Mrtvé tělo Petra Svojtky museli identifikovat až podle dokladů!

Přehnal míru rizika a v opilosti měl špatný odhad. Poslední noční jízda byla smrtelná.

Za svých pětatřicet let toho stihl hodně. Zahrál si v mnoha filmech, měl více vztahů, prožíval bohémská dobrodružství i společenské průšvihy. Herec Petr Svojtka (+35) nakonec doplatil na svoji přílišnou bohorovnost.

Říkali mu Bláznivý Petříček a měli k tomu důvod. Po předčasné smrti otce vyrůstal Petr Svojtka (+35) pouze s matkou. Sklony k herectví projevoval už na základní škole, kde zaujal v dramatickém kroužku.

Také vás může zajímat ...

Vystudoval gymnázium a přirozenou volbou pak pro něho byla DAMU. Během studia tam začal chodit se spolužačkou Monikou Švábovou (74). Po událostech roku 1968, které s Petrem hodně zamávaly, odjeli oba dva do Anglie.

Živil se tam umýváním nádobí v jedné restauraci. Nakonec se oba vrátili zpátky do Československa a rozešli se.

Tři partnerky, tři děti

Svoji první manželku Kateřinu Macháčkovou (70) poznal Petr po nástupu do divadelního angažmá. Měli spolu syna, ale ani tento vztah neklidnému herci nevydržel. Dalšího potomka zplodil s jinou kolegyní, Janou Janěkovou (65) – tentokrát dceru.

Ani s ní ale nezůstal. Svoji osudovou a poslední partnerku našel opět mezi herečkami. Tu neodradila ani pestrá Petrova minulost. Bylo o něm známo, že je velmi dramatickou osobností, takovou, jak se říká, ode zdi ke zdi.

Ještě za studia na DAMU se prý pokusil o sebevraždu podřezáním žil. Nadával na režim a bouřil se proti němu, ale pak kvůli výhodám vstoupil do strany. Rád riskoval svůj život a zkoumal hranice toho, kam až může zajít.

Jana byla ale natolik zamilovaná, že nezkoumala, co všechno má Petr za sebou. Poté, co se spontánně rozhodl, že se vezmou, souhlasila – svatbu na jedné radnici v Praze vyjednal, když jeli kolem.

Po třech měsících vztahu se tak skutečně vzali a Petr se stal otcem dalšího dítěte, tentokrát zase syna.

Prokletá role Fausta

Petr měl duši rebela a byl plný vnitřních rozporů. Řešil to někdy alkoholem a někdy kaskadérskými kousky, hraničícími s ohrožením života. Už na škole rád vyskakoval z jedoucí tramvaje – tenkrát ještě jezdily ony staré typy s otevřenými dveřmi.

Chodil rád po zábradlí vysokého mostu, kde stačil jediný špatný krůček a zřícení dolů. Jeho velkou zálibou byla i jízda na spřáhle tramvaje.

Tenhle hazardní koníček byl nejspíš příčinou jeho tragické smrti jedné květnové noci roku 1982. Petr byl tehdy zklamaný, že v Národním divadle, kde hrál, nedostal vytouženou roli Hamleta.

Pečlivě se na ni připravoval, text znal nazpaměť, ale hlavní roli slavné inscenace získal nakonec někdo jiný. Místo toho si měl zahrát Fausta.

O téhle roli se mezi herci říká, že je prokletá a kdo ji dostane, špatně skončí. Něco na tom možná bude, protože Faust byl i poslední rolí démonického Petra Čepka (+54), který pak v bolestech zemřel na rakovinu.

Bez šance na přežití

V onu noc 9. května 1982 popíjel Petr v baru Národního divadla. Nezdržel se tam dlouho, ale alkohol jeho jednání pak určitě ovlivnil. Nasedl na noční tramvaj. Patrně se nezjistí, jestli nastoupil do vozu nebo si sedl na spřáhlo, jak míval ve zvyku.

Je to ale dost pravděpodobné. Mohlo se sice stát i to, že při vystupování pak omylem zamířil mezi vozy soupravy, ale spíše spadl ze spřáhla, na kterém se tentokrát neudržel. Jeho tělo se každopádně ocitlo pod šestnáctitunovým vozem.

Šance na přežití byla nulová. Rozdrcené pozůstatky tramvaj roztahala až na Karlovo náměstí. Všiml si jich projíždějící taxikář a přivolal policii. Nebylo možné identifikovat, o koho se jedná.

To, že jde o populárního herce, se zjistilo až podle dokladů. Řidič tramvaje, která Petra usmrtila, o ničem nevěděl. Jakmile zjistil, co se stalo, psychicky se zhroutil. Celoživotní sklon riskovat se tak herci krutě nevyplatil. A k jeho brutální smrti navíc došlo den po narozeninách manželky Jany Bouškové!

Syn z prvního manželství se o tragédii dozvěděl od matky!

Ve světě umění se i dnes, řadu let po smrti Petra Svojtky, pohybuje muž stejného jména. Režisér Petr Svojtka mladší (48) je hercovým synem z prvního manželství s Kateřinou Macháčkovou. Jeho dědečkem byl navíc slavný Miroslav Macháček (+68).

Má tedy na co navazovat. Když jeho táta zemřel, bylo mu deset let. Tehdy už maminka žila s jiným partnerem. Zprávu o smrti otce se dozvěděl, když si pro něho přijeli na školu v přírodě. Řekli mu to u jedné benzínové pumpy, kde si dodnes ten pocit vybavuje!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...