Na co má onemocnění Covid-19 vliv?

S nákazou koronavirem se někdo vypořádá lehce, jiného naopak skolí.

Proč se příznaky tak liší?

Také vás může zajímat ...

Příznaky onemocnění Covid-19 jsou rozmanité – někdo má silné bolesti hlavy, jiný zánět srdečního svalu, další vysoké horečky atd. Záleží na tom, kudy se virus do těla dostane. Nejčastěji to bývá horními dýchacími cestami, odtud se dostane do plic, kde může vyvolat zánět a dýchací obtíže.

Někdy do těla pronikne oční spojivkou, kde vyvolá zánět, ale i zažívacím ústrojím – v tomto případě dochází k postižení zejména střev a jimi se může dostat do krevního oběhu a tím k jakýmkoli tkáním a orgánům v těle.

Covid-19 a ledviny

Koronavirus tak může napadnout i ledviny. Kromě toho, že toxicky napadá přímo jejich buňky, svou roli může hrát také vysoká horečka a s ní spojená dehydratace. Průtok krve ledvinami je pak výrazně omezen a dochází k akutnímu zánětu ledvin. I když měl člověk předtím ledviny zdravé, pacienti mívají mnohem komplikovanější průběh onemocnění.

Větší pravděpodobnost postižení ledvin koronavirem mají však ti, kteří navíc trpí vysokým krevním tlakem nebo chronickým onemocněním ledvin. Pokud jste už onemocnění Covid-19 prodělali a měli vysoké teploty, postižené plíce či trávicí systém, měli byste si nechat zkontrolovat i funkce ledvin.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama