Miloš Forman – Čest jeho památce, prohlásil česky Danny DeVito

Miloš (†86) se narodil v Čáslavi z matčina neplánovaného románku. Jeho nevlastní tatínek Rudolf byl učitelem a významným skautským vedoucím, maminka Anna se zase u Máchova jezera starala o penzion Rut, který si zde koupila. V červu roku 1931 odjela do penzionu, aby vše nachystala na letní sezonu.

Manžel se syny, čtrnáctiletým Blahoslavem a jedenáctiletým Pavlem, ji měli následovat až o prázdninách. Tehdy vedle penzionu Rut stavěli dva architekti, bratři Karl a Otto Kohnovi, honosnou vilu. Annu Otto okouzlil a prožila s ním krátký románek, který ovšem nezůstal bez následků. Za devět měsíců k Anniným dvěma synům přibyl Miloš.

Také vás může zajímat ...

Ačkoli se leccos šuškalo, všichni nakonec měli za to, že otcem třetího syna je Annin manžel. Miloš tak celá léta nic nevěděl. Nakonec to vypadalo, že rodina Formanových prožije idylický život, ale vše se změnilo příchodem Němců.

Když byla válka na spadnutí, Kohnovi, kvůli svému židovskému původu, ze země utekli do Ekvádoru a sousední vilu u jezera pronajali Formanovým za údržbu.

Osudové rozhodnutí

Formanovi také pomýšleli na emigraci, dokonce dostali nabídku odjet do Švédska ke známým, ale Rudolf nakonec odmítl. Ještě netušil, jaká tragédie bude následovat. V dubnu 1940 gestapo Rudolfa zatklo přímo ve škole, neboť zjistilo, že působí jako zpravodaj v protinacistickém odboji Obrana národa. Annu odvlekli dva roky nato před očima Miloše, který v tu dobu ležel nemocný v posteli.

Ve skutečnosti se Anna do vězení dostala nešťastnou náhodou. Čáslavský hokynář měl za roletou krámku protinacistické letáky, a když ho gestapo vyslýchalo uvedl dvanáct jmen svých nejčastějších zákaznic. Ty pak všechny putovaly do vězení. Maminku Miloš viděl už jen jednou, v Petschkově paláci. O Miloše se tak začali střídavě starat příbuzní a starší bratři.

Oba rodiče nakonec zemřeli v koncentračním táboře na tyfus.

Sirotek na nejlepší škole

Po válce Miloš nastoupil do výběrové internátní školy pro válečné sirotky v Poděbradech. Tam ho překvapilo, kolik žáků má tátu i mámu. Bylo tam sice pár dětí, kterým válka rodiče vzala, ale spousta z nich měla za otce ministry, diplomaty, staropražskou smetánku, ale i vysoké komunistické funkcionáře.

Bylo to proto, že škola dostávala mnoho příspěvků a dotací a ředitel si tak mohl dovolit ty nejlepší pedagogy. Proto se komunistická i stará kapitalistická elita snažila mezi sirotky protlačit i své potomky. Miloš tak díky tomu získal vynikající vzdělání a poznal tam i přátele na celý život – filmaře Ivana Passera (84) a budoucího dramatika a prezidenta Václava Havla (†75).

Po maturitě Miloš zamířil na FAMU obor scenáristika a dramaturgie. Po dokončení studií pracoval jako dramaturg v televizi a Laterně magice.

Později se stal režisérem Filmového studia Barrandov.

Láska a pravda

V roce 1957 se Miloš během natáčení komedie Štěňata podle svého absolventského scénáře seznámil s tehdy teprve sedmnáctiletou Janou Brejchovou (78). Oba mladí umělci se do sebe bezhlavě zamilovali a po dokončení filmu se vzali. A tak začal jejich čtyřletý vztah, který skončil nevěrami a rozvodem. Tehdy do Milošova provizorního příbytku ve Všehrdově ulici přišel dopis bez podpisu a adresy.

Z něho se Miloš dozvěděl, že jeho biologickým otcem je ve skutečnosti Otto Kohn, soused od Máchova jezera. Dopis mu přišel od ženy, která s jeho matkou trávila poslední chvíle života. Miloš pak otci do Ekvádoru napsal, jestli žije, ale ten mu lakonicky odpověděl až na druhý pokus: „Ano, žiju. Zdravím.“ Od té doby spolu už nikdy víc nekomunikovali.

Svůj první debut Konkurs natočil v roce 1963. Barrandov mu k natáčení poskytl jen filmový materiál, pár lamp s dodávkou, osvětlovače a střihače. Aby Miloš mohl vůbec tvořit, musel si v NDR pořídit kameru, za kterou postavil Miroslava Ondříčka (†80). Na Konkurs pozval i nadějnou osmnáctiletou zpěvačku Věru Křesadlovou (74).

Začali spolu chodit, vzali se a v roce 1964 se jim narodila dvojčata Petr a Matěj (53). Ale ještě rok předtím, než se Miloš stal otcem, natočil svůj první celovečerní film Černý Petr, který se zařadil mezi filmy československé nové vlny.

Na něj už získal rozpočet dva miliony.

Od nuly

Komediální drama sklidilo obrovský úspěch a posbíralo řadu ocenění u nás i v zahraničí. Svoje nezměrné nadání podpořil dalším snímkem Lásky jedné plavovlásky, který získal několik mezinárodních cen a byl nominován i na Oscara. Promítal se i v New Yorku a viděla jej i Jacqueline Kennedyová (†64). V roce 1967 Miloš natočil komedii Hoří, má panenko, kterou zainvestoval producent Carlo Ponti (†94).

Výsledek se mu ale nelíbil a chtěl peníze vrátit. Milošovi tak hrozilo, že půjde do vězení za sabotáž v socialistickém hospodářství. Odvezl tedy kopii do Paříže, kde ji od něj koupili François Truffaut (†52) a Claude Berri (†74).

Díky tomu mohl Forman Pontiho vyplatit.

Filmování v emigraci

Když v srpnu 68‘ do Československa vtrhli Rusové, Miloš pobýval v Americe, kam vycestoval na povolení díky smlouvě se studiem Universal. Svou rodinu se snažil mít s sebou, ale neklapalo to a s manželkou se nakonec dohodli, že ona se i s dětmi vrátí do Prahy. V roce 1971 pak natočil komedii s tematikou hippies Taking Off, která v Americe úplně propadla. Miloš tak začal od nuly.

Druhou šanci natočit americký film dostal až v roce 1975. Michael Douglas (74) a producent Saul Zaentz (†92) mu svěřili režii filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Snímek se stal trhákem a posbíral Oscary ve všech hlavních kategoriích. V roce 1984 se pak Miloš na skok vrátil do Prahy, aby tu natočil Oscary ověnčeného Amadea.

Od té doby vytvořil další pozoruhodné filmy jako třeba Muže na měsíci či skandalizovaného Larryho Flynta. Jeho posledním filmovým počinem byly Goyovy přízraky z roku 2006. Dva roky poté v Praze v Národním divadle zrežíroval jazzovou operu Dobře placená procházka, na které se podíleli i jeho synové Petr a Matěj. Na toto období vzpomínal jako na jedno z nejhezčích v životě.

Pak se stáhl na svůj ranč v Connecticutu, kde si užíval a věnoval se třetí ženě Martině (52) a dalším dvojčatům Jimovi a Andymu (19).

Bohužel jej v půli dubna předčasně zahubil zápal plic.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...