Můj kousek štěstí

Míváte často těžké nohy?

Míváte často těžké nohy?

Otékají, jsou těžké, bolavé a jakoby napjaté – říká se tomu „syndrom těžkých nohou“. Trápí hlavně ty, kdo v zaměstnání převážně jen stojí, nebo naopak sedí. Proč se to děje a co s tím? Pocit těžkých nohou bývá často spojený s otoky a celkovou únavou dolních končetin a je typický u lidí s žilní nedostatečností.

Při dlouhém sezení nebo stání totiž dochází k výraznému zpomalení žilního proudění, a krev se tak hromadí právě v žilách dolních končetin. Setkat se s tímto problémem můžete také při delším cestování. nebo v případě, že vaše povolání vyžaduje dlouhodobé sezení či stání.

Kromě těchto příčin ale za těžkýma nohama mohou stát i další faktory, jako je nadváha, špatný životní styl, kardiovaskulární onemocnění, špatně fungující lymfatický systém, těhotenství, dehydratace organismu nebo menopauza.

Potíže mohou způsobovat i ploché nohy. Pohyb je základ Důležitým preventivním opatřením, kterým můžete syndromu těžkých nohou předejít, je pravidelný pohyb. Při něm svaly správné proudění krve podpoří a urychlí.

Na dlouhé cesty je dobré si vzít podpůrné kompresní podkolenky. Jako pravidelnou pohybovou aktivitu zvolte takovou, při které se pracuje s tepovou frekvencí a dechem, například rychlou chůzi, běh, jízdu na kole nebo plavání.

Silovým cvičením, jako jsou třeba výpady, dřepy a podobně, se raději vyhněte. Několikrát během dne provádějte krátká a jednoduchá protažení a procvičení nohou – ohýbejte prsty u nohou, zakruťte nohama v kotnících, promasírujte si chodidla, párkrát si stoupněte na špičky a zase zpět na paty.

I tyto zdánlivé maličkosti pomohou udržet vaše žíly v kondici. Blahodárné střiky Pro kondici svých nohou při sprchování střídejte teplou a studenou vodu. Poté si na chvíli lehněte a nohy polotet do vyvýšené polohy, alespoň 10 cm nad úrovní srdce.

Účinek střídavé koupele můžete zvýšit ještě namazáním speciálními krémy a gely, které zbavují pocitu těžkých nohou a pečují o žíly. Využijte také sílu přírodních látek, které si můžete přidat do koupele nohou, například různé koupelové soli, citronovou šťávu nebo odvar z kaštanu.

Dobré obutí Vyhněte se nošení vysokých podpatků a bot bez pevné podrážky, jako jsou například balerínky, a úzké boty se špičatou špičkou. Správná obuv by měla kopírovat tvar nohy, nikde netlačit a prsty by v ní měly mít dostatek místa.

Také by měla být z kvalitního prodyšného materiálu. Doporučovaná výška podpatku u dámské obuvi pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 3–4 centimetry. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden