Na prahu devadesátky má stále elánu na rozdávání

Legendární Jiřina Bohdalová (89) neměla jako mladá na růžích ustláno. Ona se ale nevzdala a ze všech sil bojovala o to, aby se jejím blízkým dařilo dobře. My už dnes víme, že se jí to povedlo.

Také vás může zajímat ...

Ačkoli Jiřina Bohdalová (89) brzy oslaví devadesátku, vypadá stále skvěle. Elánu má na rozdávání, neúnavně pracuje a stále se raduje ze života.

Čím to je, že národem milovanou „Bohdalku“ nedokázala zlomit ani těžká léta, kdy měla tatínka ve vězení, ze svého hubeného platu živila celou rodinu a musela doslova obracet každou korunu?

Musela tvrdě pracovat a rvát se o lásku

Jiřina se narodila 3. května1931 v Praze. O svých milovaných rodičích později s respektem říkala, že to byli podvraťáci a to jsou ti prý ti nejchytřejší psi. Oba totiž přišli na svět jako nemanželské děti, a proto se museli o svoje místo v životě doslova poprat.

Dalo jim to ovšem obrovskou vůli něco dokázat a také nadhled a životní moudrost. My už dnes víme, že budoucí herečka tyto vlastnosti po svých rodičích zdědila. I ona musela bojovat o své místo na slunci, tvrdě pracovat a rvát se o lásku.

Sen o zázračném dítěti se nevyplnil

Budoucí slavná česká herečka se poprvé objevila před kamerou ještě jako malá holčička, a to ve snímku Pižla a Žižla na cestách z roku 1937. Sice byla tehdy velice roztomilá a bezesporu také nadaná, ale maminčin sen o zázračném dítěti se nějak nevyplnil.

Bohdalová se sice ještě sem tam objevila v nějakém filmu, na nějakou závratnou kariéru to ale rozhodně nevypadalo. Tak hrála alespoň v divadle, které se stalo její celoživotní láskou. Po válce se na ni ale znovu usmálo štěstí a ona se začala před kamerou pomaloučku prosazovat ve ve větších rolích.

Na DAMU až na třetí pokus

Mezitím odmaturovala na dívčím gymnáziu a maturitě potom pár let pracovala jako učitelka v Ostravě. Po celou tu dobu však Bohdalová snila o studiu na DAMU, kam ji vzali až na třetí pokus. Bohužel, její radost netrvalo dlouho.

Jakmile po válce komunistický režim přitvrdil, odnesli to drobní živnostníci, jako byl Jiřinin tatínek. Když mu chtěli sebrat jeho dílnu, honil prý komunisty s latí po ulici.

Doplatil na to nejen on, ale i celá jeho rodina. Tatínka zatkli v roce 1954, pouhých čtrnáct dní před tím, než se Jiřina měla provdat za svého prvního manžela Břetislava Staše (92).

Z platu šatnářky živila celou rodinu

Jiřinin tatínek odsouzen na patnáct let vězení, z nichž si šest skutečně odseděl, a k propadnutí majetku. Kvůli tomuto strašnému zážitku Bohdalová porodila svou dceru Simonu (65) předčasně a navíc se v té době stala jedinou živitelkou celé rodiny, protože byl její manžel na vojně.

A aby toho nebylo málo, Bohdalovou vyhodili z DAMU. Z platu šatnářky pak musela nakrmit nejen svou malou dcerku, ale i maminku a mladší sestru Jaroslavu (77), která dnes žije ve Švédsku.

Možná si tehdy Jiřina sáhla na dno, vždyť byly dny, kdy musela jíst tlačenku pro psy, ona si to však nemohla připouštět. Musela být silná kvůli svým blízkým a to ona také byla. Navíc se díky solidaritě spolužáků mohla už za rok do školy vrátit, a také ji dokončit.

Těžké roky ji navždy poznamenaly

V té době se Jiřině konečně začalo blýskat na lepší časy. Samotný Jan Werich (†75) ji nabídl angažmá ve svém Divadle ABC a ona nadšeně přijala. Těžké roky ji však navždy poznamenaly. Když se její manžel vrátil z vojny, Bohdalová už nebyla tou bezstarostnou dívkou, do které se kdysi zamiloval.

Místo ní tu byla samostatná žena, zvyklá každý den bojovat o přežití. Přestože se jejich manželství po několika letech rozpadlo, zůstali ti dva i nadále přáteli. To příběh její další osudové lásky s Radkem Brzobohatým (†79) měl daleko bouřlivější konec. A přitom to kdysi tak hezky začalo.

