Moudrý šašek miloval Jacka Londona

Dokázal naplnit jakýkoliv sál. Ale hlavní role se nikdy nedočkal.

Po svém otci zdědil křestní jméno, ale ne profesi. Synek ze stavitelské rodiny Jaroslav Štercl se raději než nad plány nových budov potil na jevišti kabaretu. A dělal to s úspěchem po celý život.

Dělali jste coby studenti svým rodičům radost? Jaroslav Štercl nikoliv. Zvlášť v době středoškolských studií si musel jeho otec zoufat při pohledu na synovy výsledky. Na prestižním klasickém gymnáziu v Londýnské ulici v Praze se mu totiž podařilo propadnout hned dvakrát. A nepříliš příznivě se vyvíjelo pokračování na gymplu ve Vršovicích.

Také vás může zajímat ...

Hned jak to šlo, utekl ke kabaretu

Nakonec dokončil s odřeným hřbetem až třetí vzdělávací ústav, kam ho rodiče poslali. Vyšší průmyslovou školu stavitelskou v Betlémské ulici. Díky tomu, že alespoň na chvíli vykročil v otcových šlépějích, si Jaroslav Štercl mladší u táty šplhnul. Jenže pak utekl ke kumštu. Do kabaretu.

Filmy pro dospělé orámovaly grotesky

To, že asi nebude trávit zbytek života u rýsovacího prkna, nebylo pro znalce poměrů v rodině Šterclových žádné velké překvapení. Vždyť už jako malý chodíval na nedělní filmová představení do místního kina. Důvod byl jednoduchý. Před a po hlavním filmu se totiž promítaly němé grotesky.

Vášnivý fanda Vlasty Buriana

Když trochu povyrostl, vyměnil malé kino za populární palác Rádio na Vinohradech. Pohádky tam totiž za velkého zájmu publika čítával sám král komiků Vlasta Burian (1891 – 1962). Malý Štercl se stal jeho velkým obdivovatelem. A také si tam udělal jasno, čím by chtěl v životě být.

Za války si pořídil vlastní divadlo

V sedmnácti letech ke svému jménu začal připisovat stejné slovo, které má vyryté na náhrobním kameni. Herec. Spíš by se ale slušelo napsat kabaretiér. Vždyť za druhé světové války založil přímo v centru Prahy malé hudební divadlo. O velikosti scény, na níž poprvé zazněly jeho vlastní písničky, svědčí i název. Divadýlko na dlani.

Poválečná Praha měla novou hvězdu

Zejména poválečným divákům a posluchačům, kteří se po chtěli konečně svobodně bavit, rychle přišel mladý kabaretiér k chuti. Milovníci tohoto žánru si brzy broukali Šterclovy písničky. A když k nim začal přidávat své scénky, naučili se ho hledat. Bylo jedno, zda vystupoval v zastrčeném sále na periferii na vyhlášených adresách, jako byly Alhambra, U Tomáše nebo U Fleků.

Všude měl plno.

Ve fantastickém filmu Na kometě si zahrál námořníka

Hlavní roli nikdy nedostal

To nastupující film, ale i nastupující médium – televize, k němu málokdy natočily svou přívětivější tvář. Nedá se říct, že by se nedočkal rolí. Ale na tu hlavní marně čekal celý život. Místo toho se pravidelně objevoval ve stejnokroji příslušníka SNB, Tak trochu praštěných řemeslníků všeho druhu či svérázných sousedů odvedle.

Ve stopách spisovatele Londona

Ale nezdálo se, že by mu to nějak vysloveně vadilo. Zvlášť, když ho srdce táhlo třeba na legendární Aljašku. Tam si celoživotní tremp a milovník románů Jacka Londona zajel splnit své velké životní dobrodružné sny.

Vrátil se s hlavou plnou country a trampských písniček, kterými obšťastňoval hlavně obyvatele své milované osady Ztracenka ležící kousek od Štěchovic.

Doma měl knihovnu plnou encyklopedií

A tak trochu symbolicky se začal ztrácet i Jaroslav Štercl. Z krále kabaretů se stal jedním z prvních odborných poradců v u nás tolik oblíbených vědomostních soutěží. Legendární moderátor Jan Pixa totiž zjistil, že v hlavě kdysi dvojnásobného propadlíka se skrývá geniální mozek, do kterého Štercl během svého života s úspěchem nacpal obsah snad všech encyklopedií ze své obří knihovny.

A vzal ho do svého týmu.

Vtípky chrlil už jen na zájezdových představeních

Díky svému smyslu pro humor pak Jaroslav Štercl dokázal své vědomosti přetvořit do záludných, leč vtipných otázek. Na stará kolena se tak z něj trochu nečekaně stala skutečná televizní hvězda. Ta kabaretiérská naopak pomalu zhasínala. Sem tam zablikala, když se svými kamarády vyjel na venkov se zájezdovým představením Abeceda humoru.

Moudrý šašek, jak ho pojmenovali v televizním dokumentu, odešel v tichosti po dlouhé nemoci ve věku 76 let.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...