Mykóza – jak se zbavit nepříjemné plísně?

Kožní či nehtovou mykózu nepodceňujte! Její formou trpí téměř každý druhý Čech, přitom jde o velmi nepříjemné onemocnění.

Najednou si všimnete, že se vytratil lesk nehtů, mění barvu, štěpí se a lámou, svědí vás pokožka, odlupuje se kůže mezi prsty… To jsou typické příznaky mykózy.

A to je zdravotní problém, který rozhodně stojí za pozornost. A netýká se jen nohou, objevit se může i na jiných místech na těle bez ohledu na to, jak dbáte na hygienu.

Také vás může zajímat ...

Hlavní je začít s léčbou včas

Nejen proto, že napadená kůže a nehty vypadají nevábně, ale při objevení mykózy se sami stáváte jejím šiřitelem. Pokud už se tedy příznaky objeví, zakročte hned. I tak musíte počítat s tím, že půjde o běh na dlouhou trat. V počátečních stadiích zaberou masti nebo roztoky určené na plísňová onemocnění, například Exoderil.

Je ale potřeba s léčením pokračovat ještě několik týdnů po vymizení příznaků. Mezi původce kožních a nehtových mykóz se řadí houby, které velmi často komplikuje bakteriální a kvasinková infekce a při nedostatečně dlouhé léčbě mohou jeh zůstat skryté a později se zase aktivují.

Když mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, léčba volně prodejnými přípravky už nemusí být tolik úspěšná, a navíc, a to je velmi nepříjemné, se může rozšířit i do dalších částí těla. Když se příznaky plísňového onemocnění objeví, je dobré zajít se zajít poradit do lékárny a řešit situaci léčivými přípravky dostupnými ve volném prodeji.

Co plíseň potlačí, ale nezničí?

Chtějte přípravky, které působí nejen proti plísním, ale zároveň mají antibakteriální a protizánětlivý účinek a jsou schopné původce nemoci zahubit. Tím zabrání opětovnému návratu infekce. Řada volně prodejných léků totiž dokáže plísně pouze potlačit, ale zcela je nezničí.

Pokud si nejste jistí, zda jde opravdu o mykózu, odpověď vám dá dermatolog. Velmi nebezpečná je pro lidi trpící cukrovkou, oslabenou imunitou nebo s poruchami prokrvení dolních končetin. Tito nemocní by měli vyhledat lékaře okamžitě.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...