Milujete zářivé lampiónky podzimu?

Mochyně, židovská třešeň, podzimní rostlina s oranžovými lampionky, které uvnitř skrývají kulaté plody podobné třešním. Nejsou jen krásnou dekorací! Umí i léčit!

Ale pozor! Některé druhy mochyně jsou vhodné jen k dekoraci, neboť jsou mírně jedovaté, zatímco jiné obsahují lahodné a velmi zdravé plody, které mohou obohatit náš jídelníček. Plody mochyně židovské jsou považovány za nejedlé. Naopak plody mochyně peruánské jsou vyhledávanou a oblíbenou pochoutkou.

Také vás může zajímat ...

Plody mochyně židovské jsou velice bohaté na vitamin C, obsahují ho více než citróny. Mochyně je známá hlavně jako přírodní prostředek pro léčbu dny a kloubních potíží, dokáže totiž rozpouštět a odvádět soli kyseliny močové, usazené v kloubech a tkáních. Užíváním přípravků s jejím výtažkem si můžete přírodní cestou pomoci s léčbou těchto nepříjemných onemocnění.

Skvělá proti otokům

Židovská třešeň vám může pomoci i v případě, že trpíte zadržováním vody v těle a pomůže vám tak v boji s otoky kloubů a končetin. Příznivý vliv má i na močové cesty a ledviny, které čistí od solných a jiných usazenin.. Používá se často v homeopatii, homeopatické přípravky s jejím výtažkem se předepisují dokonce i pro léčbu žloutenky.

Okrasa domova

Než natrhané výhony vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich spodní listy a klidně k nim přidejte všechno, co vám v záhonu ještě přijde pod ruku. Z dlouhých lodyh se dobře stáčejí věnce, ale můžete jimi taky olemovat zahradní branku nebo je strčit jen tak do konve na zalévání a vytvořit stylové podzimní zátiší.

Lampionky si i po utržení uchovávají sytou barvu dlouhé měsíce, výborně se proto hodí do suchých vazeb. Bezlisté výhony sušte celé buď ve váze, nebo zavěšené na šňůře. Jednotlivé kalichy vhodné do vypichovaných a lepených aranží rozložte na síto či do lísky.

Několik lampionků určitě nechte viset na trsech venku, zahradu rozzáří i v době, kdy si je vezme do parády první mráz a sníh. Sychravé počasí z nich nakonec vykouzlí průhledné něžné ozdůbky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...