Mistr hrůzy Alfred Hitchcock trpěl v dětství šikanou rodičů i spolužáků!

Miloval tajemné blondýnky, ale měl vůči nim psychický blok!

Jeho jméno už bude napořád spojováno s napětím a hrůzou. Za své šokující filmy získal Alfred Hitchcock (+80) dokonce šlechtický titul!

V řadě filmů mistra hororu, jak je Alfred Hitchcock nazýván, se můžeme setkat s hrdinou, který je neprávem obviněný ze zločinu a ocitne kvůli tomu i za mřížemi. Určitě se v tom odráží jeho vlastní zážitek z raného dětství, kdy mu bylo pět let. Přísný otec ho tehdy poslal na místní policejní stanici s dopisem. Malý chlapec netušil, že je v něm žádost o jeho potrestání.

Když si dopis policista ve službě přečetl, popadl Alfreda a na deset minut ho proti jeho vůli posadil za mříže! Potom mu vysvětlil, že tohle se stane každému, kdo dělá špatné věci. Strach z pak policie zůstal slavnému režisérovi v hlavě celý život.

Kvůli tomu si prý dokonce raději ani nikdy neudělal řidičský průkaz!

Také vás může zajímat ...
Psycho mu přineslo velké peníze.
Psycho mu přineslo velké peníze.

Za vším hledej ženu!

Ani s matkou neměl slavný tvůrce v dětství moc dobré zkušenosti. Dá se říct, že ho skoro terorizovala. Když zlobil, musel stát hodiny v pozoru u její postele. A když se k tomu přidá jeho malá obézní postavička, kvůli které se stranil dětského kolektivu, tak není divu, že se do svých raných let moc rád ve vzpomínkách nevracel.

Vystudoval strojírenství a navigaci, ale pak se stal bankovním úředníkem. K filmu se dostal zhruba ve dvaceti letech. Začal doslova z ničeho – tehdy byla ještě němá éra a on dělal do snímků mezititulky. Ukázalo se, že má na víc a tak se postupně stal i asistentem režie a scenáristou. Pak začal sám točit, ovšem první výsledky za moc nestály.

V roce 1926 udělal ve svém životě důležitý krok: vzal si za ženu asistentku režie Almu Reville (+82). Říká se o ní, že právě ona stála za spoustou Hitchcockových úspěšných nápadů. Vytvořili spolu skvěle fungující tým v soukromí i při natáčení filmů. Alma se dokázala přenést i přes Alfredovu posedlost tajemnými, chladnými blondýnkami, které obsazoval do svých filmů. Tomu, že se ne vždy jednalo jen o pracovní vztah s herečkami, ale odporují dvě věci: Hitchcock měl kvůli svému vzhledu vůči krásným ženám blok a kromě toho prý v jednom rozhovoru otevřeně mluvil o své impotenci.

Když se žení mistr napětí.
Když se žení mistr napětí.

Na hororu se pěkně nakapsoval!

Své ženy si ale každopádně nesmírně vážil. Krátce před svou smrtí jí složil poklonu při přebírání jedné filmové ceny. Řekl, že děkuje čtyřem lidem, kteří ho dokázali v životě nejvíc ocenit a povzbudit. Prvním byl dramaturg, druhým scenárista, třetím matka jeho dcery a čtvrtým přímo zázračná kuchařka. A všechny měly stejné jméno: Alma Reville.

Alfredova žena stála i v pozadí jeho nejslavnějšího filmu, thrilleru Psycho. Říkalo se dokonce, že slavnou scénu vraždy ve sprše režírovala právě ona, v době, kdy její manžel onemocněl. Na tomto snímku každopádně režisér vydělal velké peníze. Riskoval a nabídl studiu, že Psycho, kterému věřil, zaplatí z vlastní kapsy, ale potom dostane 60 procent zisků z promítání.

Film byl mimořádně úspěšný a v Hitchcockově kapse se tak ocitlo 13 milionů dolarů! Ještě před uvedením filmu do kin skoupil Alfred většinu výtisků knižní předlohy, aby diváci neznali konec. A během premiéry nasadil přísná pravidla. Žádný divák prý už nebyl po začátku vpuštěný dovnitř – ten, kdo film neviděl od začátku, by si ho prý nevychutnal.

Platilo to dokonce i pro amerického prezidenta!

Jeho věrná životní láska Alma.
Jeho věrná životní láska Alma.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...