Miloš Kopecký prohrál na zájezdu Stellu Zázvorkovou v šachu!

Životní láska skončila rozvodem po roce, ale zůstalo stálé přátelství.

Život legendární herečky Stelly Zázvorkové (†83) poznamenaly nejvíc dvě události: krátké manželství a osobní tragédie, při které přišla o život její dcera.

Koncem 19. století napsal francouzský spisovatel Camille Flammarion (†83) fantastický román Stella. Vyšel i v češtině a četla ho také maminka herečky Stelly Zázvorkové (†83). Moc se jí líbil a podle hlavní hrdinky svoji dceru pojmenovala.

Také vás může zajímat ...

Jinak k ní ale po narození příliš vřelý vztah neměla. Zřejmě si dělala předem idealistické představy o tom, jak bude vypadat, protože menší a korpulentní dcerku stále ponižovala slovy typu „ani stín mé krásy nejsi.“

Stella si to ale nenechávala líbit, už tehdy měla svéráznou povahu a byla pohotová, takže jí odpovídala: „Alespoň mám šarm, který chybí tobě.“

Ve filmu Což takhle dát si špenát?

Svatba v jiném stavu

Mnohem více si Stella rozuměla se svým otcem, slavným architektem Janem Zázvorkou (†79). O tom, jak byli její rodiče rozdílní, svědčí i fakt, že se později rozešli. Stella byla pilnou studentkou, zvládla se naučit sedm jazyků a chodila na prestižní lyceum.

Vystudovala i hereckou školu a v divadle pak začínala hlavně tanečními rolemi. Později s dalšími kolegy stála u zrodu divadla Větrník, kde poznala i svého prvního a jediného manžela, Miloše Kopeckého (†73). Vzali se, protože „museli“: Stella přišla do jiného stavu.

Jejich svatba v roce 1946 proběhla dost netradičně a v recesistickém stylu: Miloš vezl Stellu na invalidním vozíku. Za svědka jim byl další herecký kamarád, Vlastimil Brodský (†81).

Ačkoliv manželství netrvalo dlouho, Stella si Miloše nadále vážila a byli přáteli. Říkala, že ji poznamenal rukou mistra a nikdo lepší už být v jejím životě zkrátka nemůže.

Dva velikáni našeho herectví.

Jeho příjmení nechala na jmenovce

S Milošem nemohla být Stella z více důvodů. Některé z nich byly praktické. Dvojice neměla kde bydlet. Stella si nějaký čas po válce myslela, že byt, který měl Miloš půjčený od kamaráda, režiséra Petra Schulhoffa (†63), patří jemu. To ale nebyla pravda. Hlavním důvodem ale samozřejmě byla Milošova bohémská povaha a jeho záletnictví.

Stelle bylo jasné, že manželovy nevěry by musela počítat po desítkách, ne-li po stovkách. A kdyby jen to – Milošovo chování opravdu hraničilo s neúctou. Synovec Stelly později vyprávěl jednu historku, která byla charakteristická. Na společném hereckém zájezdu Miloš Stellu prohrál v šachu. A vítěz si ji opravdu odvedl.

Ona nic nenamítala, řekla prý manželovi, že když byl tak hloupý a vsadil ji, tak ať si to užije. Kopeckému nepomohlo, když zoufale běhal po celém hotelu a tloukl hlavou do zdi. Už tehdy legendární herec trpěl i depresemi, což byl další důvod, proč by vztah nefungoval.

I přes všechny uvedené problémy a překážky si až do konce svého života ponechala herečka na dveřích svého bytu jmenovku, kde bylo napsáno „Zázvorková-Kopecká“. A na své krátké manželství se dívala zpětně shovívavě. „Neměli jsme čas utvořit rodinu,“ prohlásila.

Pravidelně ji vídáme v kultovní komedii Pelíšky.

