Mužům pletla hlavy, sama o ně nestála

Po své matce podědila lásku k umění a buddhismu. Přijímá všechny radosti i strasti života s nadhledem a nezabývá se, proč je něco tak a něco jinak. To ji činí šťastnou.

Narodila se na Slovensku, v obci Vel‘ké Dravce v okrese Lučenec. Její maminka, výtvarnice Květoslava Fialová, žila v Rusku s otcem Vlastimilem Fialou, bývalým českým legionářem, který tam pracoval jako lesní rada. Po vyvraždění carské rodiny je však v průběhu ruské občanské války bolševici zavřeli v gulagu na Sibiři. Mamince se tam pak v osmnácti letech přihodil těžký úraz a přišla o nohu. Místo ní pak nosila vysokou protézu. Tenkrát začala uctívat Buddhu a buddhismus jí v jejím nelehkém údělu hodně pomohl. Rodiče pak přesídlili na Slovensko. Tatínek tam získal zbytkový velkostatek, který postupně splácel. Maminka kvůli svému úrazu do běžné práce chodit nemohla, ale věnovala se umění. Malovala duchovní obrazy a tvořila sochy. V roce 1938 se ale musela celá rodina po nátlaku slovenských nacionalistů přestěhovat do Čech. Po válce pak Květa (87) zůstala sama. Její matka se vrátila na Slovensko a otec zemřel. Aby se uživila začala roce 1946 hrát v divadle v Českém Těšíně. Ještě ten samý rok se dostala na brněnskou konzervatoř a pokračovala studiem na JAMU.

2812_Limonadovy Joe_03

Osudový sen

Padesátá léta přinesla Květě jen samé nevýrazné role. Navíc častokrát měnila své působiště, prošla například divadly v Českých Budějovicích, Opavě i slovenském Martině. Až v roce 1958 nastal výrazný zlom. Když jednou hrála na Slovensku, měla prý sen o Janu Werichovi (†75). Nedalo jí to, nasedla na první vlak do Prahy a šla ho rovnou navštívit do Divadla ABC. Werich dal tehdy téměř třicetileté Květě šanci, ačkoli se na ni díval jako na plebs. Na zkoušku jí dal zahrát v jedné scénce dědečka a její spolužák Lubomír Kostelka (90) měl představovat babičku. Květa uspěla. Na prknech Divadla ABC pak vystupovala více jak třicet let. Její první výrazné role ve filmu a televizi přišly až v 60. letech, kdy si ji díky pražskému divadlu začali všímat i režiséři. Objevila se pak téměř v třicítce filmů a seriálů. Zahrála si například ve filmech Ostře sledované vlaky, Konec agenta W4C, Den sedmý, osmá noc, kde vystoupila dokonce i v erotické scéně. Životní rolí pro ni ale byla zpěvačka Tornádo Lou v parodii na Divoký západ Limonádový Joe. Pěvecky ji ovšem zastoupila Yvetta Simonová (86). Úžasná byla i ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Šarmantní a okouzlující dámy ztvárnila i v mnoha dalších filmech. Diváci obdivovali nejen její šarm, ale i smysl pro ironii a parodickou nadsázku. To prokázala i úspěšná inscenace černé komedie Harold a Maude, v níž se roku 1995 vrátila na jeviště, ale i více než sto repríz Jezinek bezinek. Ve své době byla Květa dokonce přirovnávána k Elizabeth Taylor (†79). Na rozdíl od americké hvězdy se však česká herečka mužům a sexu obloukem vyhýbala. Hrála sice postavy osudových žen, a dokonce sehrála i několik choulostivých milostných scén, ale v osobním životě před muži prchala.

Adela jeste nevecerela

Prchala před muži

Až v pokročilejším věku se její filmové role femme fatale proměnily v záhadné a často dost výstřední dámy, v nichž se, i díky svému životnímu stylu, Květa skutečně našla. Bohužel její matka, na které Květa tolik lpěla, se o jejím úspěchu nikdy nedozvěděla. Žila si svým životem v malé chaloupce v lese. Neměla elektřinu, vodu, jenom suchý záchod. Svůj komplikovaný postoj k mužům a intimnímu životu Květa vysvětluje svým znásilněním v patnácti letech. Spáchali ho dva ruští vojáci na konci II. světové války během osvobozování. Květa pak musela přihlížet i jejich popravě zastřelením. Na jejím odtažitém postoji k mužům se také podepsal i velmi přísný tatínek. Z vysloužilého legionáře měla od mládí strach. I její maminka kvůli němu často plakala. Květa se i přes svůj postoj k mužům a sexu zamilovala a vdala. Poprvé si v jedenadvaceti vzala dramaturga divadla v Českých Budějovicích Jiřího Josku, se kterým ale vydržela jen krátce.

kveta fialova a pavel hasa_archiv Kvety fialove2

Její idoly

Těsně před rozvodem se údajně uchylovala do márnice na kolínském hřbitově, aby s ním nemusela bydlet v jednom bytě a sdílet manželské povinnosti. Netrvalo však dlouho a v kolínském divadle se herečka vášnivě zamilovala do svého kolegy Gustava Opočenského (†72). Byl skvělým hercem, jenže hrozně pil. Kvůli své vášni připravil Květu i její maminku o peníze, šperky i střechu nad hlavou. Herečka raději po čase utekla na Slovensko do Martina, kde získala v divadle angažmá. Druhým manželem se stal režisér Pavel Háša (†80). Je otcem její jediné dcery Zuzany (55), kterou porodila ve dvaatřiceti letech. S ním Květa žila šťastný, ač ne úplně tradiční manželský život až do roku 2010, kdy po dlouhé nemoci zemřel. Se smrtí manžela se vyrovnávala těžko. V nejtěžších chvílích ji pomohl, stejně jako její mamince, buddhismus. Květa díky tomu vzhlíží k Jeho Svatosti 14. dalajlámovi (81), se kterým měla to štěstí se i osobně setkat během jeho návštěvy Prahy. Tehdy to byl prý pro ni nepopsatelně nádherný pocit, když ho mohla obejmout a držet za ruku. Jinak co se týká moderního světa, šel úplně mimo ni. Mobil využívala jen sporadicky, pouze ke komunikaci kvůli představením nebo když se něco dělo. I na televizi se dívala minimálně. O internet se nezajímala už vůbec. Prý žere moc času. Raději hodně četla, což ovšem dělávala vždy. Především se zajímala o duchovní literaturu. Také uznávala Barracka Obamu (55). Přečetla si i jeho životopis, jak žil dřív a kolik prožil pokořování. Je to snad jediný prezident, kterého měla ráda. Kromě Václava Havla (†75), kterého znala od doby, co přišla k Werichovi do divadla. Havel tam totiž tenkrát stavěl kulisy.

Už ví všechno

Květa zastává názor, že stáří je krásné a člověk si ho má užívat, pokud to jde. A to z prostého důvodu – v mládí se člověk pořád za něčím honí, ve stáří už spoustu věcí pochopil. „Člověk myslí jinak, zmizí to naléhavé chtění, přijde nadhled. Do stáří jsem se zamilovala. Vítám každou vrásku, každý další rok,“ řekla herečka. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...