Miloš Kopecký – Talentovaný, ale duševně nemocný

Věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala, povzdechla si po letech první žena Stella Zázvorková.

Představitel nejslavnějších filmových zlosynů a nejpopulárnějšího televizního doktora Štrosmajera, se narodil majiteli kožešnictví Vladimíru Kopeckému a modelce a kloboučnici Martě Kopecké, rozené Grimmové.

Také vás může zajímat ...

Matka byla židovského původu, a právě kvůli tomu se s ní otec za války rozvedl, neboť se bál, že by jinak přišel o kožešnictví. Paní Kopecká zahynula v Osvětimi.

Miloš Kopecký jednou veřejně promluvil o tom, že kdyby se otec s matkou nerozvedl, pravděpodobně by skončila v Terezíně a měla by určitou malou naději na přežití. V koncentračním táboře se v polovině roku 1944 ocitl pak i on.

Kvůli koncentráku

Přežil, jenomže hrůzné vzpomínky si v sobě nesl po celý zbytek života, spolu s nemilosrdnou maniodepresivní psychózou. Když ho zlá duševní nemoc svírala v kleštích, většinou ani nedokázal vstát z postele.

V nejhorším stadiu choroby nemohl spát, jíst, hýbat se. Nesmělo se luxovat, mluvit, pustit rádio. Při sebemenším náznaku hluku hned zuřil, blízkým nedovoloval ani mýt nádobí. Byl miláčkem žen.

Uzavřel tolik manželství co Karel IV., a do počtu milenek by s ním možná ani Otec vlasti nemohl soutěžit. Jeho první svatba byla bláznivá, manželství krátké. Dvě těžce zraněné duše, Stellu Zázvorkovou (†83) vychovanou chladnou matkou a Miloše seznámila vášeň pro herectví, konkrétně divadelní hra Faust.

Na jevišti divadla Větrník stála ona v roli Markétky, on jako Mefistofeles. To předznamenalo jejich reálný vztah, který neměl šťastný konec, stejně jako legendární tragická láska Fausta a Markétky.

Brali se brzy po válce, svatbu si uspořádali bláznivou, pojali ji spíše jako recesi. Ženich před sebou tlačil nevěstu sedící na invalidním vozíku. Jedním ze svědků byl jejich společný přítel, herec Vlastimil Brodský (†81).

Nevěstině mamince se ženich nelíbil, dceru před ním varovala, zatímco tatínek byl nadšený, se zetěm si rozuměl, chodili spolu noční Prahou na dlouhé flámy. Manželství nemohlo vydržet dlouho.

Stella byla energická, jiskřila jako sopka, zatímco její partner trpěl vážnou psychickou nemocí a také další „diagnózou“, s manželstvím neslučitelnou. Jak se tak lidově říká, nenechal žádnou sukni na pokoji.

Které ženě by se to líbilo? A Stella Zázvorková bývala velice temperamentní, ohnivá. Žádná tichá voda, jež by na sobě nechala dříví štípat.

Málo času na dceru

Brali se z prozaického důvodu, nevěsta byla těhotná. Na zakládání rodiny ovšem nebyl připraven ani jeden z nich, zpočátku neměli kde bydlet, neměli ani peníze.

Narození dcery Jany Kateřiny (†16) považovala Stella Zázvorková za nejkrásnější životní období. Brzy však vystřízlivěla. „Věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala,“ povzdechla si po letech populární herečka, čímž narážela na Kopeckého posedlost ženami.

Manželství vydrželo pouhý rok. Oba expartneři byli tak mimořádně vytížení, že bohužel neměli na dceru Janu tolik času, kolik by potřebovala. Nikdo si nevšml, že události neodvratně spějí k obrovské tragédii, tedy k dceřině sebevraždě. Miloš Kopecký pak zpětně uvažoval o tom, zda dcera nezdědila jeho duševní nemoc.

Svobodný, i když ženatý

Druhou ženou se stala krásná řidička tramvaje Kateřina Soukupová, která by byla, nebýt února 1948, bohatou statkářkou. Ani tenhle svazek netrval dlouho, stejně jako třetí manželství s tanečnicí z Alhambry Janou Lintenbergovou, která prý byla velmi podobná Brigitte Bardot (84).

Na svatebním oznámení stálo psáno, že Miloš Kopecký zůstává svobodný, i když se 25. 5. 1963 žení. Teprve až poslední svazek s tanečnicí Janou (74) vydržel třicet let, až do jeho smrti.

Svatba byla tajná, ženich pak poslal nevěstiným rodičům telegram: „Tak právě před chvílí, v 10.00, bylo dílo dokončeno. Děkuji za dceru, zdá se být dobrá. Miloš Kopecký.“

Jana Kopecká byla tolerantní manželka, o milenkách věděla. Manželovi porodila dceru Barboru (50). „Děti ho nebavily, neuměl to s nimi,“ povzdechla si na adresu táty. Ani na ni rodiče zřejmě neměli tolik času, kolik by si přála. Stejně jako otec, i ona trpí depresemi.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...