Zoufalý plán nevyšel

Dcera, která se Stelle a Milošovi narodila, se jmenovala Jana (†15). Bohužel jí nebyl dopřán dlouhý život. Tragédie, která se jí přihodila, její matku poznamenala do konce života. Stella byla hodně zaměstnaná a na Janu neměla moc času. Ta tak vyrůstala se syndromem opuštěného dítěte, protože otce vlastně ve svém životě také neměla.

Nejspíš chtěla na tuto skutečnost svoji matku upozornit, a to drsným způsobem, předstíranou sebevraždou. Dnes už se nikdo nedoví, jestli to měla být opravdu demonstrativní akce nebo skutečný úmysl. Už několikrát předtím se prý Jana pokusila sáhnout si na život, aby Stellu vyděsila. Jednoho večera ale bohužel tento úmysl dokonala.

Věděla, kdy se matka vrací z večerního představení a všechno si naplánovala tak, aby jí našla doma, jak se pokouší otrávit plynem. Jenže právě toho večera se Stella zdržela a přišla domů později, než obvykle. Janu našla už mrtvou, veškeré oživovací pokusy byly marné.

Na tuto dramatickou scénu si vzpomněli o mnoho let později tvůrci kultovního filmu Pelíšky a zamrazilo je, když si uvědomili souvislosti. V jednom okamžiku se tam totiž mladý Michal pokouší o sebevraždu tím, že strká hlavu do trouby – naštěstí jen elektrické.

Stella ale tento záběr zvládla s nadhledem a režisérovi i radila, co s bezvládným tělem dělat. Vnitřního trápení se ale nikdy nezbavila. „Je to, jako když vám useknou prst. Naučíte se s tím žít, ale vždy už ho budete postrádat,“ konstatovala.

Na Miloše se nezlobila.

Byt za to nemohl

Natáčení Pelíšků nebylo jedinou situací, kdy se tragická událost Stelle připomněla. Zanedlouho po neštěstí hrála v divadle roli matky, které zemře dcera. Kolegyně Nataša Gollová (†76) se tehdy obořila na režiséra, proč jí obsadil – on se omlouval, že netušil, co se Stelle stalo.

Mnoho lidí se také během dalšího života herečky ptalo, jak může bydlet v bytě, kde Jana skoncovala se životem. „A já odpovídala, že byt za to rozhodně nemůže,“ uvedla Stella v jednom rozhovoru. „Samozřejmě, že jsem v tom nešťastném pokojíčku nikdy nebydlela, byl proměněn pro pokoj pro hosty. “

Strýček také Stelle radil, aby přestala hrát v komediích – byl u toho ale i hereččin otec a ten namítl, že by to byl nesmysl, protože je to její povolání. Stella k tomu dodala: „Znala jsem jednu komediální herečku, jejíž manžel byl vysoký vojenský důstojník a pilot vojenských letadel. Zřítil se a zahynul.

A té herečce dali injekci, aby večer zvládla premiéru, protože to nešlo odvolat. Hrála.“ Během svého života skvělá dáma a národem milovaná herečka rozdala spoustu úsměvů a dobré nálady.

Dožila se vysokého věku a ke konci už jí hodně trápilo zdraví. V květnu roku 2005 jí v jejím bytě objevil mrtvou synovec, se kterým měla celý život krásný vztah. Splnilo se jí poslední přání, aby byla pohřbena tam, kde má místo posledního odpočinku její nešťastná dcera.

Její svědek na svatbě.

Matka se jí snažila dělat naschvály!

O nedobrém vztahu s matkou svědčí i některé další příhody, na které Stella Zázvorková vzpomínala. Například jí nekupovala dárky, které by jí těšily. „Nařídila mi, abych šla za tatínkem a řekla mu, ať mi koupí cvičky,“ vzpomínala herečka.

Tatínek jí ale místo toho koupil brož, protože věděl, že maminku naštve. Později, kdy už byla Stella známou, šla prý matka kolem vitríny s fotkami z divadla. Někdo se zmínil, že to je ta slavná Zázvorková – a ona řekla: „Možná populární, ale slavná?“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...