Na opravdovou lásku čekala celý život

Stala se obětí své krásy, milostný život byl opředen tajemstvím a fámami a ani ve své kariéře příliš štěstí neměla. 50. léta nepřála ani její kráse, ani distingovanému chování. Pro role traktoristek a jiných pracujících žen se prostě nehodila.

Role milenek a potvor jí lezly na nervy

Postavy svůdnic, potvor a milenek jí lezly na nervy. Bohužel, právě těmito rolemi ji komunistický režim „trestal“ za její aristokratický vzhled, který se tak ostře vymykal normalizačnímu standardu pracujících žen. Vysněnou kariéru herečky navíc začínala v padesátých letech, tedy v době, kdy se u nás likvidovaly soukromé divadelní společnosti.

Za štěstí proto považovala, že získala angažmá v Městských divadlech pražských v době, kdy je vedl Ota Ornest. K jejím kolegům patřili například Jaroslav Marvan, Svatopluk Beneš, Dana Medřická a mnoho dalších.

Také vás může zajímat ...

Elitní byl i tým režisérů – Rudolf Hrušínský, Alfréd Radok a Miroslav Macháček, a zůstala tam až do konce svého života.

Byl jednou jeden kral_filmovy statni film

Proslavil ji kurs francouzštiny

Za šestatřicet let své herecké kariéry vytvořila kolem stovky divadelních rolí, pětadvacet filmových a kolem sedmdesáti televizních. A přece těch filmů mohlo být více. Disponovala oduševnělou krásou, intelektem i talentem. Mohla zářit, měla na to být opravdovou filmovou hvězdou. Bohužel se objevila ve špatné době na špatném místě.

Popularitu si nakonec získala jako lektorka televizního kurzu francouzštiny, v němž uplatnila svoji perfektní znalost tohoto jazyka.

Nikdy nepopřela, že byl Gérard Philip její milenec

A právě francouzština ji svedla dohromady jednou velkou mezinárodní hereckou hvězdou své doby, francouzským hercem Gérardem Philipem. Když v roce 1955 přijel na návštěvu Prahy, Irena Kačírková mu dělala tlumočnici a také společnici a průvodkyni Prahou. Po zbytek jejího života pak kolovaly fámy a dohady, že se se slavným hercem sblížila natolik, že byli milenci.

Zajímavé je, že sama herečka tyto fámy nikdy nevyvrátila ale ani nepotvrdila.

Starci na chmelu
Starci na chmelu

Čekala na opravdovou lásku

Spekulace se vyskytovaly i kolem jejích dalších milostných vztahů, například s hereckým kolegou Václavem Voskou, který byl v té době ženatý.Podle svědectví přátel ji velmi miloval Jiří Šlitr, nějaký čas žila s režisérem Ladislavem Rychmanem. Jejím jediným manželem, i když jen na krátkou dobu, se stal filmový scenárista J. A. Novotný, s nímž měla dceru Kristýnu.

Po rozvodu si již nikdy nenašla stálého partnera. Celý život se kolem ní točilo mnoho mužů a přátel, ale kdo patřil k těm intimním, dodnes zůstává tajemstvím. Ona sama si navíc velmi chránila soukromí. Až dcera dcera Kristýna naznačila, jak to s herečkou bylo: „Maminka vlastně celý život čekala na nějakou lásku.

Někdy říkala, že by byla moc ráda, kdyby o ni měl zájem nějaký obyčejný mužský.“

Zajímala se o ni StB

Irena Kačírková pocházela ze zámožné živnostnické rodiny, otec se narodil ve Vídni, matka pocházela z Norimberka. Irena Kačírková se narodila v Praze 24. 3. 1925, ale dětství strávila v Ostravě, kde její otec provozoval úspěšný kožešnický salón. Od základní školy snila o tom, že bude hrát divadlo, k tomuto cíli směřovala a rodiče podporovali.

Padesátá léta byla ale také ve znamení politického tlaku; o krásnou herečku s výbornou znalostí tří světových jazyků se záhy začala zajímat Státní bezpečnosti. Spolupráce s StB byla například podmínkou možnosti konferovat program na mezinárodní výstavě Expo 1958 v Bruselu. Kačírková to ale odmítla a záhy se její rozhodnutí projevilo na snížených možnostech pracovního uplatnění.

Její osobní statečnost měla ale své meze, jako rozvedená matka měla na starost malé dítě, navíc na ní byli existenčně závislí i rodiče jako bývalí živnostníci.

Boj se zákeřnou nemocí prohrála

Vrchol kariéry ji čekal na prahu čtyřicítky v polovině 60. let. Naplno žila divadlem, hrála v muzikálu Starci na chmelu a ve slavné satirické komedii BÍLÁ PANÍ. S nástupem normalizace pak Irena Kačírková zažila pád z piedestalu, razantně ubylo příležitostí, a to i v divadle. Bohužel, už koncem 70. let se ohlásila rakovina. Neúprosný boj s ní Irena Kačírková ve svých šedesáti letech prohrála.

Zemřela 26.

října 1985.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...