Miroslav Moravec vydělané miliony lehkomyslně utratil a nakonec mu nic nezbylo!

U prvních zkoušek na DAMU ho vyhodili kvůli hlasovým nedostatkům!

Podle tváře poznala Miroslava Moravce (+70) spousta lidí, ale podle jeho charakteristického hlasu všichni. Finále jeho života neproběhlo zrovna snadným způsobem: dostal výpověď z divadla a ničily ho nemoci!

Ačkoliv rodiče Miroslava Moravce (+70) podporovali svého syna v účasti v různých ochotnických souborech, nebyli zrovna nadšení z toho, aby se herectvím živil profesionálně. Svojí kariérou ale dokázal, že jejich obavy byly zbytečné.

Také vás může zajímat ...

Říkali mu, že prý nemá hlas!

Nejdřív to moc dobře nevypadalo. Na divadelní školu se pokoušel dostat celkem třikrát, jak přiznal v televizním pořadu. „Poprvé mě vyhodili, že prý nemám hlas. Čestné slovo! Podruhé mě vyhodili, že nemám talent. Tak jsem šel na vojnu a potřetí, po vojně, mi řekli, že mám takový talent, až je mě škoda na školu.“ DAMU vystudoval dálkově a začal hrát v oblastních divadlech.

Postupně se propracoval až do Prahy. Celý život měl rád živý kontakt s diváky na prknech, co znamenají svět. Proslavil ho ale jeho výrazný a nezaměnitelný hluboký hlas. Propůjčil ho spoustě slavných hvězd, nejslavnějšími postavami byli komisař Moulin a samozřejmě Fantomas.

Herečka Simona Postlerová (55) vyprávěla, jak jednou seděla v cukrárně s Moravcem a se svým malým synkem, který se nedávno díval na příběhy s citovaným zloduchem.

Jakmile Miroslav promluvil, chlapeček se na něho vrhl a chtěl mu sundat z obličeje masku, tak, jak to viděl ve filmech!

Výpověď pro nadbytečnost

Tak jako pro řadu jeho kolegů, bylo i pro Miroslava Moravce snem zahrát si v jednom z nejlepších divadel – buď v Národním, nebo v Divadle na Vinohradech. Dával přednost druhému z nich a nakonec se mu to také splnilo. Jeho odchod v roce 2004 ale bohužel nebyl dobrovolný. Tehdejší nový šéf divadla, Martin Stropnický (63) si herce zavolal a dal mu výpověď pro údajnou nadbytečnost.

Moravec to nesl těžce, ještě horší byl ale způsob, jakým s ním Stropnický jednal. Takhle to vylíčil: „Na odchodu mezi dveřmi mě zastavil a řekl mi: Pane Moravec, nechejte na sebe u sekretářky kontakt. To kdyby si někdy někdo vzpomněl, že jste tady hrál… V tu chvíli jsem měl chuť skočit mu po krku.

Jako by zapomněl, že já jsem byl jeden z těch, kteří ho po jeho skončené politické kariéře pomáhali dostat zpět do divadla!“

Nechtěl platit nájemné!

Po odchodu z divadla se život oblíbeného herce rapidně zhoršil. Svými pozdními příchody býval známý už dřív, nyní už to bylo kritické. Dabingová režisérka Olga Walló (71) později prozradila, že Miroslav tajil i problémy se špatným sluchem. Dostal se do problémů i ve svém bydlišti – když se změnil majitel domu, kde měl garsonku, odmítl platit nájemné.

Mnohatisícový dluh skončil exekucí a šokujícím pohledem na poničený byt, tak, jak ho přinesly bulvární deníky. Miroslav na tom nebyl finančně dobře, protože většinu peněz, které si v minulosti vydělal, lehkomyslně utrácel. Aby toho nebylo málo, přidaly se zdravotní potíže. Kritickou událostí byla zlomenina nohy. Vracel se od sestry a obcházel na ulici stojící taxík.

Řidička ho bohužel neviděla, zacouvala a srazila ho!

Chemoterapie už mu nepomohla

Ani po operaci zlomené nohy problémy neskončily. Prodělal šedý zákal a poté zkolaboval kvůli plicní embolii. To nejhorší ho ale teprve čekalo! V lednu 2009, týden po 70. narozeninách, převezli Miroslava Moravce do nemocnice kvůli problémům se srdcem. Během vyšetření vyšlo najevo, že má rakovinu plic. Byl to určitě důsledek jeho dosavadního životního stylu.

Říkalo se, že večery trávil v hospodách, kouřil jednu cigaretu za druhou a vypil spoustu alkoholu. Herec se ještě zkoušel podrobit chemoterapii, ale nemoc už byla bohužel příliš rozvinutá. V závěrečné fázi už trpěl krutými bolestmi, na které nepomáhaly žádné utišující léky.

Poslední březnovou sobotu roku 2009 pak v motolské nemocnici zemřel.

Syn nakonec přišel až na pohřeb

Ačkoliv, jak je známo, byl Miroslav orientován na stejné pohlaví, měl syna. S tím si ale příliš nerozuměl. Částečně se to spravilo po narození vnuka, ale toho bohužel oblíbený herec moc často nevídal. Ve dnech, kdy v nemocnici bojoval s rakovinou, navštěvovali ho kamarádi i příbuzní, hlavně jeho dvě sestry a synovec.

Vlastní syn ale cestu k těžce nemocnému otci v těchto těžkých chvílích nenašel!

Se svojí matkou se dostavil alespoň na pohřeb, usmířit se ale už nestihl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...