Doufali, že jim to tentokrát vyjde

Bohdalová a Brzobohatý se seznámili během natáčení filmu Hvězda zvaná pelyněk, který měl premiéru v roce 1965. Jejich láska prý alespoň zpočátku nebyla žádným vášnivým vzplanutím a rodila se postupně a velice zlehka.

Těm dvěma to slušelo i před kamerou, takže si spolu později zahráli v úžasných snímcích Pěnička a paraplíčko, Dáma na kolejích a Ucho. Brzobohatý a Bohdalová se vzali 6. června 1970 během natáčení skvělého seriálu F. L. Věk za obrovského zájmu veřejnosti.

Oba dva měli za sebou již jedno nepovedené manželství, takže doufali, že tentokrát jim to konečně vyjde. To se ale bohužel nestalo.

Fanynky mu padaly k nohám

Brzobohatý byl nejen vynikající herec, ale i hezký chlap, kterému fanynky doslova padaly nohám. A protože měla Jiřina výbušnou povahu, staly se u nich bouřlivé scény každodenním hostem.

Při jejich hádkách prý Bohdalová zapomínala zavírat okna, takže sousedé věděli, že v herecké domácností létaly talíře vzduchem, prádlo z okna a manželé svým křikem děsili všechny psy v okolí.

Brzobohatý se brzy cítil jako v pasti, a tak není divu, že podlehl půvabům mladé slovenské herečky Hany Gregorové (68), s kterou se setkal během natáčení filmu Noční jezdci.

Nakonec se tedy sebral a z hostivařské vily definitivně odešel jen s několika taškami do pronajatého bytu. Hana, která byla v té době ještě provdaná za jordánského lékaře, se brzy přestěhovala za ním.

Nedokázala mu odpustit, že ji zradil

Jiřinin rozchod s Radkem však nebyl ani zdaleka tak poklidný, jako v případě jejího prvního manželství. Brzobohatému nedokázala odpustit, že ji zradil, a dlouhá léta s ním nechtěla stát na jednom jevišti či před kamerou.

Zatímco Radkovi jeho další manželství vyšlo, Jiřina se už nikdy nevdala. Ne, že by o ni muži nestáli, nápadníků měla vždycky dost. Dokonce se prý sem tam objevila i vážně míněná žádost o ruku.

Jenže Bohdalová raději dál zůstávala sama. Jediní muži, kteří si v následujících letech získali její srdce, byli synové její dcery Simony Marek Ciccotti (34) a Vojtěch Skřípal (25).

Je pořád plná elánu

Zatímco v lásce to Jiřině nikdy příliš nevycházelo, jako herečka sklízela vždy jen samé úspěchy. Během své dosavadní kariéry hrála Bohdalová v několika divadlech, v desítkách filmů, televizních inscenací a pochopitelně i pohádkách a v tolik oblíbených televizních seriálech.

Z těch nejznámějších si můžeme připomenout alespoň skvělé cykly Chalupáři, F. L. Věk, Muž na radnici, Cirkus Humberto, My všichni školou povinní a Ach, ty vraždy!. Energickou Bohdalku nedokázaly přibrzdit ani přibývají roky. Jedna z našich nejlepších hereček je stále plná elánu, který by jí mohly závidět i o desítky let mladší kolegyně.

Roli Závisti jí napsal přímo na tělo

Když režisér Zdeněk Zelenka uvažoval o natočení nové pohádky, jednu věc věděl jistě. Roli Závisti v jeho výpravném snímku Nesmrtelná teta nemůže hrát nikdo jiný, než Jiřina Bohdalová. Pohádka se skutečně povedla, a to nejen skvělému výkonu Jiřiny.

Profesionální práci odvedli i další obsazení herci, z nichž můžeme připomenout alespoň Filipa Blažka (47), Jaromíra Hanzlíka (72) a Libušku Šafránkovou (67). Do úspěchu snímku se jistě promítlo i to, že natočení pohádky vyšlo na čtyřicet pět milionů korun, což byly v devadesátých letech neuvěřitelné peníze.

Nesmrtelnou tetu vidělo v kinech přes půl milionů diváků, kteří z promítání odcházeli doslova nadšení. Není divu, nejnákladnější film té doby oslnil především bohatou výpravou a úchvatným hereckým výkonem Jiřiny Bohdalové. A navíc, koho by nedojal příběh o tom, že zlo a závist byly poraženy a na světe znovu zavládl rozum a štěstí?

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama