo dílo zkázy dokonáno.

Jeden z kdysi nejpohlednějších herců Hollywoodu teď vypadá jako Freddy Krueger z filmu Noční můra v Elm Street – v němž nehrál, ale mohl by, a to bez zásahu maskérů. Vlastní máma by ho nepoznala: obličej má nezdravě žlutou barvu, nechybí jizvy po nepovedených operacích spolu s otoky.

S takovou tváří by mohl strašit malé děti, ale v jeho prospěch hovoří, že se i tak donutil vrátit se ke hraní. Natočil sportovní drama Wrestler a získal tak oscarovou nominaci a úctu diváků, kteří se zpočátku podivovali, že Rourke ještě žije.

V posledních letech se herec Mickey Rourke s přestávkami objevuje po boku staronové lásky, ruské topmodelky Anastassije Makarenko (33).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...