Mykóza – plíseň nohou a nehtů

Svědění, odlupující se kůže či změna barvy nehtů – to jsou příznaky mykózy, která se v případě neléčení může rozšířit i na další část těla.

Pozor u bazénů či v sauně

Také vás může zajímat ...

Mykóza začíná většinou v meziprstí u malíčku a odtud se pak rozšíří na chodila a do ostatního meziprstí, později i na nehty. Původcem mykóz jsou dermatofyty, kterým se nejvíce daří ve vlhkém a teplé, prostředí. Nejčastěji se vyskytují na podlahách společných sprch, umýváren, hotelových kobercích a v saunách a v okolí bazénů. Libují si také v uzavřené a špatně prodyšné obuvi.

Proto je důležité věnovat zvýšenou pozornost hygieně a používat u bazénů a v dalších rizikových místech vlastní omyvatelné pantofle.

Nehty kazí dojem v sandálech Mykóza nehtů se projevuje bílými nebo nažloutlými skvrnami na jejich okrajích, infekce se postupně rozšiřuje na nehtové lůžko pod nehtovou ploténkou a poté dojde ke ztluštění nehtu, jeho lámání a drolení, někdy až k zhnědnutí, a postupně zasahuje další nehty.

Mykóza spolu s bakteriemi, s nimiž žije v symbióze, navíc silně zapáchá a nehty na pohled nevypadají vůbec hezky.

S léčbou začněte hned V případě mykózy na nic nečekejte a ihned zahajte léčbu. I tak může trvat dost dlouho – třeba rok i déle. Je potřeba vybrat vhodný léčebný antimykotický přípravek, které jsou ve formě pěn, roztoků, sprejů či krémů.

Zvolit můžete i koupele nohou s přidáním „chytré houby“, která dokáže patogenní organismy začít likvidovat během desítek minut a eliminuje mykózy na nohou i pod nehty. Hodně lidí s léčbou skončí, když příznaky vymizí.

Pokračovat byste ale měli alespoň další dva týdny, abyste předešli návratu infekce.

Dobré rady
Pokud nosíte uzavřenou obuv, používejte i antimykotické sprej do bot.
Na nehty můžete použít i speciální laky proti plísním, a to i preventivně.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...