Myom? Žádný strach!

Nemáte vůbec žádné potíže a najednou vám gynekolog oznámí, že objevil několik myomů. Každá žena se lekne, ale strach mít nemusíte.

Myomy jsou novotvary, které takřka nikdy nejsou zhoubné. Rostou pomalu, a pokud už je nutný zákrok k jejich odstranění, bývá to například kvůli tomu, že začnou rychle narůstat, že působí velké krvácení, tlačí na močovody nebo močový měchýř nebo jsou v podezření jako příčina neplodnosti nebo potratu.

Také vás může zajímat ...

Stres a přetížení

Zpravidla jsou myomy zcela bez příznaků, ale u některých žen mohou skutečně vyvolávat nepříjemné pocity tlaku nebo tíhy v břiše. Pokud máte silné bolesti, myomy to pravděpodobně nebudou.

To, že se vám začnou tvořit, způsobuje i psychická rozháranost a dlouhodobý stres. Častěji se totiž objevují u žen trvale přetížených a v obtížných životních situacích. Někteří odborníci připouštějí, že myomy vznikají jako následek dlouhodobě marné snahy otěhotnět a pak následně neplodnost ještě dál komplikují.

Možnosti léčby

Léčení je obtížné. Podávání hormonálních preparátů, po nichž by se měly zmenšovat a mizet, se moc neosvědčilo. Lepší je chirurgický zákrok. Bohužel rizikem jejich odstranění tímto způsobem je, že se můžou znovu objevit.

Další možností je tzv. embolizace tepny – zavedou se do ní nerozpustná tělíska, která ji uzavřou a nedokrvený myom se pak začne zmenšovat. Nevýhodou je, že cizorodá tělesa už v těle zůstanou.

Nejjistějšího výsledku se dosahuje odstraněním dělohy, ale to je zákrok současně spojený s největším krvácením a delší dobou rekonvalescence a je vhodný jen pro ženy, které už mají děti.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama