Můžeme si za cukrovku sami?

K nejrozšířenějším civilizačním chorobám patří cukrovka. A nemocných stále přibývá. Jen u nás žije přibližně 800 tisíc diabetiků, ale mnoho dalších o svém onemocnění ani neví.

Na cukrovku se přijdou náhodně a často v už dost pokročilém stadiu. Nemoc je nebezpečná hlavně tím, že způsobí postižení cév a následkem toho dochází ke vzniku aterosklerózy, k poruchám ledvin, postižení očí, zhoršuje hojení ran a postižený je náchylný k plísním.

Také vás může zajímat ...

Nečekejte na zázrak

Existují dva typy cukrovky, mají však jedno společné, a tím je zvýšená hladina cukru v krvi. U prvního typu je nemocný po celý život odkázaný na dávky inzulínu. Součástí léčby jsou i dostatek pohybu a zdravá, vyvážená strava.

Druhý typ bývá spojovaný s obezitou a postižené netrápí nedostatek inzulinu, ale jsou na něj citliví. Je nutné upravit stravovací režim a výrazně snížit energetický příjem. Změňte stravováníCukrovka může vznikat z nejrůznějších příčin, například v rámci těhotenství, po podání některých léků nebo jako reakce na stres.

Prevencí je důležitý zdravý životní styl. Snězte denně dvě porce ovoce, pět porcí zeleniny, dvě porce mléčných výrobků, vybírejte si libové maso, celozrnné pečivo a tuky i sladkosti jezte umírněně. Nezapomínejte také na dostatek pohybu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...